اعتبار از دست رفته برنده جايزه صلح نوبل | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

متن خبر: در ميان جيغ و فرياد زنان و كودكان و فرار ده ها هزار نفر از مردم ايالت راخين در ميانمار، سكوت يك نفر اما بيش از همه، گوش ها را آزار مي دهد. سكوت كسي كه نمادي از دموكراسي خواهي بود و عليه ديكتاتوري وحشيانه در ميانمار ايستادگي كرد و به واسطه آن، سال ها در حصر خانگي قرار گرفت. كسي كه به واسطه تلاش هايش براي حقوق بشر، برنده جايزه صلح نوبل شد؛ حالا اما به خاطر سكوتش در مقابل جنايات، اعتبار خود و جايزه صلح نوبل را كه دريافت كرده، زير سوال برده است. خانم «آنگ سان سوچي» مشاور امور خارجه و رهبر دموكراسي خواه ميانمار است كه درباره خشونت هاي وحشيانه اخير نظاميان عليه ساكنان ايالت راخين سكوت كرده و همين مسأله، انتقاد مدافعان حقوق بشر را برانگيخته است. ارتش ميانمار مي گويد كه نزديك به ٤٠٠تن در اين خشونت ها كشته شده اند. ارتش آنها را متهم به شورش كرده و مي گويد كه اكثر اين كشته شدگان، «تروريست»هايي بودند كه اقداماتي عليه جمعيت غيرمسلمان آن منطقه صورت داده اند. حال آن كه در ميان اين افراد كشته شده، تعداد زيادي زن و كودك مشاهده مي شود و تئوري ارتش را مبني بر «شبه نظامي بودن»، «شورشي بودن» يا تروريست بودن» آنها رد مي كند. به گزارش ان.بي.سي، نيروهاي ارتشي دولت به همراه بوداييان افراطي همچنين بسياري از خانه هاي اقليت مسلمان در ايالت راخين در ميانمار را سوزانده اند و بسياري از اين شهروندان از ترس جانشان از طريق رودخانه مرزي «ناف» كه ميانمار را از بنگلادش جدا مي كند، به بنگلادش فرار كرده اند. ارتش ادعا كرده كه شورشيان، خود، خانه هاي خود را سوزانده اند. با اين حال، مردم روهينگيا و گروه هاي حقوق بشري، ارتش را مسئول اين خشونت ها و جنايات مي دانند و آنها را متهم به ايجاد كارزاري عليه غيرنظاميان مي كنند.
موج جديد خشونت ها كه از ٢٥ آگوست آغاز شد، موجب شده كه تعداد زيادي از مسلمانان از اين كشور غالبا بودايي فرار كنند و پناهنده شوند. كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام كرد كه ١٢٣ هزار نفر از مردم از زمان آغاز خشونت ها (٢٥آگوست) به كشور همسايه، بنگلادش گريخته اند. آژانس هاي كمك رساني مي گويند كه بعضي از اين افراد، زخم هاي گلوله در بدنشان وجود دارد. برخي از افراد روهينگيايي كه موفق به فرار شده اند، مي گويند كه نيروهاي ارتش تعدادي از كودكان را سر بريده اند و يك گروه از مردان را در كلبه اي برده و زنده زنده سوزانده اند. گرچه رسانه هاي بين المللي و ناظران مستقل به دليل وجود محدوديت هايي كه دولت ايجاد كرده، نمي توانند به اين محل ها بروند و اين گزارش ها را تأييد كنند. روز جمعه، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري تركيه، قتل مردم مسلمان در ميانمار را «نسل كشي» ناميد، اما كارشناسان بين المللي اين ادعا را رد كرده اند. سال گذشته، يكي از مقامات سازمان ملل به بي.بي.سي. گفته بود كه «هدف نهايي دولت، پاكسازي قومي اقليت مسلمان در ميانمار است.» «ملاله يوسف زي»، دختر پاكستاني و جوان ترين فردي كه جايزه صلح نوبل را دريافت كرده، روز دوشنبه در توييتر خود نوشت كه منتظر آن است كه خانم سوچي، «رفتار فجيع و شرم آور» ارتش در قبال مردم روهينگيا را محكوم كند. درحالي كه نماد حقوق بشر در ميانمار (خانم سوچي)، پيشتر نيز در مورد اقدمات توهين آميز نسبت به مسلمانان روهينگيا- كه از سوي دولت آنگ سان سوچي حق دريافت تابعيت ميانمار و آزادي تجمعات از آنها سلب شده- متهم به «سكوت» شده بود، حالا نيز در محكوميت اين فجايع، سخني بر زبان نرانده است. در اين ميان اما تصاوير و عكس هايي كه توسط كميته تحقيقات شوراي دولتي منتشر شده، به دقت بررسي مي شود. اين كميته از سوي دولت ميانمار براي بررسي اتهامات مطرح شده از سوي سازمان ملل درباره نقض گسترده حقوق مسلمانان روهينگيا در جريان سركوب هاي اخير تشكيل شده است. سوچي به ندرت در فضاي عمومي صحبت مي كند و اين كميته، تنها منبعي است كه مي توان از آن، به نظرگاه خانم سوچي در موضوعات كليدي پي برد. با اين حال، پيش تر اين كميته در پاسخ به گزارش پايگاه خبري هنا به نقل از سازمان ملل در مورد نقض حقوق مسلمانان روهينگيا ازجمله تجاوز گروهي به زنان، سربريدن كودكان و شكنجه مردان گزارش داده بود كه برخي شواهد مربوط به نقض حقوق مسلمانان روهينگيا دستكاري شده و ساختگي است و نيروهاي امنيتي اين كشور در اين عمليات قانون را نقض نكرده اند. از سوي ديگر، اين كميته به خاطر برخي از پست هاي منتشر شده اش در فضاي مجازي، متهم به تبليغ نفرت- ازجمله به خاطر استفاده از اصطلاح «تروريسم افراطي بنگالي»- شده است. اين كميته همچنين در برخي ديگر از گزارش هاي خود، تلاش كرده كه گروه هاي كمك رسان بين المللي را به تروريسم مرتبط سازد. دولت ميانمار، بيش از يك هفته است كه با ايجاد محدوديت هايي، مانع رسيدن اين كمك ها به غيرنظاميان متاثر از خشونت ها شده است. «زيد راعدحسين» كميسارياي عالي حقوق بشر سازمان ملل، بيانيه هاي مذكور اين كميته را «بسيار غيرمسئولانه» توصيف كرده كه تنها موجب افزايش «ترس و خشونت» مي شوند. از سوي ديگر، «فيل رابرتسون» معاون ديدبان حقوق بشر آسيا، خانم سوچي را «بخشي از مشكل» خوانده است.
او همچنين خانم سوچي را به انتشار «بيانيه هاي غيرمسئولانه» و استفاده از همان زبان افراط گرايان ضدروهينگيايي كه خود روزي آنها را تقبيح كرده بود، متهم كرده است. تحليل عكس هاي ماهواره اي توسط ديدبان حقوق بشر نشان مي دهد كه در ميان ايالت راخين از ٢٥ آگوست تاكنون صدها خانه در دست كم ١٧منطقه ويران شده است. اين سازمان در بيانيه اي در روز شنبه اعلام كرد، تنها در روستاي «چين خارلي» ٧٠٠خانه سوزانده شده است. از زمان استقلال ميانمار در سال 1961، دولت مركزي اين كشور مسلمانان روهينگيا را به عنوان شهروندان ميانمار به رسميت نمي شناسد. از اين رو آنان از بسياري امكانات اوليه در زمينه بهداشتي و درماني محرومند. از سال 2012 تاكنون نيز ساكنان ايالت «راخين» در غرب ميانمار به طور مرتب هدف حملات نيروهاي امنيتي و ارتش ميانمار قرار دارند. در اين ايالت حدود يك ميليون مسلمان روهينگيايي زندگي مي كنند. اما دور جديد خشونت ها از 25 آگوست، بسيار شدت گرفته است. نزاع هاي خونين در شمال ايالت راخين در ميانمار بعد از آن صورت گرفت كه عده اي از شبه نظاميان روهينگيايي به نيروهاي دولتي حمله كردند و عده اي از نيروهاي ارتش را به قتل رساندند. شورشيان مسلح آراكان حملات خود را واكنشي به سركوب و پيگرد مردم روهينگيا توسط نيروهاي امنيتي ميانمار اعلام مي كنند. نيروهاي امنيتي ميانمار نيز به تلافي حملات ارتش آزادي بخش آراكان روهينگيا، مردم عادي روهينگيا را هدف حملات خود قرار داده است. حملاتي كه تنها در يك هفته اخير، موجب مرگ بيش از ٤٠٠ نفر و فرار بيش از ١٢٠ هزار تن شده است. ارتش مي گويد، «عمليات پاكسازي» براي ريشه كن كردن شورشيان را به راه انداخته است. مسلمانان اما مي گويند كارزاري براي از بين بردن اقليت مسلمان آغاز شده است.

 

استرداد يك ميليارد و 710 ميليون دلار پول ايران از آمريكا بابت يك قرارداد نظامي مربوط به قبل از انقلاب

اعتبار از دست رفته برنده جايزه صلح نوبل

49