استاد دانشگاه مطرح کرد : جایگاه رفیع گفتمان ولایت فقیه در شکل گیری بیداری اسلامی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

استاد دانشگاه مطرح کرد
جایگاه رفیع گفتمان ولایت فقیه در شکل گیری بیداری اسلامی
یک استاد دانشگاه گفت: الگو بودن انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران برای جهان اسلام و تحلیل درست و جامع از رویکردهای حاکم بر بیداری اسلامی، آسیب شناسی جامع و کامل و تبیین راهکارهای مواجهه با این آسیب­ها از ویژگی­هایی است که در گفتمان ولایت فقیه به عالی­ترین شکل ممکن تجلی یافته است.
به گزارش روابط عمومی همایش بین المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی، دومین روز از همایش نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی با برگزاری 6 نشست تخصصی پیرامون تحول هندسه قدرت جهانی آغاز به کار کرد.
نشست تخصصی شناخت ظرفیت های راهبردی دنیای اسلام در تحول هندسه قدرت جهانی صبح چهارشنبه در سالن خواجه نصیر مرکز همایش های بین المللی صدا وسیما برگزار شد.
در این نشست تخصصی که به همت دانشگاه عالی دفاع ملی (امنیت ملی)، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی و پژوهشکده تحقیقات اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد اساتید و صاحبنظران بین المللی به ارائه دیدگاه های خود در قالب مقالات پرداختند.
در این نشست تخصصی جعفر حسن پور به ارائه مقاله خود با عنوان "آسیب شناسی و پیامدهای ابزاری بیداری اسلامی بر هندسه جهانی قدرت از منظر گفتمان ولایت فقیه" پرداخت.
وی در بیان اهمیت پرداختن به این موضوع اظهار کرد: تحولات کشورهای عربی در طول سال های اخیر به گونه ای محیط منطقه جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا را تحت تاثیر قرار داده که حضور و نقش آفرینی بازیگران و کنش گران منطقه ای و فرامنطقه ای، اعم از ساختارهای دولتی و رسمی یا ساختارهای غیردولتی و غیررسمی و نوع روابط فیمابین آنها بطور مستمر در حال تغییر و تحول بوده و نوعی فضای ابهام بر کل فرایند تحولات حاکم است به گونه ای که غافلگیری راهبردی و مواجهه با وضعیت های غیرمنتظره در این فرایند به امری عادی و معمول تبدیل کرده است.
این استاد دانشگاه گفت: در این شرایط، بازیگران و کنش گرانی که در صدد حفظ موجود بوده و راهبردهای مهار بیداری اسلامی (و جلوگیری از استمرار و توسعه آن)، مقابله، مصادره یا منحرف ساختن بیداری اسلامی و یا راهبرد ایجاد موازنه در سطح منطقه (از طریق ایجاد ناآرامی در کشورهای محور مقاومت) را پیگیری میکنند و درصدد مقابله با جنبش و خیزشی برای تغییر هندسه جهانی قدرت بوده که دامنه های آن می تواند به سایر مناطق دنیا نیز کشیده شود.
حسن پور تصریح کررد: حضرت امام خمینی (ره) و حضرت امام خامنه­ای (مدظله­العالی) را می­توان طلیعه دار بشارت دهندگان بیداری اسلامی در جهان اسلامی و کشورهای منطقه به شمار آورد. این دو بزرگوار با روشن­بینی و دوراندیشی خویش که برخاسته از مبانی فکری الهی و متاثر از اسلام ناب محمدی (ص) آنها است، به درستی ده­ها سال قبل از شکل­گیری ظاهری بیداری اسلامی آن را در نقطه نظرات خویش بیان فرموده و به درستی ابعاد و مولفه­های این بیداری اسلامی را تبیین نموده بودند.
وی اظهار کرد: الگو بودن انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران برای جهان اسلام و تحلیل درست و جامع از رویکردهای حاکم بر بیداری اسلامی، آسیب شناسی جامع و کامل و تبیین راهکارهای مواجهه با این آسیب­ها از ویژگی­هایی است که در گفتمان ولایت فقیه به عالی­ترین شکل ممکن تجلی یافته است. در واقع، مقام معظم رهبری بیداری اسلامی در جهان را منوط به موفقیت انقلاب اسلامی دانسته و بر این باور هستند انقلاب اسلامی مهمترین عامل تاثیرگذار بر بیداری اسلامی بوده است. به طور کلی انعکاس می­توان ویژگی­های مهم بیداری اسلامی در منطقه عربی در بیانات مقام معظم رهبری را در سه محور ضد استبدادی و مردمی بودن، ضد استکباری بودن و اسلام خواهی تجمیع نمود.
این استاد دانشگاه گفت: فروپاشی نظام­هایی که عمدتاً هویت نظامی داشته­اند و جایگزینی نظام­هایی که پیوند بیشتری با مردم و انتخابات دارند و یا حتی پدیدار شدن آنارشیسم سیاسی در این کشورها، موقعیت و فضای امنیتی کشورهای عرب منطقه را تحت تاثیر زیادی قرار داده است.
حسن پور ادامه داد: تحولات منطقه عربی به خاطر نقش برجسته­ای که در پیدایی یا فروپاشی ائتلاف­های منطقه­ای دارد، موقعیت و قدرت منطقه­ای برخی از کشورها را بطور نسبی افزایش یا کاهش داده است. بدون تردید، خیزش منطقه عربی بر دایره نفوذ روسیه به عنوان یک بازیگر مهم بین المللی افزوده است. کما این که تاثیر مثبتی روی نفوذ و بازیگری قطر داشته است اما در عین حال، ایران، عربستان و ترکیه را در یک وضعیت رقابتی و تا حدودی مخاصمه قرار داده است. ایران به عنوان یک بازیگر مهم منطقه­ای با تاکید بر حفظ نظام ضدصهیونیستی و متحد مقاومت در دمشق موازنه را به نفع خود حفظ کرده است. عربستان نیز با تمرکز بر روی براندازی دولت اخوان المسلمین در مصر و حمایت از حکومت نظامیان تلاش کرده تا قدرت فروپاشیده متحد غرب در مصر را به گونه­ای بازسازی نماید که متضمن به قدرت رسیدن همگرایان خود باشد. عربستان با اثرگذاری در تحولات مصر تلاش نموده تا دایره نفوذ خود در شمال آفریقا را نیز افزایش دهد.
این استاد دانشگاه گفت: تحولات منطقه عربی به کنار رفتن برخی از متحدین سنتی عرب اسرائیل منجر شده و موقعیت برخی دیگر از این متحدین را متزلزل گردانده است. از این رو، رژیم صهیونیستی با حساسیت و نگرانی زیادی این تحولات را پیگیری کرده است. پیدایی رژیم های برآمده از دمکراسی واقعی یا پیدایی رژیم های اسلام گرا در کشورهای عربی شرایط را برای این رژیم دشوار می نماید چرا که حکومت های مبتنی بر آراء مردم بطور طبیعی در جبهه مخالفان اسرائیل قرار می گیرد و حکومت های اسلام گرا نیز نمی توانند اسرائیل را ولو به عنوان یک واقعیت تلخ بپذیرند.
حسن پور افزود: در صورتی که رهبری شایسته، با کفایت، هوشمند، مردمی و اسلام‌شناس در ایران نمی‌بود، رویاهای نظام سلطه مبنی بر شکست انقلاب اسلامی در ایران و بازگشت مجدد رژیم وابسته به آمریکا و صهیونیزم تحقق می‌یافت. جایگاهی که در انقلاب مصر خالی است و نقطه آسیب‌پذیری انقلاب مصر نیز در همین جا نهفته بود و هست.
این استاد دانشگاه گفت: رهبری می تواند انرژی‌های مردم با دیدگاه‌ها و مواضع مختلف را وحدت‌گرایانه تجمیع کند و از قدرت مردم در جهت منافع ملی مصر استفاده نماید. مأموریت‌های بسیار بزرگ و عظیم رهبری در انقلاب رصد مستمر و شناسایی چالش ها و واکنش سریع و هوشمندانه نسبت به آن‌ها با اتکا بر انرژی و توانمندی‌های مردم انقلابی و هدایت جامعه به سوی دستیابی به آرمان‌های است که در انقلاب مصر این جایگاه خالی است. در این خلأ رهبری بود که نهاد اقتدارگرای ارتش بر امور مسلط شد و نه تنها با آمریکا فاصله نگرفت بلکه بقا و دوام خود را در وابستگی به آمریکا می‌دانست درحالی‌که در ایران از همان ابتدای حرکت انقلابی مردم رهبری عامل اصلی بدبختی مردم و حتی مسلمانان را آمریکا می‌دانست. بنابراین طبیعی بود که در ایران این رویکرد به ناکامی و در مصر به کامیابی قرین شوند.
"الگوها و نظریه های تحول هندسه قدرت جهانی"، "شناخت ظرفیت های راهبردی دنیای اسلام در تحول هندسه قدرت جهانی"، "چالش ها و آسیب های دنیای اسلام در تحول هندسه قدرت جهانی"، "دستاوردهای جهاد علمی در شکل گیری هندسه قدرت"، "آینده پژوهی انگاره های اجتماعی تحول هندسه قدرت جهانی در سطح (ملی، منطقه ای و بین المللی)"، "مدیریت راهبردی تحولات دوره گذار و پیچ تاریخی"؛ عنوان نشست های تخصصی صبح امروز همایش بین المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی هستند.
گفتنی است همایش بین المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی با حضور جمعی از نخبگان اندیشمندان، رهبران و متفکران جهان اسلام از 32 کشور جهان به مدت 2 روز در مرکز همایش های صدا و سیما در حال برگزاری است.
انتهای پیام/

استاد دانشگاه مطرح کرد : جایگاه رفیع گفتمان ولایت فقیه در شکل گیری بیداری اسلامی

49