اندیشکدۀ اتحادیۀ اروپا : اولتیماتوم ایران را جدی بگیرید. | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

اندیشکدۀ اتحادیۀ اروپا : اولتیماتوم ایران را جدی بگیرید.

 

اندیشکدۀ شورای روابط خارجی اتحادیۀ اروپا با یادآوری گذار سیاست برجامی ایران از 'صبر استراتژیک' به 'اقدام استراتژیک'، خواستار توجه جدی مقامات اتحادیۀ اروپا به اولتیماتوم برجامی ایران شد.

به گزارش بامداد یکشنبه (22 اردیبهشت 1398) پایگاه اندیشکدۀ شورای روابط خارجی اتحادیه (ecfr)، اقدام برجامی جدید ایران کوششی برای حفظ آن است و نه پایان دادن به این قرارداد بزرگ بین المللی؛ اما ایران به این نتیجه رسیده‌است که تداوم وضعیت فعلی غیرقابل قبول است. ایران در پی فشار بر اروپا و چین است و امیدوار است که آنان برخی اقدامات قابل توجه اقتصادی به نفع حفظ روابط با ایران را صورت بخشند. ایران برای دوره‌ای 'صبر استراتژیک' پیشه کرد و به قدر کافی در انتظار عمل مشخصی از سوی اروپائیان برای حفظ برجام باقی ماند؛ اما بالاخره با انفعال سیاسی اروپا، ایران صبر استراتژیک را کنار گذارد و کاهش تعهدات برجامی خود را به‌عنوان بخشی از 'اقدام استراتژیک' جدید خود به نمایش گذارد. از این رو رئیس‌جمهوری ایران 18 اردیبهشت ماه از توقف فروش اورانیوم غنی‌سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز خبر داد و گفت: اگر آنها در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز بر می‌گردیم ولی اگر در پایان 60 روز به نتیجه‌ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می‌گیریم.

همچنین شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد: ایران از امروز (18 اردیبهشت 1398) برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.

تهران تصمیم خود را یک پاسخ منطقی به ارادۀ سیاسی ناکارآمد و ضعیف اروپا می‌داند. با این‌حال اتحادیۀ اروپا، همراه با آلمان، فرانسه و انگلستان (کشورهای موسوم به E3 در مذاکرات)، جواب مشخصی به اولتیماتوم تهران ندادند و تنها به توصیه‌ها و ابراز نظرهای کلی سیاسی اکتفاء و تهران را به خویشتنداری بیشتر دعوت کردند. حتی برخی بیانات ناامید کننده به میان آمد که اگر ایران از خطوط قرمز اروپا عبور کند، بروکسل نیز تصمیمات تحدید‌کنندۀ خود را بکار خواهد گرفت. اما هم اروپا و هم ایران به صورت واضحی خواهان حفظ توافق هسته‌ای هستند. با این وجود خطر واقعی، اشتباه محاسباتی است که ممکن بروکسل آن را مرتکب شود. دیدگاه غالب در اروپا این است که ایران باید برجام را به هر طریقی که هست تا انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا حفظ کند و منتظر تغییر در اوضاع و احوال سیاسی ایالات متحده باقی بماند. ضعف این دیدگاه در این است که به اندازه کافی سیاست داخلی ایران را در نظر نمی‌گیرد. حفظ کرامت (maintaining dignity) ایران در تعاملات سیاست خارجی و فشار اقتصادی سنگینی که ایران با مواجه است، یک سلسله از اقدامات فوری و جدی از سوی اتحادیه را ضروری ساخته است. طبق برجام، اروپا متعهد به ارائۀ مزایای اقتصادی قابل توجهی در روابط با ایران است؛ بنابراین باید فوراً و سریعاً گسترش روابط تجاری و اقتصادی با تهران را در دستور کار قرار دهد.

یکی از اهداف واقع‌بینانه و دقیقی که اروپا و ایران می‌توانند آن را در اولویت سیاست‌های خود قرار دهند، عینیت بخشیدن به سیاست‌های مالی و تلاش برای حفظ کانال تجاری میان دو طرف است. اروپا باید نهایتاً تا اواسط تابستان، سازوکارهای خاص مالی موسوم به 'اینستکس' را جامه عمل بپوشانند. ایران و E3 باید مشاورۀ تخصصی بیشتری از بخش خصوصی کسب و اطمینان حاصل کنند که همۀ ارادۀ سیاسی خود را برای اجرایی ساختن این سازوکار مالی و نهایتاً حفظ توافق برجام به کار بسته‌اند. در غیر این صورت اروپا مسئول شکست نهایی این توافق بین المللی خواهد بود.

 

منبع خبر: ایرنا

اندیشکدۀ اتحادیۀ اروپا : اولتیماتوم ایران را جدی بگیرید.

49