افزایش سطح آمادگی در خلیج فارس توسط نیروی دریایی آمریکا | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

به گزارش خبرگزاری « یورونیوز» در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ، نیروی دریایی این کشور اعلام کرد که رفتارهای ایران را در خلیج فارس به دقت زیر نظر خواهد داشت و با توجه به آنچه «دورۀ عدم اطمینان» خوانده است، سطح هشدارها را برای نیروهایش در این منطقه افزایش خواهد داد. این خبر روز دوشنبه توسط معاون عملیات نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا اعلام شد.

دریاسالار جان ام. ریچاردسون پس از بازدید از ناو هواپیمابر جورج دبلیو بوش در ساحل ویرجینیا، محل برگزاری آموزش‌های مشترک نیروهای آمریکا و فرانسه، گفت: «ما اکنون وارد یک دوره عدم اطمینان شده‌ایم؛ اینکه چگونه تمام جهان به تحولات اخیر پاسخ خواهد داد... ما باید در وضعیت هشدار باقی بمانیم. منظور من حتی کمی هشدار بیش از سطح معمول است تا به این ترتیب در مقابل هر نوع پاسخ یا تحول یا چیزی مانند آن آماده باشیم.» او افزود که اگرچه نیروی دریایی آمریکا از زمان تصمیم دونالد ترامپ تا کنون رفتار تحریک‌آمیزی از سوی ایران در خلیج فارس ندیده است، اما رفتارهای ایران را از نزدیک زیر نظر دارد.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که در سال‌های گذشته در چند مورد میان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یگان­های نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس، تنش‌هایی روی داده است. تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در هفته گذشته مبنی بر خروج واشنگتن از برجام، نگرانی‌های بین‌المللی را در موضوع ذخایر جهانی نفت همچنین سطح ناامنی‌ها در خاورمیانه افزایش داده است.

افزایش سطح آمادگی در خلیج فارس توسط نیروی دریایی آمریکا

49