ارتشِ روسیه، موشکِ فراصوت کینژال را آزمایش کرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

ارتشِ روسیه، موشکِ فراصوت کینژال را آزمایش کرد

 

ارتش روسیه، یکِ موشک جدید فراصوت، هاپیرسونیک را نزدیکِ قطب شمال با موفقیت آزمایش کرد. خبرگزاریِ رویترز، به نقل از خبرگزاری «تاس» اعلام کرد: «این آزمایش، حدود دو هفتۀ پیش (هفتۀ پنجم آبان 1398) در نواحیِ قطبِ شمالِ روسیه انجام گرفته و در جریانِ آن موشکِ فراصوت «کینژال» از یک جنگندۀ «میگ-31» شلیک شده است. رسانه‌هایِ روس این آزمایش را موفق‌آمیز توصیف کرده‌اند.»

یک فروند جنگندۀ رهگیرِ «میگ-۳۱» با پرواز از پایگاهِ هوایی «اولنگورسک» در منطقۀ «مورمانسک» واقع در شمالِ روسیه، این موشک را به سمتِ یک هدفِ زمینی در پایگاه «پمپوی» در منطقۀ «کومی» شلیک کرده‌ است.

این موشک که پیشرانه‌ای اتمی دارد، با تجهیز به کلاهکِ اتمی یا متعارف می‌تواند به اهدافی در فاصلۀ ۲۰۰۰ کیلومتری اصابت کند. بنا به نوشتۀ رسانه‌های روس، این موشک در واحدهایِ جنوبیِ ارتش روسیه مستقر و عملیاتی شده است.

«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در ماه مارس سال ۲۰۱۸ به وجودِ موشکِ کینژال در زرادخانۀ موشکیِ این کشور اشاره کرد. این در حالی است که سرویسِ اطلاعاتِ دفاعی دانمارک در گزارش ارزیابیِ سالانۀ خود هشدار داده است که بین روسیه، آمریکا و چین در منطقۀ قطبِ شمال جنگِ قدرت بزرگی در حالِ شکل‌گیری است که می‌تواند به بروزِ تنش در این منطقه منجر شود.

موشک‌های هایپرسونیک که از آن‌ها با عنوانِ نسل آیندۀ موشک‌ها یاد می‌شود، در حال حاضر در مرکزِ رقابتِ تسلیحاتی، میانِ آمریکا، روسیه و چین قرار دارد. روسیه اولین کشوری است که توانسته این موشک‌ها را واردِ فازِ عملیاتی کند.

منبع خبر: شبکۀ العالم

ارتشِ روسیه، موشکِ فراصوت کینژال را آزمایش کرد

49