استعفاي حريري، سناريوي سعودي - صهيونيستي | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

استعفاي سعد حريري در رياض و ديدار وي با ملك سلمان شاه عربستان در شرايطي كه از سمت رسمي خود كناره گيري كرده ماهيت سعودي استعفاي حريري را بيش از پيش آشكار كرده است.

پيام اقامت حريري در عربستان

 به گزارش جام جم آنلاين به نقل از رسانه هاي سعودي - نخست وزير مستعفي لبنان كه تابعيت سعودي هم دارد - روز دوشنبه در كاخ اليمامه در رياض با پادشاه عربستان ديدار كرد. همزمان وزير مشاور عربستان در امور كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس كه قبل از اعلام استعفاي حريري با وي رايزني كرده بود، مدعي شد كه لبنان بعد از استعفاي حريري ديگر مثل قبل نمي شود.

ثامر السبهان با اين ادعا كه لبنان به مركزي براي "اشاعه تروريسم" به كشور ما تبديل شده است، ادامه داد: رهبران لبناني خود بايد تصميم بگيرند كه كشورشان، كشور "تروريسم" باشد يا كشور صلح!

سيد حسن نصرالله، دبير كل حزب الله لبنان با اشاره به اينكه سعد حريري بيانيه عربستان را قرائت كرد نه متن استعفا را، گفت: سئوالات و ابهامات زيادي درباره علت استعفاي حريري در رياض وجود دارد، كه بايد براي رسيدن به پاسخ هاي آن صبر كرد.

همچنين برخي منابع در لبنان از جمله نبيه بري، رئيس مجلس و دبير كل حزب الله لبنان درباره احتمال بازداشت و يا اقامت اجباري حريري در رياض سخن گفته و از احتمال نوعي مداخله مستقيم عربستان در اعلام استعفاي غيرمنتظره حريري خبر داده اند.

به هر تقدير اعلام استعفاي سعد حريري در خارج از لبنان و بدون اطلاع رئيس جمهوري و ساير مقامات ارشد لبناني اقدامي غيرطبيعي و بي سابقه به شمار مي آيد، و به مثابه كودتايي خارجي عليه دولت لبنان ارزيابي مي شود.

واكنش صهيونيست ها

 وزير اطلاعات رژيم صهيونيستي استعفاي نخست وزير لبنان را نقطه عطفي براي برخورد با حزب الله دانست و مدعي شد، زمان كنار گذاشتن، تضعيف و خلع سلاح حزب الله فرا رسيده است. يسرائيل كاتس، وزير اطلاعات رژيم صهيونيستي در صفحه توئيتر خود نوشت: اكنون زمان مناسبي براي تحت فشار گذاشتن حزب الله است.

پيش از اين هم بنيامين نتانياهو و آويگدور ليبرمن، رئيس كابينه و وزير جنگ رژيم صهيونيستي به بهانه استعفاي حريري اعلام كردند كه ارتش اين رژيم براي مقابله با حزب الله لبنان و ايران آماده است.

با اين حال محافل رسانه اي صهيونيستي تلاش كردند استعفاي حريري را در چارچوب مناقشه قدرت ايران و عربستان در منطقه و به ويژه در لبنان ارزيابي كنند، و در برابر نقش احتمالي رژيم صهيونيستي در اين اتفاق سكوت كنند.

روزنامه صهيونيستي «جروزالم پست» استعفاي نخست وزير لبنان را تقلاي جديد عربستان سعودي در مقابله با ايران و تلاش براي رهايي از شكست منطقه اي در برابر جريان مقاومت به رهبري ايران توصيف كرد.

اين روزنامه به نقل از «الداد شاويت» تحليلگر ارشد انديشكده مطالعات امنيت داخلي اسرائيل نوشت: سعودي ها احساس كردند سعد حريري مفيد نبوده و نتوانسته مانع از تحقق اهداف حزب الله و ايران در لبنان شود، و عملا در خدمت منافع حزب الله و ايران قرار گرفته است.

به اعتقاد اين نويسنده صهيونيست، هدف عربستان از مجبور كردن حريري به استعفا، ايجاد آشوب در لبنان و به چالش كشيدن قدرت داخلي و توان منطقه اي حزب الله لبنان بوده است.

«يوسري حازان» ديگر تحليلگر صهيونيست به «جروزالم پست» گفت: بعيد است «قمار سعودي ها» موجب تضعيف حزب الله شود، زيرا اين جنبش با پشتوانه 40 درصدي شيعيان در لبنان بسيار قدرتمندتر از اينگونه اقدامات است.

به گفته حازان، سعودي ها مي خواهند با شكستن ثبات سياسي، لبنان را به ورطه بحران سياسي سوق دهند و از اين طريق توجه حزب الله را از سوريه به داخل كشور معطوف دارند.

استعفاي حريري در چارچوب نزاع منطقه اي

استعفاي غيرمنتظره و غير متعارف حريري در رياض نشان داد كه اين اقدام چندان ارتباطي با تحولات داخلي لبنان ندارد، و حريري قرباني سياست هاي مداخله جويانه عربستان در لبنان و حس انتقام جويي سعودي ها در تحولات منطقه اي شده است.

به عبارت ديگر مقامات سعودي به دليل شكست هاي سنگين در سوريه و عراق و ناتواني در تغيير موازنه جنگ با تروريسم در منطقه، انگشت اتهام را عليه ايران و حزب الله لبنان نشانه گرفته اند، اما از آنجا كه ياراي تغيير در معادلات منطقه اي را در خود نمي بينند، ثبات سياسي در لبنان را هدف قرار دادند تا از اين طريق فضا را براي فشار داخلي و خارجي بر ايران و حزب الله لبنان تشديد كنند.

روزنامه يني شفق تركيه در تحليلي از استعفاي سعد حريري اين اقدام را يك سناريوي مشتركي سعودي - صهيونيستي - اماراتي ناميده و نوشته است: عربستان، امارات و اسرائيل براي جبران شكست هاي خود در شمال عراق، و با هدف كاهش نفوذ ايران در منطقه «سعد الحريري» را مجبور به استعفا از نخست وزيري لبنان كردند.

اين روزنامه شكست پروژه همه پرسي استقلال در اقليم كردستان عراق را دليل ديگر تلاش محور عربستان - امارات - اسرائيل براي استعفاي سعد حريري برشمرد و نوشت: مثلث ضد ايراني در منطقه چون نتوانست از طريق مسعود بارزاني نفوذ ايران در عراق را كاهش دهد، حزب الله لبنان را هدف قرار داد تا نفوذ تهران در خط مديترانه را تضعيف كند.

عبدالباري عطوان، تحليلگر مشهور عرب هم استعفاي غير منتظره سعد حريري را يك تصميم آمريكايي دانست كه با هدف مقابله با نفوذ ايران به اجرا درآمد. عطوان تصريح كرد كه حريري در عربستان بين دو راهي استعفا و زندان قرار گرفت و چاره اي جز همراهي با خواست واشنگتن و رياض نداشت.

جمع بندي

استعفاي غيرمنتظره سعد حريري از نخست وزيري لبنان بيش از هر چيزي نشان از اهميت نقش لبنان در مبارزه با تروريسم و مديريت تحولات منطقه اي دارد. در واقع جريان ضد مقاومت به رهبري رياض و تل آويو، به اين نتيجه رسيده است كه هرگونه تغيير موازنه قدرت در منطقه در گروي اعمال فشار داخلي و خارجي بر حزب الله لبنان و عملياتي كردن هدف خلع سلاح حزب الله است. به همين دليل بايد استعفاي حريري را آتش مقدمه حملات آينده به حزب الله و فشارهاي سياسي، اقتصادي گسترده عليه اين جنبش مردمي - اسلامي دانست.

بعلاوه تلاش براي بحران سازي در لبنان در كنار بحران سازي در عراق از طريق همه پرسي استقلال اقليم كردستان نشان داد كه جبهه سعودي - صهيونيستي به شدت از روند تحولات منطقه ناخرسند بوده و آماده است براي تغيير روند معادلات در منطقه به هر اقدامي متوسل شود.

و نكته پايان همسويي و گره خوردن منافع عربستان با رژيم صهيونيستي در برابر جريان مردمي و منافع و مصالح منطقه است، كه در رويدادهاي اخير منطقه اي بيش از گذشته نمايان شد، و دست حكام سعودي را براي افكار عمومي منطقه و جهان اسلام رو كرده است.

استعفاي حريري، سناريوي سعودي - صهيونيستي

49