انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس؛ اجماع جهانی علیه یک جانبه‌گرایی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستیدجدای از انگیزه‌های شخصی و منافع داخلی، چرایی تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت المقدس را شاید بتوان در انشقاق در جهان اسلام با محوریت عربستان سعودی جستجو کرد. رویکرد فرقه‌گرایانه و تفرقه‌آمیز آل‌سعود، این روزها دست آمریکا و صهیونیست‌ها را بیش از پیش برای زیرپا گذاشتن آرمان ملت مظلوم فلسطین و قدس شریف باز گذاشته است. از این‌رو به نظر می‌رسد که سعودی‌ها، ترامپ را برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس همراهی و حمایت کرده‌اند. بدین صورت که «بن‌سلمان» که به شدت درگیر در کشمکش داخلی قدرت است ظاهراً حاضر شده در ازای دریافت امتیازات و تضمین‌هایی، بیت‌المقدس را به آمریکایی‌ها بفروشد. به هرحال بن‌سلمان با درک شرایط موجود به مثابه "الغریق یتشبث بکل حشیش" دست به دامن هر خار و خاشاکی از جمله رژیم صهوینیستی برای تداوم حیاتش شده است.

در این باره «نیویورک تایمز» از طرحی خبر داده که جرد کوشنر، داماد ترامپ و مسئول پیشبرد روند به اصطلاح صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها، آن را به عربستان ارائه کرده و دیدار اخیر و از پیش اعلام نشده محمود عباس هم برای معرفی این طرح به او بوده است. به نوشته این نشریه آمریکایی بر اساس این طرح، فلسطینی‌ها باید از کل اورشلیم (قدس اشغالی) چشم‌پوشی کنند، به ادامه وجود شهرک‌ها در ساحل غربی رضایت دهند، اراضی غیریک‌پارچه و غیرمنسجمی را به عنوان کشور خود بپذیرند و قبول کنند که هیچ آواره فلسطینی حق بازگشت به این کشور جدید را نخواهد داشت.

این سناریو در همان کمیته‌ای که کوشنر با شرکت سه یهودی ارتدکس و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل که از موافقان سرسخت انتقال سفارت به اورشلیم (قدس اشغالی) هستند طراحی شده است.

نیویورک تایمز همچنین نوشته که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در چارچوب طرح یادشده به عباس پیشنهاد کرده است که "ابو دیس"، شهرکی تاریخی در شرق بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت بپذیرد. 

البته در اینکه سعودی‌ها به ویژه محمد بن سلمان به آرمان فلسطین و قدس شریف خیانت کرده‌اند، هیچ شک و تردیدی وجود نداد اما در عین حال بایستی حمایت عربستان از آمریکا و صهیونیست‌ها را در امتداد و به موازات اجماع جهانی شکل گرفته علیه ترامپ مورد توجه و ارزیابی قرار داد چراکه در حال حاضر در اتفاقی نادر، یک اجماع کم‌نظیر جهانی علیه آمریکا شکل گرفته به طوری که حتی متحدان آمریکا هم با تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به بیت المقدس به مخالفت برخاسته‌اند.در این باره به گزارش روزنامه گاردین، طرح دونالد ترامپ به منظور انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس اشغالی، حتی متحدان این کشور را نیز نگران ساخته است. به نوشته این روزنامه، به جز اسرائیل، هیچ دولت دیگری از تصمیم آمریکا مبنی بر اعلام قدس به پایتختی اسرائیل، حمایت نکرده است.
در این چارچوب، رسانه‌های آمریکایی و وابسته به صهیونیست‌ها با تنزل و محدودسازی انتقادات و اعتراضات به تصمیم ترامپ به سطح منطقه و کشورهای اسلامی سعی دارند به هرطریق ممکن، ائتلاف و اجماع جهانی علیه آمریکا را بشکنند و نگذارند از ظرفیت به وجود آمده و انرژی رها شده، دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی تحت فشار قرار گیرند و منفعل شوند.

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس؛ اجماع جهانی علیه یک جانبه‌گرایی

49