آمریکا شرکت نفت و گاز ونزوئلا را تحریم کرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

آمریکا شرکت نفت و گاز ونزوئلا را تحریم کرد

 

مشاور امنیت ملی و وزیر خزانه‌داری آمریکا با حضور در برابر دوربین‌ها، تحریم‌های تازه‌ای علیه ونزوئلا اعلام کرده و به تهدید دولت قانونی این کشور پرداختند.

دولت آمریکا که از هفتۀ گذشته تلاش خود برای کنار زدن دولت قانونی ونزوئلا را مضاعف کرده، روز سه‌شنبه (9 بهمن 1397) گام تازه‌ای در جهت تشدید فشار به کاراکاس برداشت و شرکت نفت و گاز ونزوئلا (PDVSA) را تحریم و حساب‌های بانکی این شرکت را مسدود کرد.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در اولین نشست خبری سال ۲۰۱۹ کاخ سفید اعلام کردند که شرکت نفت و گاز ونزوئلا از این پس در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد و تا زمانی که قدرت در ونزوئلا در اختیار «طرف‌های مناسب» قرار نگرفته باشد، منابع و درآمدهای این شرکت در آمریکا مسدود خواهد بود. بولتون گفت: «انتظار می‌رود در نتیجۀ اعمال این تحریم‌ها، ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های شرکت نفت و گاز ونزوئلا مسدود شده و این شرکت در سال پیش رو از حدود ۱۱ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی خود محروم شود.» وی که در کنار نقشه‌ای ایستاده بود که کشورهای حامی دولت قانونی ونزوئلا را به رنگ قرمز نمایش داده بود، افزود: «ما امروز از نظامیان و نیروهای امنیتی ونزوئلا می‌خواهیم که انتقال مسالمت‌آمیز، دموکراتیک و قانونی قدرت در این کشور را بپذیرند... از همۀ کشورهای مسئول می‌خواهم فوراً [خوان] گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت بشناسند.» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در ادامه به تهدید نیروهای نظامی و دولت قانونی ونزوئلا پرداخت و گفت هرگونه مقابله با مخالفان دولت یا برخورد با دیپلمات‌های آمریکایی، با «پاسخ قابل‌توجه» ایالات متحده مواجه می‌شود. او در پاسخ به سؤالی در مورد گزینه‌های آمریکا، گفت: «تمام گزینه‌ها روی میز است.»

پس از بولتون، «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا پشت تریبون رفت و با اعلام رسمی تحریم‌ها علیه شرکت نفت و گاز ونزوئلا، گفت: «با وجود این تحریم‌ها، استثناهایی در نظر گرفته شده تا بازار نفت با شوک مواجه نشود.» منوشین با بیان اینکه پالایشگاه‌های آمریکا از حالا خرید نفت از ونزوئلا را کاهش داده‌اند، گفت: «از این پس در صورت خرید هرگونه محمولۀ نفتی از ونزوئلا، پول این محموله‌ها باید به جای انتقال به ونزوئلا به یک حساب بانکی مسدودشده در آمریکا منتقل شود.» وی همچنین هشدار داد کسانی که در بخش نفت و گاز ونزوئلا هم فعالیت می‌کنند، ممکن است در معرض تحریم‌ها قرار گیرند.

در ادامۀ این نشست بولتون بار دیگر به صحبت پرداخت و در مورد فشار واشنگتن به کاراکاس، وضعیت کنونی ونزوئلا را «تهدیدی راهبردی برای ایالات متحده» توصیف کرد. او نفوذ دولت کوبا در ونزوئلا و «علاقۀ ایران به ذخایر اورانیوم ونزوئلا» را به عنوان نمونه‌هایی از تهدیداتی که کاراکاس برای واشنگتن ایجاد می‌کند، برشمرد.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

آمریکا شرکت نفت و گاز ونزوئلا را تحریم کرد

49