انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس؛ کاخ سفید در انزوای جهانی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

این انتقال که سروصدای زیادی در سراسر جهان به پا کرده موجب شده یک اجماع بین‌المللی علیه آمریکا شکل گیرد.

دونالد ترامپ به‌رغم اعتراض‌های شدید جهانی روز گذشته طی سخنانی در کاخ سفید، شهر قدس را که بخش لاینفک فلسطین است به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد و دستور داد سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی منتقل شود. این اقدام رئیس جمهور آمریکا یعنی «پذیرش مالکیت رژیم صهیونیستی بر شهر قدس» که وی در کارزار انتخاباتی وعده آن را داده بود، انتقاد و مخالفت بسیاری از کشورها و نهادهای بین‌المللی را در پی داشته است.
البته دستور ترامپ برای انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس اشغالی، تصمیم جدیدی نبوده و به مصوبه کنگره آمریکا بازمی‌گردد که در 23 اکتبر 1995 طرح انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را تصویب کرد اما طی دو دهه‌ی گذشته رؤسای جمهور آمریکا از بیل کلینتون گرفته تا باراک اوباما از اجرایی شدن این مصوبه به دلایل مختلف خودداری کردند و اجرای آن را هر شش ماه یک‌بار به تاخیر انداختند. مسئله‌ای که اکنون دامن‌گیر دولت ترامپ هم شده به طوری که کاخ سفید طی بیانیه‌ای اعلام داشته که اجرای این مصوبه را شش ماه به تاخیر انداخته است. دولت ترامپ تاکنون دو بار این مصوبه را تعلیق کرده است.
ناگفته پیداست که اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی نقض آشکار قطعنامه‌های بین‌المللی است. از همین‌رو قرار است شورای امنیت سازمان ملل فردا جمعه نشستی در خصوص تصمیم ترامپ برگزار کند.
گفتنی است شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته (2016) قطعنامه‌ای تصویب و تاکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 از جمله در رابطه با بیت المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف‌ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند». این قطعنامه با چهارده رأی مثبت و یک رای ممتنع دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به تصویب رسید. مضاف بر اینکه شرق بیت‌المقدس از نظر قطعنامه‌های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می‌شود. رژیم صهیونیستی در سال 1967 بیت المقدس شرقی را نیز اشغال کرد.
در همین راستا چندان عجیب و غیر منتظره نبوده و نیست که پس از آنکه ترامپ، قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شناسایی کرد، بسیاری از رؤسای کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نسبت به این تصمیم اعتراض کردند به طوری که این موضوع سروصدای زیادی در سراسر جهان به پا کرده و موجب شده که این اعتراض جهانی به یک اجماع بین المللی علیه چنین تصمیم نامشروعی تبدیل شود.
از این‌رو اگرچه ساز و کار انتقال سفارت به نظر خیلی ساده می‌آید بدین ترتیب که آمریکا از قبل، یک کنسول‌گری در بیت‌المقدس داشته است و کافی است نام این دو تغییر کنند؛ یعنی کنسول‌گری بشود سفارتخانه و سفارتخانه به کنسولگری تبدیل شود و سفیر آمریکا در اسرائیل از محل اقامت خود در تل آویو به قدس عزیمت کند، اما این فقط بخش ساده ماجراست. انتقال سفارت می‌تواند باعث بحران در روابط آمریکا با کشورهای عربی شود و موجی از ناآرامی‌ و اعتراضات در سراسر فلسطین اشغالی و همچنین خشم شدید جهان عرب و دنیای اسلام را در پی داشته باشد.
از این‌رو، وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور که ساکن بیت‌المقدس هستند نسبت به وقوع درگیری و خشونت‌های احتمالی در پی تصمیم آقای ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا، هشدار داده است.
در همین راستا دیروز مسیحیان و مسلمانان فلسطینی ساکنان کرانه باختری رود اردن در اعتراض به این تصمیم دونالد ترامپ، تصویر رئیس جمهوری آمریکا و همچنین پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را آتش زدند. مانوئل حساسیان، سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در لندن هم تصمیم ترامپ را به معنای اعلان جنگ او به خاورمیانه و «بوسه مرگ بر روند صلح» دانسته است.
و کلام آخر این‌که به نظر می‌رسد که ترامپ بدون همکاری و همراهی برخی از کشورهای عرب منطقه به ویژه عربستان چنین تصمیمی نگرفته است. لذا هشدار ملک سلمان به ترامپ در مورد تبعات انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت‌المقدس تنها ظاهرسازی است. مگر می‌شود تصور کرد که آمریکایی‌ها بدون رایزنی با عربستان سعودی چین تصمیم حساس و مناقشه برانگیزی گرفته باشند؟!

انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس؛ کاخ سفید در انزوای جهانی

49