آغاز رزمایش عربستان و انگلیس؛ نقش مخرب غرب و آل‌سعود بر امنیت خلیج فارس | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

آغاز رزمایش عربستان و انگلیس؛ نقش مخرب غرب و آل‌سعود بر امنیت خلیج فارس

 

با وجود درخواست‌های جهانی برای تحریم عربستان به دلیل ارتکاب جنایات جنگی رژیم آل‌سعود در یمن، رزمایش مشترک نظامیان سعودی و بریتانیایی با عنوان «پرچم سبز 2018» در پایگاه هوایی ملک فهد ریاض آغاز شده است که به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که کشورهای غربی به ویژه انگلیس که دومین صادرکنندۀ سلاح به سعودی است به شدت تحت فشار افکار عمومی قرار دارند تا ضمن تحریم تسلیحاتی ریاض از همکاری‌های نظامی با این کشور خودداری کنند. عربستان‌‌ با حمایت آمریکا و انگلیس، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 (اسفند 1393) علاوه بر حمله به یمن، این کشور را از زمین، دریا و هوا محاصره کرده است. عربستان اعلام کرده بود که ظرف چند روز جنگ علیه یمن را یکسره کرده و  مطامع سیاسی خود را نیز به مردم این کشور تحمیل خواهد کرد. اما با طولانی‌شدن این جنگ در حالی که حدود 3 سال و نیم از آن می‌گذرد عملاً این جنگ به یک جنگ فرسایشی تبدیل شده است و با تغییر معادلات نظامی به نفع مقاومت مردمی یمن به رهبری انصارالله شاهد شکست تدریجی ائتلاف متجاوز سعودی در عرصۀ عملیاتی این جنگ هستیم که این موضوع به شدت این ائتلاف و دولت‌های غربی حامی آن را نگران کرده است. در چنین شرایطی شاهد تشدید روند تجهیز عربستان به سلاح‌های پیشرفته و با قدرت تخریب و کشتار بیشتر از جانب غرب و ارتقاء روندهای همکاری‌های نظامی میان آن‌ها از جمله برگزاری رزمایش‌های مشترک میان آن‌ها با هدف به‌اصطلاح تقویت بنیۀ نظامی عربستان بوده است اما این اقدامات نیز نتوانسته است مانع تداوم روند شکست‌ها و ناکامی‌های عربستان شود. در واقع  رایزنی‌های نظامی انگلیس و عربستان و تمرینات نظامی این دو کشور بی‌ارتباط با شکست‌های عربستان در جنگ یمن و تضعیف روحیۀ نظامیان این کشور نیست.

عربستان و انگلیس در حالی اقدام به برگزاری رزمایش مشترک به منظور به‌اصطلاح قدرت‌نمایی می‌کنند که رژیم آل سعود با حمایت دولت‌های غربی از جمله انگلیس همچنان در باتلاق جنگ یمن که خود به راه انداخته، گرفتار شده است. عربستان سعودی همزمان با صرف هزینه‌های زیاد برای برگزاری رزمایش‌ها، مبالغ هنگفتی  را نیز به خریدهای تسلیحاتی اختصاص داده است. در این زمینه می‌توان به قرارداد تسلیحاتی 110 میلیارد دلاری ماه می 2016 (اردیبهشت 1395) با آمریکا در قالب معاملۀ کلان 480 میلیارد دلاری موسوم به «معاملۀ قرن» و  قرارداد 14 میلیارد دلاری مارس 2018 (اسفند 1396) با بریتانیا برای خرید جنگندۀ «تایفون» اشاره کرد. قدرت‌های غربی حساب ویژه‌ای بر دلارهای نفتی آل سعود باز کرده‌اند. همانطور که از اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بر می‌آید  از دید دولت‌های غربی، حکام عربی به‌ویژه عربستان به منزلۀ گاو شیردهی هستند که باید به طرق مختلف آن‌ها را دوشید. یکی از این راه‌ها ارئقاء همکاری‌های نظامی و موضوع فروش تسلیحات و برگزاری رزمایش‌های نظامی به هزینۀ حکام عربی است. شگرد اصلی غرب جهت چپاول عربستان از طریق غرق‌کردن حاکمیت سعودی در رؤیاهای سراب‌گونه از جمله وعدۀ تبدیل عربستان به قدرت منطقه است. این در حالی است که  هدف غرب تنها برتری‌بخشیدن به رژیم صهیونیستی در منطقه و تبدیل بیشتر کشورهای عربی به پایگاه‌های جاسوسی و اطلاعاتی و نظامی آنان در منطقه است. نکتۀ مهم آن است که بریتانیا هم مانند دیگر کشورهای غربی تولیدکنندۀ سلاح، دنبال فروش بیشتر تسلیحات خود است و اساساً حقوق بشر هیچ جایگاهی در نزد این مدعیان حقوق بشر ندارد و به این مقوله دیدگاه ابزاری دارند.

منبع خبر: شبکۀ الکوثر فارسی

آغاز رزمایش عربستان و انگلیس؛ نقش مخرب غرب و آل‌سعود بر امنیت خلیج فارس

49