آغاز سازوکار جدید تجارت با ایران تا قبل از آبان ماه 1397 | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

آغاز سازوکار جدید تجارت با ایران تا قبل از آبان ماه 1397

 

ایران و کشورهای باقیمانده در برجام، روز سه‌شنبه 3 مهرماه 97، با صدور بیانیه‌ای از ایجاد سازوکاری جدید برای ادامه دادن تجارت جهانی با ایران خبر دادند. یک شبکۀ ارتباطی قرار است ایجاد شود که از طریق آن شرکت‌ها و کشورهایی که با ایران تجارت می‌کنند، در برابر تحریم‌های آمریکا مصون بمانند. در این سازوکار، دلار از مبادلات میان ایران و دیگر کشورهای جهان حذف می­شود.

در همین مورد مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، فدریکا موگرینی، گفت که سازوکار پیشنهادی چهار عضو باقیمانده در برجام برای سهولت تجارت با ایران، احتمالاً قبل از آبان ماه 97 اجرایی خواهد شد. موگرینی در حاشیۀ اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سؤال که آیا این سازوکار، چالشی جدی برای دلار آمریکا به شمار می‌رود، گفت: «هنوز اول راه هستیم، اما این مسأله می‌تواند نتیجۀ چنین طرحی باشد. آنچه دربارۀ آن اطمینان وجود دارد، این است که این سازوکار، ایالات متحده و سایر جهانیان را از میزان استقلال مالی ما (اروپا) شگفت‌زده خواهد کرد.» وی با اشارۀ غیر مستقیم به مداخلۀ آمریکا در امور کشورهای دیگر افزود: «هیچ کشور یا سازمانی نمی‌تواند این را بپذیرد که فرد دیگری برای او تعیین کند که با چه کسی مجاز است تجارت داشته باشد.»

منبع خبر: Euronews

آغاز سازوکار جدید تجارت با ایران تا قبل از آبان ماه 1397

49