امکانِ انتقالِ نفت ایران از طریقِ بنادر شبه جزیره کریمه | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

امکانِ انتقالِ نفت ایران از طریقِ بنادر شبه جزیره کریمه

 

«گئورگی مرادوف»، معاونِ نخست‌وزیر کریمه روز سه‌شنبه (5 شهریور 1398) گفت: «انتقالِ نفت از طریقِ بنادرِ این شبه جزیره می‌تواند از جمله زمینه‌هایِ همکاری میانِ روسیه و ایران باشد.»

وی در مصاحبه با خبرگزاریِ تاس، افزود: «منافعِ مشترک، میان ایران و کریمه به‌ویژه با در نظر گرفتنِ سیاستِ ضد ایرانیِ آمریکا، تحریم‌ها و پیامدهایِ مربوط به آن، در حال رشد است.»

معاون نخست‌وزیر کریمه اضافه کرد: «بازرگانانِ ایرانی برایِ کار با کریمه ابراز تمایل کرده‌اند اگرچه هنوز کارِ فعالِ واضحی از سویِ ایرانی‌ها مشاهده نکرده‌ایم. ما همچنین آمادگیِ خود را برایِ همکاریِ سازنده با ایران و در نظر گرفتن گزینه‌های مختلف اعلام کرده‌ایم. به طور مثال، ایران می‌تواند از مزایایِ ظرفیتِ بندر کریمه برای انتقالِ نفت استفاده کند.»

وی در ادامه گفت: «کانال سوئز که مسیرِ سنتی برای نفتکش‌هایِ ایرانی است به دلیلِ تحریم‌ها به روی ایران بسته شده است. از سویِ دیگر ایران و روسیه به دریای خزر دسترسی دارند. ایران می‌تواند از توانایی‌هایِ کشتی‌رانیِ ما و کانال‌ِ رودخانه‌ای و دریایی در چنین شرایطی برایِ حملِ نفت از طریقِ رود ولگا و کریمه و دریای سیاه استفاده کند.»

«گئورگی مرادوف» گفت: «زمینه‌هایِ زیادِ دیگری برای همکاری وجود دارد، چون ایران کشورِ بسیار متنوعی در شرایطِ اقتصادی است.»

منبع خبر: شبکۀ العالم

امکانِ انتقالِ نفت ایران از طریقِ بنادر شبه جزیره کریمه

49