آغاز مناسبات بااوراسیا از۵ آبان | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

آغاز مناسبات بااوراسیا از۵ آبان

 

«محمود واعظی»،  رئیس دفتر رئیس‌جمهور طی گفت‌وگویی با خبرنگاران ضمن تشریح دستاوردهایِ دو سفر اخیر دکتر روحانی رئیس‌جمهور کشورمان جهت حضور در اجلاسِ اوراسیا و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عضویت در اتحادیۀ اوراسیا را فرصت بسیار خوبی برای تجار و بازرگانان کشور برشمرد و بهترین پاسخ به پیشنهاد و اصرارِ وزرای خارجه فرانسه و انگلیس برای دیدار با ترامپ را همان خنده‌ رئیس‌جمهور دانست که نشانۀ اعتماد به نفس ملی و نمادِ شکست فشار حداکثری بر ایران بوده است.

وی با یادآوری اعمال فشار حداکثری از سویِ آمریکا برای بستن عملیِ شریان‌های تجارت بین‌المللی برای ایران گفت: «با تحرک دیپلماتیک در ماه‌هایِ گذشته، افق‌های جدیدی را در بحثِ اقتصادی گشودیم و اجازه ندادیم آنها به اهدافی که در سر داشتند، برسند.»

وی افزود: «اتحادیه اوراسیا یک اتحادیه منطقه‌ای، اقتصادی و متشکل از کشورهایی است که هر کدام قابلیت‌ها و ظرفیت‌هایِ قابل توجهی برایِ شراکت اقتصادی با کشورمان دارند. روسیه، ارمنستان، قرقیزستان، قزاقستان و بلاروس اعضای این اتحادیه هستند. ما و چند کشور دیگر مثل سنگاپور، مولداوی و ویتنام نیز در مسیرِ همکاری با آن قرار داریم. روشن است که در شرایط تحریم و تروریسم اقتصادی و فشارهایی که به شرکایِ تجاری سنتی ایران از سوی آمریکا وارد می‌شود، باید با دیپلماسی فعال دنبال شرکایِ جدید و بازارهای متفاوت برایِ عرضۀ محصولات‌مان باشیم.

عضویت در اتحادیه اوراسیا فرصتِ بسیار خوبی را برای تجار و بازرگانانِ ما فراهم می‌کند. از ۵ آبان ماه عضویت ایران در مناسبات اقتصادیِ این اتحادیه کلید می‌خورد و در مرحلۀ اول ۵۰۲ قلم کالای ما با تعرفۀ ترجیحی نزدیک به صفر به کشورهایِ عضو این اتحادیه وارد می‌شود.»

واعظی اعلام کرد: «حضور ایران در این اتحادیه و اجلاسِ آن در ارمنستان، در واقع یکی از نشانه‌ها برایِ هیأت حاکمۀ آمریکاست تا بفهمند که تحریم‌هایِ آن‌ها نتوانسته ایران را به انزوای اقتصادی بکشاند و تعاملاتِ تجاری‌اش با کشورهای دیگر دنیا را متوقف کند. چون آن‌ها تصور می‌کردند با اعمال فشار حداکثری، عملاً شریان‌های تجارتِ بین‌المللی را برای ایران می‌بندند و ما را وادار به تسلیم می‌کنند. ولی ما با تحرکِ دیپلماتیک در ماه‌های گذشته، افق‌هایِ جدیدی را در بحث اقتصادی گشودیم و اجازه ندادیم آن‌ها به اهدافی که در سر داشتند، برسند.»

وی در پایان تأکید کرد: « اعضایِ فعلی این اتحادیه در حال حاضر بیش از ۱۸۰ میلیون جمعیت دارند و این جمعیت با پیوستنِ کشورهای جدید مثل کشورمان بیشتر هم می‌شود، یک بازار ۱۸۰ میلیون نفری برای هر اقتصادی از جمله اقتصادِ ما یک فرصت و ظرفیت است و قطعاً می‌تواند در توسعۀ روابط تجاری کشور ما نقش مهمی داشته باشد. از این گذشته هر کدام از این کشورها خودشان با کشورها و بازارهای دیگر ارتباط دارند که این هم خودش یک فرصت برای ماست. عضویت در اوراسیا، به معنای محدود کردنِ روابط ما با دیگران یا توقفِ تلاش ما برای ارتباطاتِ تجاری و اقتصادی با کشورهای دیگر دنیا نیست.»

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی دولت

آغاز مناسبات بااوراسیا از۵ آبان

49