انزوای معنادار دولت ترامپ در سالروز 11 سپتامبر | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

انزوای معنادار دولت ترامپ در سالروز 11 سپتامبر

 

بدبینی و بی‌اعتمادی که نسبت به روایت آمریکا از واقعه 11 سپتامبر وجود داشت با گذشت 17 سال نه‌تنها کاهش نیافته بلکه با به قدرت‌رسیدن مجدد راستگرایان و اتخاذ رویکرد یک‌جانبه گرایانه از سوی آنها افزایش هم داشته است.

 

روز سه‌شنبه (20 شهریور 1397)، در هفدهمین سالروز واقعه 11 سپتامبر سال 2001 آمریکا، راستگرایان حاکم بر اين کشور به رهبری دونالد ترامپ خیلی تلاش کردند که که این روز را بار دیگر در سیبل توجه جهانی قرار دهند و خود را پرچمدار به اصلاح مبارزه با تررویسم معرفی کنند.

به همین منظور دونالد ترامپ، مایک پنس و جیمز متیس مراسم سخنرانی بر پا کردند و به دستور ترامپ پرچم های آمریکا در سفارتخانه‌های این کشور به حالت نیمه‌افراشته درآمد اما این تلاش‌ها هیچ حسی را به آمریکا و به‌خصوص راستگرایان حاکم بر نیانگیخت و هیچ بیانیه‌ای از سوی هیچ کشور ولو متحدان آمریکا صادر نشد.

به‌نظر می‌رسد همان بدبینی و بی‌اعتمادی که از همان ابتدا نسبت به روایت آمریکا از واقعه 11 سپتامبر وجود داشت با گذشت 17 سال نه تنها کاهش نیافته بلکه برعکس بخصوص با به قدرت رسیدن مجدد راستگرایان و اتخاذ رویکرد یک‌جانبه گرایانه از سوی آنها افزایش هم داشته است. در آن مقطع راستگرایان آمریکایی در دوره جرج بوش پسر این واقعه را به بهانه‌ای برای گسترش نظامیگری و بازآرایی پایگاه‌های نظامی خود در سراسر جهان قرار دادند و هم‌پیمانان صهیونیست راستگرای آنها نیز چه در زمان دورۀ شارون و چه بعد از وی در دورۀ نتانیاهو به‌تدریج طرح موردنظر خود مبنی بر تشکیل دولت خالص یهودی را جایگزین طرح مصوب بین‌المللی مبنی بر تشکیل دو دولت در سرزمین‌های اشغالی کردند.

هر دو نیز مشارکت اتباع سعودی در حملات 11 سپتامبر را به عاملی برای باجگیری از عربستان تبدیل کردند و ضمن تحمیل قراردادهای چند صد میلیارد دلاری بر این کشور نسل جدید قدرت را به هم‌پیمانی با رژیم صهیونيستی وادار کردند. هرچند در ظاهر عربستان را به اصلاحات دینی و مقابله با وهابیت به‌عنوان سرچشمه عقاید تکفیری وادار کردند اما درعمل هرگز به استفاده ابزاری خود از این گروه‌ها پایان ندادند به گونه‌ای که بعد از واقعه 11 سپتامبر گروه‌های مختلف تکفیری به‌صورت قارچ‌گونه یکی پس از دیگری با عناوین و اسامی مختلف در مناطق مختلف به‌خصوص در سوریه سر برآوردند که بارها رد پای آمریکا و رژیم صهیونیستی در تسلیح و تجهیز آنها آشکار شد و اکنون نیز تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌اند که مانع از بسته‌شدن پروندۀ تکفیری‌ها در ادلب شوند و این نشان می‌دهد که آنها هنوز هم به این گروه‌ها به‌عنوان ذخایر استراتژیک امنیتی نگاه می‌کنند که به هیچ‌وجه نمی‌خواهند از دست بدهند و درست به همین دلیل هم روسیه و سوریه می‌خواهند این پرونده را ببندند.

از دیگر سو بعد از واقعه 11 سپتامبر این سوال در برخی از محافل تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی آمریکا مطرح شد که حمایت‌های این کشور از رژیم صهیونیستی باعث افزایش نفرت عمومی از این کشور به‌خصوص در جهان اسلام شده و همین امر زمینه‌های حملات 11 سپتامبر را فراهم کرده است. بر اساس این تحلیل دولت بوش از نیمۀ دوم ریاست‌جمهوری خود و دولت اوباما در دوران ریاست جمهوری 8 سالۀ خود نهایت تلاش خود را به‌کار گرفتند که با اتخاذ دیپلماسی عمومی و به‌کارگیری قدرت نرم نگاه‌ها را به آمریکا کاهش دهند اما بعد از به‌قدرت‌رسیدن جمهوری‌خواهان و اتخاذ رویکردهای یک‌جانبه گرايانه آن هم به بدترین وضع ممکن دوباره زمینه‌های نفرت و بی‌اعتمادی به آمریکا در جهان افزایش یافته است که این به‌تدریج می‌تواند زمینۀ را برای دور جدید اقدامات ضدآمریکایی فراهم کند که این بارابعادی به وسعت جهان خواهد داشت.

منبع تحلیل: خبرگزاری صدا و سیما

انزوای معنادار دولت ترامپ در سالروز 11 سپتامبر

49