آمریکا به نظامِ بین‌الملل آسیب رسانده است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

آمریکا به نظامِ بین‌الملل آسیب رسانده است

 

«گنگ شوانگ»، سخنگویِ وزارت امور خارجه چین روز جمعه (1 آذر 1398) با تحسینِ سخنان «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر اینکه آمریکا نمی‌تواند مانعِ توسعۀ روابطِ پکن و مسکو شود تأکید کرد: «همکاری‌هایِ دو کشور تقویت می‌شود.» گنگ شوانگ افزود: «آمریکا با دخالتِ آشکار در امورِ داخلیِ کشور‌ها، به شدتِ نظمِ بین‌المللی را به چالش کشیده و به نظامِ بین‌الملل آسیب رسانده است.»

سخنگویِ دستگاهِ دیپلماسی چین اضافه کرد: «در شرایطِ کنونی، چین و روسیه به عنوانِ قدرت‌هایِ اصلی، وظایف و تعهداتی در قبالِ حفظ صلح و ثباتِ جهان و دفاع از عدالتِ بین‌المللی دارند.» شوانگ گفت: «چین و روسیه ارتباطاتِ راهبردی و همکاری‌هایِ همه جانبه را تقویت کرده و از چندجانبه گرایی و روندِ جهانی سازی محافظت خواهند کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: «بیستم نوامبر (29 آبان 1398)، یک کشتیِ جنگیِ نیروی دریایی آمریکا واردِ آب‌های مجاورِ برخی از جزایر و صخره‌هایِ مرجانیِ متعلق به چین شد. این حضورِ نظایِ آمریکا نزدیکِ جزایر «نانشا» بدون اجازۀ دولتِ چین بوده است. روز بیست و یکم نوامبر (30 آبان98)  نیز ناوشکنِ موشک‌اندازِ «وین‌ای میر[1]» متعلق به نیروی دریایی آمریکا نیز واردِ آب‌های مجاور جزایرِ «شیشا» شد. حضور این ناوشکن نزدیکِ این جزایرِ چین نیز بدون مجوز بود.»

وی افزود: «فرماندهیِ جنوبی ارتشِ آزادیبخش خلق چین، این شناور‌هایِ آمریکایی را رهگیری و شناسایی کرد و به آن‌ها هشدار‌هایِ قانونی را داد. بی تردید، اینگونه اقداماتِ آمریکا سبب تضعیفِ حاکمیت چین و منافعِ امنیتی و صلح و ثبات در دریایِ چین جنوبی می‌شود که متعلق به چین است. چین مراتبِ اعتراضِ شدید خود را به این مسئله، به اطلاعِ مقاماتِ آمریکایی رسانده است.»

شوانگ ادامه داد: «چین به امنیت و آزادیِ حرکت در حریم هوایی و دریاییِ دریای چین جنوبی احترام می‌گذارد و از آن پاسداری می‌کند. همۀ کشور‌ها براساس قوانینِ بین‌المللی از این حقوق برخوردار هستند. در عینِ حال، چین به هرگونه تلاش برایِ تضعیف حاکمیت و منافعِ امنیتی چین در این منطقه از جانبِ هر کشوری که به نام آزادیِ تردد در حریمِ دریایی و هواییِ این دریا باشد مخالف است.»

وی گفت: «چین از آمریکا می‌خواهد تا بلافاصله به اقداماتِ تحریک کنندۀ خودش پایان بدهد و برخلافِ جریانِ جاریِ آب حرکت نکند. ایالات متحده نباید به صلح و ثبات در منطقه آسیب برساند. چین همۀ اقداماتِ لازم را برای پاسداریِ قاطع از استقلال ملی و امنیتِ خودش و همچنین حفظِ صلح و ثبات در دریای چینِ جنوبی صورت می‌دهد.»

منبع خبر: خبرگزاری صدا و سیما

 

[1] Wayne E. Meyer

آمریکا به نظامِ بین‌الملل آسیب رسانده است

49