اعلام آمادگیِ شبه نظامیان کُردِ سوریه برایِ مذاکره با دمشق | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

اعلام آمادگیِ شبه نظامیان کُردِ سوریه برایِ مذاکره با دمشق

 

نهادِ موسوم به شورایِ دموکراتیکِ سوریه، شاخۀ سیاسیِ نیروهایِ دموکراتیک سوریه که اغلبِ آن را شبه نظامیانِ کُرد تشکیل می‌دهند روز شنبه (11 آبان 1398) در بیانیه‌ای آمادگیِ خود را برایِ مذاکره با دولت سوریه اعلام کرد.

در بیانیه‌ای که این نهاد منتشر کرد، آمده است: «ما مصاحبۀ جدید «بشار اسد» را دنبال کردیم. با وجودِ اینکه با بسیاری از موضوعاتی که وی مطرح کرد به ویژه مواردِ مربوط به شمال و شرقِ سوریه اتفاق نظر نداریم، اما با این حال از سخنانِ اسد متوجه شدیم که ممانعتی برایِ ورود به یک فرآیندِ مذاکرۀ واقعی وجود ندارد تا با خطرها و تهدیدها دربارۀ تقسیم سوریه و جدا شدنِ بخش‌هایی از آن به نفعِ ترکیه مقابله کنیم.»

شورای دموکراتیک سوریه همچنین بر آمادگیِ خود برایِ شروع مذاکره با دولتِ سوریه بدون اعمالِ پیش شرط و براساسِ اصولِ ملیِ موردِ توافق سوری‌ها تأکید کرد. شورای دموکراتیک سوریه گفت: «آمادگی برایِ مذاکره همۀ برداشت‌هایِ اشتباه و انحرافی را دربارۀ اینکه ادارۀ خودگردانِ کُردهای سوریه به دنبالِ تقسیم سوریه است، از بین می‌برد.»

شورای دموکراتیک سوریه تفاهمِ نظامی بین نظامیانِ این نهاد و ارتشِ سوریه تحتِ نظارت روسیه را آغازگرِ روند اعتمادسازی برایِ تکمیل آزادسازیِ خاک سوریه از چنگِ اشغالگران ترکیه و در نهایت آزادسازیِ «عفرین» خواند.

وزارت دفاعِ سوریه روز چهارشنبۀ گذشته (8 آبان 1398) از نیروهایِ دموکراتیک سوریه خواست برایِ مقابله با تهدیدهایِ خارجی با ارتشِ این کشور همراه شوند. وزارتِ دفاع سوریه با صدورِ بیانیه‌ای اعلام کرد که فرماندهیِ کل ارتش و نیروهایِ مسلح سوریه پس از تسلط بر بخشِ وسیعی از خاک سوریه از شبه نظامیانِ کُرد می‌خواهد تا برایِ مقابله با حملۀ خارجی به ارتشِ این کشور بپیوندند.

شورای دموکراتیک سوریه هم به دنبالِ آن اعلام کرد که اگر با دمشق بر سر ادارۀ منطقۀ شمال شرق سوریه به توافق دست یابد به ارتشِ سوریه ملحق می‌شود.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

اعلام آمادگیِ شبه نظامیان کُردِ سوریه برایِ مذاکره با دمشق

49