آژانس انرژی اتمی افزایش سطح غنی‌سازیِ اورانیوم ایران را تأیید کرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

«فردریک دال»، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه (17 تیر 1398) تأیید کرد که غنی‌سازیِ اورانیوم در تأسیساتِ نطنزِ ایران از سطحِ تعیین شده در برجام، 3.67 درصد عبور کرده است. وی اظهار کرد: «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکامِ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که بازرسانِ آژانس، روز 8 جولای (17 تیر 1398) راستی‌آزمایی کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران در حال غنی‌سازیِ اورانیوم بیش از 3.67 درصد است.»

دکتر «کاظم غریب آبادی»، سفیر و نمایندۀ دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین روز دوشنبه (17 تیر 1398) اعلام کرد: «مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشارِ گزارشِ خود، غنی‌سازی فراتر از ٣.6٧ درصدی را در ایران تأیید کرده است. این گزارش می‌افزاید که برابرِ اعلام اپراتورِ کارخانۀ غنی‌سازی سوخت، این غنا 4.5 درصد می‌باشد. آژانس اذعان داشته که اطلاعاتِ طراحیِ جدید این کارخانه را نیز روز گذشته (16 تیر 1398) از ایران دریافت کرده است.»

جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از برجام یک سال به اروپایی‌ها برای ایجاد راهکارهای مناسب تجارت با ایران فرصت داد اما اروپا در عمل کاری از پیش نبرد. پس از یک سال صبر راهبردی، ایران در دو مرحله اعلام کرد که به سقفِ 300 کیلوییِ ذخایر اورانیوم و سطحِ غنی‌سازیِ ۳.۶۷ درصد پایبند نخواهد بود. کاهش تعهداتِ هسته‌ای ایران ذیل دو بندِ 26 و 36 برجام صورت می‌پذیرد و ناقض این توافق نیست.

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

آژانس انرژی اتمی افزایش سطح غنی‌سازیِ اورانیوم ایران را تأیید کرد

49