اردوغان: سناریوی پلیدی برای از میان بردن اتحاد و آینده جهان اسلام در حال اجرا است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، می‌گوید جهان اسلام در حال عبور از دوران فتنه است.

او امروز (1/9/96) در سخنانی در سی و سومین نشست کمیته دائم همکاری‌های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری اسلامی در استانبول گفتجهان اسلام در سال‌های اخیر به لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کاملا آشکار دوران فتنه را سپری می‌کند.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اقدامات خرابکارانه تروریست‌ها و سعودی‌ها در منطقه افزود: شهر‌های جهان اسلام امروزه گرفتار ویرانی و تلخکامی است. شهر‌هایی که پناهگاه مظلومان بود اکنون فریاد مادران ما در آن شهر‌ها بلند شده است. از مساجد چند صد ساله شهر حلب دیگر صدای اذان شنیده نمی‌شود. کتابخانه بغداد غارت شده و شهر‌های یمن به تدریج به ویرانه تبدیل می‌شود. به همراه این شهر‌ها تمدن ۱۴۰۰ ساله نیز به تدریج نابود می‌شود.

اردوغان اضافه کرد: به ظاهر مسبب این مسائل دیکتاتور‌ها و گروه‌های تروریستی مانند داعش، بوکوحرام، «ی‌پ‌گ» و فتو (جنبش فتح الله گولن) هستند، اما این‌ها نباید مانع مشاهده بازیگران اصلی و سناریو نویس‌های اصلی شود.

او تاکید کرد: یک سناریوی پلید برای از میان بردن اتحاد و آینده جهان اسلام در حال اجرا است. بعضا با تحریک تفاوت‌های قومی و مذهبی تلاش می‌کنند تا جوامع اسلامی را از درون دچار فروپاشی کنند.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت اعتبار سازمان‌ها و ارزش‌های غربی به تدریج بیش از پیش لطمه می‌بیند. بی توجهی غرب به اوضاع وحشت‌آور هفت سال اخیر در سوریه و رفتار‌های غیرانسانی با آوارگان در مرز‌های کشور‌های اروپایی چهره واقعی غرب را آشکار کرد.

اردوغان تصریح کرد: چه کسانی از سفارش‌های صد‌ها میلیون دلاری سلاح که به غرب داده می‌شود، سود می‌برند؟ تجزیه کشور‌های ما با مرز‌های ساختگی به سود چه کسانی خواهد بود؟ پاسخ پرسش‌ها موجب خواهد شد که ما به مسائل موجود با نگاه متفاوت‌تری بنگریم.

او در انتها تاکید کرد: ما باید با جهش در عرصه توسعه و پیشرفت جهان اسلام را به حوزه مهم تولید تبدیل کنیم و راه‌های مناسبی برای استفاده موثرتر از امکانات سازمان همکاری اسلامی در این زمینه بیابیم.

اردوغان: سناریوی پلیدی برای از میان بردن اتحاد و آینده جهان اسلام در حال اجرا است

49