آمریکا معافیت‌ تحریمی مشتریان نفتی ایران را تمدید نکرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

آمریکا معافیت‌ تحریمی مشتریان نفتی ایران را تمدید نکرد

 

مایک پمپئو، وزیر خارجۀ آمریکا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد واشنگتن دیگر معافیت‌ تحریمی مشتریان نفتی ایران را تمدید نمی‌کند.

وزیر خارجۀ آمریکا در فاصلۀ ۱۰ روز مانده به پایان مهلت معافیت‌های تحریمی ایران اعلام کرد واشنگتن دیگر استثنائی برای مشتریان نفتی ایران قائل نخواهد شد. مایک پمپئو که در یک کنفرانس خبری در ساختمان وزارت خارجۀ آمریکا سخن می‌گفت، در ادامه مدعی شد که واشنگتن در راستای کمپین فشار حداکثری همچنان تلاش می‌کند صادرات نفت ایران را به صفر رسانده و این کشور را از درآمد اصلی خود محروم کند. وی سپس با اعلام اینکه ایالات متحده دیگر هیچ معافیتی برای خرید نفت ایران صادر نخواهد کرد، گفت واشنگتن نهایت تلاش خود را به کار گرفته است تا فقدان نفت ایران تأثیری بر قیمت‌ها در بازار نگذارد.

وزیر امور خارجۀ آمریکا همچنین در این کنفرانس خبری اعلام کرد عربستان و امارات [به آمریکا] تضمین داده‌اند که پس از لغو معافیت‌های تحریمی مشتریان نفتی ایران، با افزایش تولید خود اختلالی در بازار نفت ایجاد نشود. پمپئو در حالیکه هفتۀ گذشته در جمع ایرانی‌های آمریکایی‌تبار در تگزاس اذعان کرد که هیچ تضمینی برای آسیب ندیدن مردم ایران از تحریم‌های اعمالی آمریکا وجود ندارد، در بخش دیگری از اظهاراتش مدعی شد «آمریکا همۀ این کارها [تحریم‌ها] را انجام می‌دهد تا از مردم ایران حمایت کند!»

منبع خبر: شبکۀ الکوثر فارسی

آمریکا معافیت‌ تحریمی مشتریان نفتی ایران را تمدید نکرد

49