اتحادیه عرب؛ بازیچه ریاض در اتهام زنی علیه ایران | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

عربستان سعودی برای سرپوش گذاشتن بر مداخلات پیاپی خود در امور کشورهای منطقه و حمایت از تروریسم، از ظرفیت اتحادیه عرب برای اتهام زنی بی اساس علیه ایران بهره می برد؛ اتحادیه ای که به خاطر سکوت در برابر یکجانبه گرایی های ریاض، سالهاست وزن و اثرگذاری خود راحتی در میان کشورهای عربی از دست داده است.

نشست سالانه اتحادیه عرب در شهر «ظهران» در شرق عربستان سعودی با حضور نمایندگان کشورهای عربی، به محلی برای حمله دوباره عربستان به سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران بدل شد.  «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان، یکشنبه بیست و ششم فروردین ماه، محور سخنرانی آغازین خود را به انتقاد از سیاست های ایران در منطقه اختصاص داد و با «تروریستی» خواندن اقدامات جمهوری اسلامی در کشورهای عربی، یک بار دیگر پیکان تیز اتهام زنی های خود را به سوی جمهوری اسلامی ایرن نشانه گرفت.

ملک سلمان در بخشی از سخنان خود گفت: ما یک بار دیگر اقدامات «تروریستی» ایران در منطقه عربی را به شدت محکوم می‌کنیم و مداخله‌های رسوای ایران در امور داخلی کشورهای عربی را طرد می‌کنیم. همچنین بیانیه پایانی اتحادیه عرب زیر تاثیر عربستان، به جای تمرکز بر مسایل ایجابی و اولویت های کشورهای عربی، بر حمله بر ایران متمرکز شد.
در بخشی از بیانیه پایانی سران اتحادیه عرب از آنچه اقدامات ایران در منطقه و از جمله حملات موشکی «حوثی های مورد حمایت ایران در یمن» علیه اهدافی در عربستان سعودی خوانده شده به شدت انتقاد شد. در این بیانیه کشورهای شرکت کننده خواهان اقدامات بین‌المللی علیه ایران شدند.

«احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب هم در سخنانی در این نشست گفت که دخالت خارجی در امور کشورهای عربی به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده و درصدر این دخالت‌ها، دخالت ایران قرار دارد و کشورهای عربی باید علیه ایران هم‌صدا شوند و در صف واحدی قرار بگیرند.

تمرکز بر ایران در بیست و نهمین اجلاس اتحادیه عرب در حالی است که پیش از این گفته می شد مساله حمله موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه موضوع اصلی نشست خواهد بود. در حالی عربستان از ظرفیت اتحادیه عرب برای اتهام زنی به ایران بهره برده است که پنجشنبه گذشته هم «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی به همراه وزیران خارجه سه کشور دیگر(امارات، بحرین و مصر) موسوم به «گروه 4 عربی» از جمهوری اسلامی ایران به خاطر آنچه «دخالت در امور داخلی کشورهای عربی»، «شعله‌ور کردن فتنه‌های مذهبی و قومی»، «شلیک موشک‌های بالستیک از خاک یمن به سوی عربستان سعودی» و«حمایت از گروه‌های تروریستی در بحرین» خواندند، به شدت انتقاد کرده بودند.

این اتهامات اما از سوی مسئولان جمهوری اسلامی ایران پاسخ داده شد. «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از بیانیه «گروه 4 عربی» که اقدامات ایران در منطقه را محکوم کرده بود، به‌شدت انتقاد کرد و آن را «واهی» و «توهین‌آمیز» خواند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین سایه سنگین سیاست‌های مخرّب سعودی بر بندهایی از بیانیه پایانی اجلاس را کاملا مشهود ارزیابی کرد و بیانیه اتحادیه عرب را تکرار ادعاها و دروغ‌های واهی و بی‌ثمر علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.

در حالی عربستان سعودی، کشورهای عربی را برای اتهام زنی به ایران با خود همراه می کند که خود متهم ردیف اول دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه و حمایت از تروریسم است. یمن و سوریه صحنه گویایی از دخالت ریاض در امور داخلی کشورهای منطقه و حمایت از تروریسم را به تصویر می کشند.

چهار سال تهاجم بی امان ائتلاف عربی به سردمداری عربستان به یمن که فاجعه ای انسانی را در این کشور رقم زده است، هرگونه راه حل سیاسی و روند صلح در این کشور را به بن بست کشانده و با این حال رهبران سعودی ایران را به بی ثباتی در یمن متهم می کنند.

عربستان حملات اخیر آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه را نه تنها محکوم نمی کند، بلکه با حمایت از این مداخله آشکار، خواهان تغییر معادلات میدانی سوریه به نفع مخالفان دولت قانونی این کشور است. حمایت های آشکار و پنهان ریاض از گروه های تروریستی در کشورهای منطقه برای ممانعت از قدرت گیری ایران هم مصداق بارزی از نقش بی ثبات کننده عربستان در منطقه است.

مسئولان رهبران ریاض را به توجه به تاریخ منطقه، به ویژه سرنوشت دوست و همپیمان منطقه ای خود یعنی صدام حسین دعوت می کنند؛ کسی که برای مقابله با ایران و خدمت به منافع آمریکا بازیچه غرب شد و دستمزد خوش خدمتی خود را با طرد و خواری گرفت.

اتحادیه عرب اما سالهاست به محلی برای پیشبرد مقاصد زیاده خواهانه سعودی ها مبدل شده است و به همین دلیل از وزن و اثرگذاری قابل توجهی حتی در میان کشورهای عربی برخوردار نیست. آگاهی در مورد نگاه ابزارگونه ریاض به اتحادیه عرب، روندهای واگرایانه در این اتحادیه را تقویت کرده است تا جایی که نشست های این اتحادیه بدون شرکت نمایندگانی از کشورهای قطر، سوریه، یمن و ... برگزار می شود.

در چنین شرایطی تردیدی نیست که بیانیه چنین اتحادیه ای تابعی از سیاست های زیاده خواهانه و مداخله جویانه ریاض در منطقه باشد که به ایران به عنوان مهمترین رقیب منطقه ای خود نگاه مثبتی ندارد؛ ایرانی که آمریکا و رژیم صهیونیستی هم از گسترش نفوذ آن در کشورهایی چون سوریه دل خوشی ندارد.

 

اتحادیه عرب؛ بازیچه ریاض در اتهام زنی علیه ایران

49