آیا دولت ترامپ نیز به تغییر استراتژی آمریکا از منطقۀ غرب آسیا به شرق آسیا متمایل شده؟ | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

آیا دولت ترامپ نیز به تغییر استراتژی آمریکا از منطقۀ غرب آسیا به شرق آسیا متمایل شده؟

 

خارج‌شدن آخرین ناو نظامی آمریکا از خلیج فارس و جمع‌آوری سامانۀ موشکی پاتریوت از چند کشور عربی منطقه می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت مجدد به استراتژی نظامی آمریکا در انتقال نیروهای نظامی خود از منطقۀ غرب آسیا به شرق آسیا برای مهار چین باشد.

 

به‌نوشتۀ روزنامۀ وال استریت ژورنال، آمریکا آخرین ناو خود را نیز از خلیج فارس فراخوانده و این کشور فاقد هرگونه ناو نظامی در این منطقه است. این روزنامه پیش از این نیز اعلام کرده بود که وزارت دفاع آمریکا در ماه اکتبر 2018 (مهرماه 1397) چهار سامانۀ دفاع موشکی پاتریوت را از خاک کویت، اردن و بحرین خارج خواهد کرد.

پیش از این‌ها روزنامۀ نیویورک‌تایمز با زیر سؤال‌بردن ادعای وزارت امور خارجۀ آمریکا در ارتباط دادن خروج اعضای کنسولگری این کشور از بصره به بهانۀ آنچه که تهدید امنیتی ایران و گروه‌های وابسته به آن خوانده بود تصریح کرد: «مقامات ارشد این وزارتخانه اکنون بیش از یک سال است که عمدتاً با هدف کاهش هزینه‌ها، درگیر بحث‌هایی در مورد لزوم تعطیلی کنسولگری هستند.»

هزینۀ فعالیت سالانۀ این کنسولگری دست‌کم دویست میلیون دلار است و حتی برخی بر اساس برخی برآوردها‏، هزینه‌های سالانۀ کنسولگری آمریکا در بصره بالغ بر سیصد و پنجاه میلیون دلار است. «رکس تیلرسون»، وزیر امور خارجۀ پیشین آمریکا پیش از ترک سمت خود در ماه مارس (اسفند ماه) خواستار کاهش شدید هزینه‌های ادارات مختلف وزارت خارجه این کشور شد. در نتیجه مقامات ارشد دفتر امور خاور نزدیک وزارت خارجه شروع به بررسی احتمال تعطیلی کنسولگری بصره کردند.»

انتشار این اخبار می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت مجدد به استراتژی نظامی آمریکا در انتقال نیروهای نظامی خود از منطقۀ غرب آسیا به شرق آسیا برای مهار چین باشد که در دورۀ اوباما اتخاذ اما با اعمال نفوذ و فشار راستگرایان صهیونیستی و کوتاگرایان سعودی و اماراتی بر راستگرایان حاکم بر دولت ترامپ اجرای این استراتژی برای مدتی تعلیق شد تا توجه آمریکا به منطقۀ غرب آسیا برای مهار ایران متمرکز باشد.

اما اکنون به‌نظر می‌رسد دو عامل باعث شده است که توجه دولت آمریکا دوباره به شرق آسیا متمرکز شود: نخست این‌که همۀ برنامه‌هایی که راستگرایان صهیونیستی و سعودی برای بازگرداندن آمریکا به منطقۀ غرب آسیا برنامه‌ریزی کرده بودند، یکی پس از دیگری به شکست انجامیده است و این طرح‌ها ظاهراً جذابیت خود را برای دولت ترامپ از دست می‌دهد. از این دید این اخبار می‌تواند نشانه‌ای از بروز اختلاف میان دولت ترامپ از یک سو و متحدان صهیونیستی و سعودی آن از دیگر سو باشد.

دوم این‌که دولت ترامپ مهم‌ترین تهدید را از جانب چین می‌داند و لذا در جنگ تعرفه‌ها بیشترین تعرفه‌ها را علیه چین اعمال کرده است؛ ضمن این‌که در مذاکره با کرۀ شمالی نیز‌ می‌خواهد این کشور را از کنترل چین خارج کند و مانع از این شود که چین برای اعمال فشار بر چین به روال دهه‌های گذشته به کرۀ شمالی متوسل شود. با توجه به این اقدامات طبعاً انتظار واکنش متقابل را نیز از جانب دولت پکن دارد و لذا به تقویت اقدامات نظامی خود در شرق آسیا‌ می‌پردازد. از این پس این احتمال  وجود دارد که رویارویی نظامی چین و آمریکا در شرق آسیا بیش از گذشته افزایش و گسترش یابد.    

منبع تحلیل: خبرگزاری صدا و سیما

آیا دولت ترامپ نیز به تغییر استراتژی آمریکا از منطقۀ غرب آسیا به شرق آسیا متمایل شده؟

49