انعکاس خبر برگزاری همایش آینده پژوهی در مسیر بالندگی دفاع و امنیت در رسانه ها و خبرگزاری های داخلی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

برگزاری همایش یک روزه «آینده پژوهی در مسیر بالندگی دفاع و امنیت» که به ابتکار و همت دفتر آینده پژوهی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی برگزار شد با حضور پررنگ و قابل تحسین رسانه­ها و خبرگزاری­های داخلی و بین­المللی انعکاس گسترده­ای در سطح ملی و بین­المللی داشت. در ذیل برخی از خبرهای منتشر شده در رسانه ها و خبرگزاری های داخلی در فضای مجازی ارائه می­شود:

1- همايش «آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت» برگزار شد (منبع: باشگاه خبرنگاران جوان):

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعي امنيتي گروه سياسي باشگاه خبرنگاران جوان؛ همايش «آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت» صبح امروز (چهارشنبه ٢٦ مهر) در دانشگاه دفاع ملي برگزار شد.

در اين مراسم سرلشكر محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام و فرمانده اسبق سپاه، سردار احمد وحيدي رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي حضور دارند.

گفتني است امير سرتيپ امير حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيرو هاي مسلح در اين مراسم سخنراني خواهد كرد.

2 رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی: ترامپ وحشي است (العالم):

رئيس دانشگاه دفاع ملي گفت: آيا ما مي خواهيم كسي مثل ترامپ كه رفتار او به وحشي ها مي ماند بر دنيا حكومت كند؟

سردار احمد وحيدي رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي در همايش آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت طي سخناني اظهار داشت: معارف ما مشحون از توجه به آينده است و قرآن كريم بارها اين موضوع را گوشزد كرده است.

وي افزود: ما در فرهنگ مهدوي بهترين معارف توجه به آينده است. لذا آينده پژوهي در اسلام و مكتب اهل بيت داراي پشتوانه نظري بسيار محكم است و ما بايد به حكم عقل و شرع به آينده توجه داشته باشيم.

سردار وحيدي ادامه داد: ما امروز در جهاني زندگي مي كنيم كه در تعارضات مختلف به سر مي برد و با حكومتي مواجه هستيم كه به دنبال ترسيم آينده جهان است و بي پروا از تعيين آينده جهان، ما و كشورهاي اسلامي در نظم مورد نظر آنها، ناديده گرفته مي شويم.

فرمانده پيشين نيروي قدس سپاه گفت : رئيس جمهور آمريكا در يك سخنراني ٣٩ بار از نظم نوين جهاني سخن گفت آيا ما مي خواهيم كسي مثل ترامپ كه رفتار او به وحشي ها مي ماند بر دنيا حكومت كند؟ و آيا مي خواهيم گروه كوچكي از صهيونيستها آينده دنيا را ترسيم كنند؟ و آيا مرتجعان عرب ميخواهند همچنان در دامن سردمداران جنگهاي صليبي باشند؟ آيا بنا است جهان اسلام همواره چند پاره باشد؟ ما اگر نتوانيم تحولات آينده را تشخيص دهيم گرفتار مسير طولاني اسارات به دست قدرت ها خواهيم شد.

3- رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی: ايران در حوزه دفاع و امنيت بايد جزو 5 كشور اول جهان باشد (منبع: خبرگزاری دفاع مقدس + ایمنا):

سردار سرتيپ «احمد وحيدي» رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي در همايش «آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت» كه در دانشگاه عالي دفاع ملي در حال برگزاري است، اظهار داشت: موضوع آينده پژوهي با هر نگاه و رويكردي كه به آن شود، در اسلام و مكتب اهل بيت (ع) داراي پشتوانه هاي بسيار روشن نظري است؛ پس به حكم الزام عقلي و شرعي بايد به آينده بيانديشيم و براي آينده برنامه داشته باشيم.

وي با طرح اين سوال كه آيا ما همچنان مي خواهيم تا تمدن منحط غربي به رياست جمهوري انساني بي اخلاق و وحشي، تمدن پوسيده اي كه انسان را به قهقرا كشيده است بر ما حاكم كند؟ گفت: اين قابل پذيرش نيست و اگر ما نتوانيم تحولات و مسير آينده را تشخيص دهيم، محكوم خواهيم شد و در تسلط تمدن منحط غربي درخواهيم آمد.

رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي تاكيد كرد: ما در حوزه دفاع و امنيت بايد جزو پنج كشور اول جهان باشيم و نيروهاي مسلح ما به لحاظ دفاعي به مرحله اي برسند كه هيچ كس در هيچ نقطه اي از جهان اجازه تعرض به هيچ مسلمان و مظلومي را به خود ندهد. آيا آنچه كه امروز در ميانمار شاهد آن هستيم قابل قبول است؟

وي خاطرنشان كرد: آينده پژوهي با مسير مديريت راهبردي متفاوت است و در واقع بيرون آمدن از يك تفكر راهبردي است و به دنبال راه ميانبر براي ترسيم آينده اي روشن بودن است.

سردار وحيدي همچنين با طرح اين سوال كه آيا امروز مردم غرب از سيطره تمدن غرب و زندگي در سايه اين تمدن راضي هستند؟ بيان داشت: اگر اينگونه بود امروز جوانان غربي به دليل فاصله گرفتن از اين تمدن فاسد و منحط به دامان گروه هاي تروريستي همچون داعش پناه نمي بردند.

وي تصريح كرد: همانطوري كه امروز مكتب عاشورا در ميان ملت ها در جريان است، پيروان مكتب اهل بيت (س) نيز بايد با تاسي از اين مكتب براي چشم انداز و آينده ي پيشرو برنامه و حركت رو به تكامل داشته باشند.

رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي گفت: در حوزه دفاع و امنيت بايد جزو پنج كشور اول جهان باشيم و نيروهاي مسلح ما به لحاظ دفاعي بايد به مرحله اي برسند كه هيچ كس در هيچ نقطه اي از جهان اجازه تعرض به هيچ مسلمان و مظلومي را به خود ندهد.

4 - سردار وحيدي: هيچ نيازي به حضور نيروهاي خارجي در كركوك نيست (منبع: تسنیم):

سردار احمد وحيدي رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي در حاشيه همايش ''آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت'' در جمع خبرنگاران گفت: امروز كركوك در اختيار نيروهاي عراق است و هيچ نيازي به حضور نيروهاي خارجي نيست.

وي درباره نقش آمريكا در شكست داعش افزود: آمريكايي ها در منطقه هيچ نقشي در شكست داعش نداشتند بلكه در زماني كه احتمال نابودي داعش مي رفت به آنها كمك كردند آنها داعش را به وجود آوردند و نمي خواهند داعش در اين منطقه از بين برود. دفاع و امنيت امروز كشور توسط نظريه پردازان و توليد كنندگان تسليحات داخلي صورت مي گيرد.

سردار وحيدي خاطرنشان كرد: ما بايد در حوزه اقتصاد هم با رويكرد دفاعي عمل كنيم كه در اين صورت مي توانيم مشكلات پيش روي كشور را حل كنيم. امروز ما هيچ وابستگي در حوزه دفاع و امنيت نداريم و تمام فعاليت ها توسط محققان و پژوهش گران داخلي انجام مي شود.

5 رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی: اگر نتوانيم آينده جهان را پيش بيني كنيم، اسير خواهيم شد (منبع: ایلنا):

سردار سرتیپ پاسدار دکتر احمد وحيدي رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي، در همايش آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت عنوان كرد: موضوع آينده پژوهي با هر نگاهي كه داشته باشيم، در اسلام ما و در مكتب اهل بيت داراي پشتوانه هاي نظري قوي و بسيار روشن است. پس ما به حكم ضرورت و به حكم عقل بايد به آن بيانديشيم.

وي افزود: ما امروز در آينده نزديك زندگي مي كنيم. در فضايي كه تعارضات سياسي، اجتماعي، اقتصادي و اخلاقي، آن را در برگرفته است. از ديگر سو با يك انقلاب تكنولوژي روبرو هستيم و همزمان جرياني بدنبال شكل دادن جهان به شكلي جديد است و مي بينيد بي پروا مي گويند نظم آينده جهان هم بايد به دست آنها رقم بخورد و ما مسلمانان در وضعي نامساعد باشيم.

رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي تاكيد كرد: يكي از روساي جمهوري سابق آمريكا در يك سخنراني 39 بار از اين كشور به عنوان قدرتي برتر در جهان سخن گفت و سوال اين است كه آيا يك تمدن پوسيده و مادي گرا، قرار است آينده ما را بسازد كه نمود آن را در رفتار و سخنان رييس جمهوري فعلي اين كشور مي بينيم. آيا قرار است در آينده هم جهان اسلام يك جهان چندپاره و فرودست باشد؟

 وي گفت: دنيا به دنبال اين وضعيت است و اگر نتوانيم آينده جهان را پيش بيني كنيم، اسير خواهيم شد. يكي از كارهاي چشم انداز، شكل دادن به افكار جذاب است. تمدن اسلامي يك سرمايه ارزشمند براي حركتي بزرگ به سمت آينده است. اين آينده هاي روشن كه در اين نظام مقدس ترسيم شده و توسط رهبري هم در مقاطع مختلف تبيين شده، در انتظار ماست.

سردار وحيدي تاكيد كرد: آيا آنچه كه امروز در ميانمار شاهد هستيم، قابل قبول است. آينده پژوهي با مسير مديريت و برنامه ريزي متفاوت است و در واقع برآمده از يك تفكر راهبردي است. يعني مي تواند از راه هاي ميانبري كه رهبري هم بر آن تاكيد كرده، استفاده كند.

6 رئيس دانشگاه دفاع ملي: تمدن نوين اسلامي يك مرجع بزرگ براي ترسيم آينده كشور است (منبع: ایرنا):

سردارسرتيپ احمد وحيدي، رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی درهمايش آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت، با بيان اينكه ما چشم انداز كلي و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب در ترسيم آينده كشور را در اختيار داريم، افزود: معارف ما مشهون از توجه به آينده است و قرآن كريم هم بارها اين موضوع را يادآور شده است.

وي افزود: در فرهنگ مهدوي ما عالي ترين معارف، توجه به آينده است، لذا آينده پژوهي در مكتب اسلام و اهل بيت(ع) داراي پشتوانه نظري بسيار محكم بوده و ما بايد به حكم عقل و شرع به آينده توجه داشته باشيم.

سردار وحيدي با بيان اين كه ما امروز در جهاني زندگي مي كنيم كه در تعارضات مختلفي به سر مي برد، بيان داشت: امروزحكومتي مانند آمريكا به دنبال ترسيم آينده جهان بشريت است و بي پروا از ترسيم نظم نوين آينده جهان صحبت مي كند و در نظم مورد نظر آنها كشورهاي اسلامي و مسلمانان همواره ناديده گرفته مي شوند.

رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي با بيان اينكه رفتارهاي ترامپ به انسان هاي وحشي بيشتر شبيه است تا انسان هاي متمدن، گفت: آيا چنين حكومت پوسيده اي آينده جهان را مي خواهد بسازد و آيا قرار است عده كوچكي از صهيونيست ها بر جهان حاكم باشند و آيا در آينده مرتجعان عرب منطقه مي خواهند در دامن سردمداران جنگ هاي صليبي دست و پا بزنند؟ آيا بناست جهان اسلام همواره چند پاره بوده و در پس ديگر مذاهب جهان قرار گيرد؟ با توجه به اين مسائل اگر نتوانيم به خوبي آينده تحولات جهان را تشخيص دهيم، دوباره گرفتار مسير طولاني اسارت به دست قدرت ها مي شويم.

وي با بيان اين كه ما چشم انداز كلي و رهنمودهاي رهبرمعظم انقلاب در ترسيم آينده كشور را در اختيار داريم، افزود: تمدن نوين اسلامي يك مرجع بزرگ براي ترسيم آينده كشور است و فروپاشي نظام مجعول صهيونيستي يك افق روشن براي آينده بوجود مي آورد.

سردار وحيدي ادامه داد: اتحاد اسلامي قطب بزرگ جهاني در آينده است و ما بايد به نقطه اي برسيم كه كسي به خود جرات ندهد تا مسلمانان را در سرتاسر جهان مورد ستم و له كند.
رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي تصريح كرد: براي نيل به اين هدف راهي جز انديشيدن به تمدن نوين اسلامي و آينده پژوهي تحولات آينده نخواهيم داشت.

وي افزود: اگر كساني كه در غرب زندگي مي كنند حيات سعادت مندانه اي داشتند به هر وسيله اي براي خروج از اين سبك زندگي متمسك نمي شدند تا جايي كه حتي حاضرند به داعش بپيوندند.
سردار وحيدي خاطرنشان كرد: در حوزه هاي دفاعي نيز مي بايست آينده پژوهي در عرصه هاي تخصصي توسعه يابد و اين همايش هدفش آن است تا بتواند گام نخست را در اين هم افزايي بردارد.
رئيس دانشگاه عالي دفاع ملي ادامه داد: ما با داشتن سازماني هدفمند و با تاسي به آينده و چشم انداز راه درست را مي پيماييم.
وي در پايان گفت: آينده جهان از آن مكتب اهل بيت(ع) و تفكر سازنده اين مكتب است و افق هاي روشني را پيش روي جهان بشريت قرار خواهد داد.

7- محسن رضايي: خطر نفهمي ترامپ از ديوانگي بيشتر است/عامل قدرتمند شدن ايران در منطقه خود آمريكاست (منبع: خبرآنلاین):

دبيرمجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: آمريكا بدون فهم اسلام و رابطه بين جمهوري اسلامي و ساير كشورها نمي تواند منطقه غرب آسيا را سامان دهد.

سرلشكر محسن رضايي در همايش آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت گفت: دانشمندان و سياستمداران به آينده پژوهي نيازمندند. ملتي كه نتواند رويدادهاي آينده را تشخيص دهد در شكل دادن به آينده خودش عقب مي افتد. اگر مي خواهيم ملتي پيشرو باشيم، بدون توجه به آينده نمي توانيم به شايستگي در حوزه هاي مختلف دست يابيم.

اهم اظهارات دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام را به نقل از خبرگزاري ها در ادامه بخوانيد؛

مسايل و رويدادهاي جهان به سرعت در حال تغيير است و ترسيم آينده بسيار پيچيده شده؛ ما بايد دانش و مهارت كافي در اين زمينه را فراهم كنيم. ما در رابطه با آينده نگري از برخي كشورهاي غربي جلوتر هستيم.

مهمترين عامل در آينده پژوهي فهم درست از رويدادها، تغييرات و قواعد حاكم بر حيات بشر است. آمريكا بدون فهم اسلام و مسلمانان و همچنين رابطه رهبري و مردم و رابطه بين جمهوري اسلامي و ساير كشورها نمي تواند منطقه غرب آسيا را سامان دهد. آمريكايي ها علم و تكنولوژي را دارند اما فهم درستي از مسائل ندارند. عدم فهم رئيس جمهور كشوري مثل آمريكا، خطرش از ديوانگي او بيشتر است.

اگر در صد سال گذشته مواجهه ايران با آمريكا و انگليس را در نظر بگيريم بايد به اين سوال پاسخ دهيم كه چرا آنها ايران را از دست دادند و حال پس از 40 سال دوباره مي خواهند به ايران برگردند؟ آنها بعد از انقلاب از ترور و كودتا پروا نكردند و حتي با حمله به طبس درصدد كودتا در كشور ما نيز بودند. در جريان تحميل 8 سال جنگ نيز شكست خوردند.

مشكل دنياي غرب فهم درست از مسائل و رويدادهاي جهان است و تا اين شايستگي و قابليت را در خود بوجود نياورند همواره گرفتار بحران هاي پي در پي مانند آنچه در سال 2007 در اقتصاد آمريكا رخ داد خواهند بود. آنها عليرغم انواع فناوري ها نتوانستند خودشان را براي عكس العمل مناسب در بحران اقتصادي آماده كنند.

آمريكايي ها سريالي از توطئه و فشارها را عليه ما اجرا مي كنند، قبل از حمله آمريكا به عراق و افغانستان موضوع نفوذ ايران در منطقه مطرح نبود اما پس از آن آمريكايي ها ادعا مي كنند متحدينشان در منطقه محاصره شده و مي خواهند آنها را از نفوذ منطقه نجات دهند.

به همين دليل ترامپ استراتژي جديدي را با فرض اينكه رئيس جمهور قبلي آمريكا در مواجهه با ايران دچار اشتباهاتي شده بنا گذاشت كه مولفه هاي اصلي اين استراتژي خنثي سازي نفوذ ايران در منطقه، ايجاد اتحاد با ثبات بين آمريكا و متحدانش و تغيير موازنه قوا به نفع آنها، برخورد با سپاه پاسداران به عنوان عامل اصلي تحولات در منطقه و از بين بردن توان موشكي ايران است.

عامل قدرتمند شدن ايران در منطقه خود آمريكايي ها هستند، امروز مردم عراق از آمريكايي ها متنفر و با دولت و نظام ايران دوست هستند و آمريكا هم نمي تواند اين دوستي را با بمب از بين ببرد. آنها در سوريه و عراق داعش را بوجود آوردند كه اين موضوع باعث نفوذ بيشتر ايران در منطقه شد.

25 سال آينده ديگر اسرائيلي وجود نخواهد داشت و آمريكا و داعش نيز از اين منطقه رفته اند و مسلمانان با يكديگر متحد مي شوند و يكي از عوامل بوجود آمدن چنين وضعي در آينده اروپا و دنياي غرب است.

سربازان ما براي پيشرفت و امنيت در منطقه مي جنگند. ما افتخار مي كنيم كه امثال داعش و ترامپ و صدام جلوي ما قرار گرفتند و امروز كسي در مقابل ماست كه همه دنيا او را تمسخر مي كنند. ترامپ ابلهي است كه قادر نيست حتي از روي نوشته اي كه به او داده اند درست بخواند و حتي نمي تواند جمع بندي كارشناسان خود را نيز به درستي ارائه دهد.

ما بايد خودمان را با استراتژي جديد آمريكا آماده كنيم، اگر در كشور ما انحرافات شكل بگيرد و سهل انگاري صورت پذيرد و همچنين اگر ارزش هاي انقلاب ضعيف شود، وضع ما بد خواهد شد.

اگر رهنمودهاي رهبر انقلاب و سياست هاي كلي نظام را ناديده بگيريم قادر به فهم درست از مسائل و رويدادهاي آينده نخواهيم بود كه متاسفانه اين مشكل را در اقتصاد كشور شاهد هستيم.

اگر ما نتوانستيم به درستي سرانجام برجام را پيش بيني كنيم به دليل آن بود كه نگاه خوش­بينانه اي به نظام غرب داشتيم و به اين توجه نكرديم اگر پس از اوباما رئيس جمهوري مانند بوش بر سر كار بيايد چه اقدامي بايد بكنيم؟ اگر برجام ترامپ را كنار بگذارد ما آن را آتش خواهيم زد.

8- سردار سرلشکر محسن رضایی: تا 25 سال آينده آمريكا نيز در منطقه نخواهد بود (منبع: خبرگزاری دفاع مقدس):

به گزارش خبرنگار دفاعي امنيتي دفاع پرس، سردار سرلشكر پاسدار «محسن رضايي» دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در همايش «آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت» كه در دانشگاه عالي دفاع ملي در حال برگزاري است، اظهار داشت: ملتي كه تصوري از آينده نداشته باشد، در تصميم گيري و شكل دادن آينده خود دچار مشكل مي شود.

وي افزود: اينكه آينده پژوهي به صورت يك جنبش علمي درآمده است، بسيار مهم مي باشد تا از همه ظرفيت هاي اين دانش استفاده كنيم.

سرلشكر رضايي گفت: اگر مي خواهيم در رقابت هاي سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي در دنيا موفق باشيم، بدون توجه به آينده و مطالعه آينده نمي توانيم به چنين مهمي دست يابيم؛ دليل اين است كه تغييرات و پيچيدگي هاي بسيار و اثرگذار، مسيرهاي پيش رو را براي ملت ها مه آلود مي كند.

وي ادامه داد: به همين دليل براي آينده شناسي در حوزه دفاع و امنيت با پيچيدگي ها و مولفه هاي مختلفي روبرو هستيم.

سرلشكر رضايي همچنين گفت: من به جرات مي گويم تا 25 سال آينده اسرائيلي وجود نخواهد داشت و آمريكا نيز در منطقه نخواهد بود و ملت هاي مسلمان با يكديگر متحد مي شوند. يكي از عوامل اصلي اين تغيير و تحولات در آينده عدم فهم آمريكا و بسترسازي براي حضور قدرتمندانه تر ايران در منطقه است.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام تاكيد كرد: دولتمردان ما بايد براي آينده برنامه داشته باشند، اگر ترامپ برجام را كنار زد كه در آن صورت ما قطعاً آن را آتش خواهيم زد، بايد براي بعد از آن برنامه داشته باشيم و با اتكا به خدا و حضرت وليعصر (عج) پيش برويم.

9- محسن رضايي: ترامپ ابلهي است كه دنيااو رامسخره مي كنند (منبع: مشرق به نقل از باشگاه خبرنگاران):

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: ابله بودن يك رئيس جمهور از جنون خطرناك تر است.

سردار سرلشكر پاسدار محسن رضايي در همايش آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت كه در دانشگاه عالي دفاع ملي برگزار شد؛ گفت: هم دانشمندان و هم نظاميان به آينده پژوهي نيازمند هستند و بايد آينده را با مطالعات خود پيش بيني كند. ملتي كه نتواند آينده را پيش بيني كند؛ قطعا عقب مي افتد.

وي ادامه داد: اگر مي خواهيم ملتي پيشرو و پيشگام باشيم نميتوانيم بدون توجه به آينده به شايستگي رسيم، زيرا وضعيت كنوني جوامع تغييرات پيچيده تري كرده است. مه آلود بودن مسير براي ملتها هر روز بيشتر ميشود.

دبيرمجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: ما شايد نسبت به علم آينده پژوهي عقب باشيم انا از لحاظ آينده نگاري حتي از آمريكا نيز جلوتر هستيم. مهمترين عامل آينده نگاري فهم تغييرات و روندها و رويدادها است. فهميدن اصول و قواعد لازمه حركت است.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با اشاره به سخنان ترامپ تصريح كرد: آمريكا چگونه ميتواند بدون در نظر گرفتن رابطه ايران با همسايگان به خاورميانه نظم دهد. آمريكا تكنولوژي و علم دارد؛ اما فهم ندارند و همين موضوع براي آنها دردسرشده است.ابله بودن رييس جمهور يك كشور از جنون خطرناكتر است. ترامپ ابلهي است كه امروز تمام جهان وي را مسخره مي كنند.

رضايي با اشاره به انقلاب اسلامي ايران گفت: در اين چهل سالي ك از انقلاب گذشته ميبينيم كه سيطره آنها كاملا از بين رفته است. آنها 40 سال است كه ميخواهند به ايران برگردند. قبل از انقلاب وزرايي دولت ايران ر نيز آمريكا و انگليس انتخاب ميكردند. بعد از انقلاب نيز كودتاها و ترورها را به راه انداختند.

رضايي ادامه داد: امروز هم آمريكا سريال توطئه ها را بر ضد ما به راه انداخته است. نفوذ ما براي آنها مهم نيست بلكه اصل نظام براي آنها مهم است. آنها ميگوييند ايرانيها متحدين ما را محصور كردند وما ميخواهيم آنها را نجات دهيم.

فرمانده اسبق سپاه خاطرنشان كرد: عناصر راهبردي آمريكا در مقابل ما موارد زير است. خنثي سازي نفوذ ايران در منطقه؛ موازنه قدرت در مقابل ايران، سپاه پاسداران بايد از كار بيفتد و توان موشكي ايران بايد از بين برود. مسئله هسته اي نيز بايد براي هميشه از بين برود.

10- افتخار مي كنيم صدام، داعش و ترامپ دشمن ما هستند (منبع: شعار سال):

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه دنيا، ايران را از دشمنانش بشناسد، اظهار كرد: افتخار مي كنيم كه از ابتداي انقلاب تاكنون افرادي مانند صدام، داعش و ترامپ روبروي ايران بوده اند و امروز نيز فردي در مقابل ما قرار گرفته كه تمام دنيا او را تمسخر مي كنند.

سرلشگر محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام صبح امروز (چهارشنبه- 26 مهر96) در همايش "آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت" كه در دانشگاه عالي دفاع ملي و تحقيقات راهبردي برگزار شد، با بيان اينكه امروز دانشمندان، سياستمداران و كارشناسان همگي در نيازمندي به آينده پژوهي تاكيد مي كنند، اظهار كرد: آينده پژوهي يعني مطالعه تغييرات و تحولات آينده و هر ملتي بايد بتواند آينده خود را پيش بيني كند و تصور داشته باشد كه چه رويدادهايي در آينده روبروي او قرار خواهند گرفت.

وي با بيان اينكه حوزه هاي امنيتي و دفاعي نيازمند دانش آينده پژوهي هستند، خاطر نشان كرد: طبيعي است كه اگر مي خواهيم ملتي باشيم كه در رقابت هاي فرهنگي، اقتصادي و سياسي دست بالا را داشته باشيم نمي توانيم بدون مطالعه آينده به چنين سطحي دست يابيم.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: وضعيت كنوني جامعه بشري نسبت به قبل از تغييرات پيچيده و سريع تري برخوردار است و مسائلي نظير عدم اطمينان، عدم قطعيت، مه آلود بودن آينده و مسيرهاي پيش رو براي ملت ها روز به روز بيشتر مي شود. به همين دليل زماني كه كارشناسان امنيتي و دفاعي مي خواهند براي نيروهاي مسلح پيش بيني هايي انجام دهند و برنامه ريزي كنند، با چنين تغييرات پيچيده اي روبرو و نيازمند دانش كافي در اين زمينه هستند.

رضايي تاكيد كرد كه ممكن است در زمينه علم آينده پژوهي نسبت به كشورهاي غربي عقب باشيم، اما در موضوع آينده نگاري حتما جلوتر از آمريكا و اروپا حركت مي كنيم.

وي در ادامه به بيان عوامل موثر در شكل دادن آينده يك جامعه در بخش هاي مختلف پرداخت و فهم را مهمترين عامل در اين زمينه عنوان و اظهار كرد: فهم تغييرات ، روندها و رويدادها و اصول و قواعد حاكم در حركت بشر مهمترين عامل در شكل دادن آينده است. در همين زمينه چنانچه امريكا ادعا دارد كه مي خواهد به منطقه خاورميانه نظم دهد بايد بداند كه بدون فهم اسلام و مسلمانان و رابطه رهبري انقلاب با ملت ايران و ملتهاي منطقه اين موضوع امكانپذير نيست. چنانچه فهم قواعد حاكم بر حركت جامعه وجود نداشته باشد، اگر هم بهترين علوم در اختيار قدرتي باشد، دستيابي به اهداف براي او امكانپذير نخواهد بود.در اين راستا آنچه كه آمريكايي ها را روز به روز با شكست هاي سخت تري روبرو خواهد كرد، نداشتن فهم است.

رضايي با بيان اينكه خطر نفهمي از ديوانگي بيشتر است، ادامه داد : ابله بودن يك رئيس جمهور از ديوانه بودن او خطرناك تر است.

محسن رضايي در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به سابقه 100ساله مواجهه ملت ايران با آمريكا و انگليس خاطر نشان كرد: غرب همواره در برابر ملت ايران با شكست مواجه بوده است كه علت آن نيز دارا بودن مشكل فهم است. تا اين فهم ايجاد نشود غرب حتي با داشتن بهترين علوم با بحران هايي نظير بحران مالي سال 2007 ميلادي مواجه خواهند شد.

وي همچنين با بيان اينكه غرب به دنبال اجراي سريال توطئه ها و فشارها عليه ايران است، اظهار كرد: تا پيش از حمله آمريكا به عراق مسئله نفود جمهوري اسلامي ايران براي غرب مهم نبود بلكه اصل نظام براي آنها اهميت داشت اما از زمان حمله به عراق و ايجاد داعش، مسئله نفوذ و محاصره متحدان آمريكا از سوي آنها مطرح شد. در همين راستا نيز ترامپ و دوستانش اقدام به طراحي سندي استراتژيك و جامع در قبال ايران كردند و طي آن گفتند كه اوباما تنها ايران را يك تهديد هسته اي تلقي مي كرد در حالي كه ايران تهديدات ديگري نيز به همراه دارد. براساس سند راهبردي كاخ سفيد كه اخيرا منتشر شده است، درباره ايران خنثي سازي نفوذ ايران در منطقه، احيا و موازنه قدرت بيشتر براي متحدان و آمريكا در منطقه و برخورد با سپاه به عنوان كانون اصلي تحولات منطقه و جلوگيري از پيشرفت توان موشكي به عنوان يكي از مولفه هاي موازنه قدرت ايران در منطقه و همچنين توقف فعاليت هسته اي ايران براي هميشه آمده است.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام تاكيد كرد: من به غرب مي گويم كه اگر ايران امروز تبديل به قدرت اول منطقه شده شما خود باعث آن شده ايد. امروز عراق كه هشت سال جنگ تحملي را با حمايت شما انجام داد امروز به يكي از بهترين دوستان ما در منطقه تبديل شده است. همچنين شما در سوريه با ايجاد داعش كاري كرديد كه امروز مي گوييد ايران در سوريه نفوذ كرده است. حال پرسش اين است كه چرا مي خواهيد دوباره همان اشتباهات را تكرار كنيد و باعث شويد كه ايران در كل منطقه نفوذ كند.

وي خاطر نشان كرد: به جرات مي گويم كه طي 25 سال آينده در منطقه اثري از اسرائيل و آمريكا و تكفيري ها وجود نخواهد داشت و در اين مدت نيز مسلمانان با هم اتحادي قويتر از اروپا تشكيل خواهند داد.

رضايي با بيان اينكه افتخار مي كنيم كه از ابتداي انقلاب تاكنون افرادي مانند صدام، داعش و ترامپ ربروي ما بوده اند، اظهار كرد: امروز فردي در مقابل ما قرار گرفته كه تمام دنيا او را تمسخر مي كنند. اين افتخار بزرگي است؛ هر كس مي خواهد ملت ايران را بشناسد بايد ببيند كه چه كساني در مقابل او قرار دارند.

وي با اشاره به بمباران شيميايي مناطق مرزي در طول دفاع مقدس ادامه داد:بدترين موجودات روي زمين كه از حيوانات نيز بدتر هستند، در مقابل ايران قرار داشته اند. صدام با هواپيماهاي ميراژ فرانسوي و سلاح هاي شيميايي آلماني در حلبچه كه هزاران عراقي در آنجا بودند، بمباران شيميايي كرد و آمريكايي ها سكوت كردند.

رضايي خاطر نشان كرد: ترامپ ابله نيز فردي است كه حتي قادر نيست نوشته اي كه به او داده اند را به درستي بيان كند و من مطمئن هستم كه بعد از سخنراني اخير او نويسندگان متن سخنراني اعتراضات بسياري به او كرده اند كه چرا از عبارت خليج عربي استفاده كرده است.

وي با تاكيد بر اينكه مشكل اساسي غرب در مواجهه با ملت ايران، عدم فهم صحيح است و همچنين فهم نيز بدون ايمان امكانپذير نيست، گفت: اينكه مقام معظم رهبري مي گويد در 25 سال آينده خبري از اسرائيل نيست، آنها بايد به فكر بيفتند و بدانند كه به دنبال هوا و هوس دنيا هستند و اين هوا و هوس به آنها اجازه نمي دهد كه به درك عميقي از جامعه انساني دست يابند.

وي تصرح كرد: ما نيز بايد همواره خود را در مواجهه با استراتژي جديد آمريكا و غرب آماده كنيم و بدانيم كه اگر خدايي نكرده در كشور ما انحراف و تنبلي ايجاد شود و سهل انگاري صورت بگيرد و ارزشهاي انقلاب عوض شود و همچنين ما نسبت به بيانات رهبري ضعيف عمل كنيم، از فهم درست عقب خواهيم ماند. امروز متاسفانه با وجود آنكه در عرصه سياست، دفاع و امنيت ملي انقلاب پرقدرت در ريل خودپيش مي رود، در اقتصاد شاهد وجود عدم فهم هستيم.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاكيد بر اينكه دولتمردان بايد در عرصه هاي مختلف و در تصميم گيريها تجديد نظر كنند به انتقاد از عملكرد دولت در موضوع برجام پرداخت و اظهار كرد: چرا سرنوشت برجام به خوبي پيش بيني نشد و مشكل آن كجا بود؟آيا اين نبود كه ما بسيار خوشبينانه با نظام غرب برخورد كرديم؟ اگر پيش بيني مي شد كه ممكن است رئيس جمهوربعدي مانند اوباما و كلينتون نباشند و فردي مانند بوش و يك جمهوري خواه روي كار مي آيد، آيا او برجام را تغيير ميدهد يا آن را حفظ مي كند؛ بايد اين فكر مي شد كه اگر آنها برجام را تغيير دهند ما بايد چه كنيم.

رضايي گفت: اين غفلتها به فهم باز مي گردد و فهم نيز ناشي از ايمان است؛ كوچكترين ترديد در اينكه دستي پرقدرتي پشت انقلاب است و براي برون رفت از مشكلات بايد تكيه گاهمان به قدرت لايزال الهي و حضور وليعصر و همچنين داشتن يك رهبري مقتدر باشد، حتما در فهم و تصميم گيري و انتخاب سناريوهاي درست در آينده دچار مشكل خواهيم شد.

وي در پايان تاكيد كرد: امروز بهترين فرصت تاريخي براي جوانان ما ايجاد شده كه بار ديگر در اقتصاد و تحريم ها، آمريكا را نابود كنند.

11- امير حاتمي: برنامه وزارت دفاع بر پايه آينده پژوهي تدوين شده است/براي تامين امنيت كشور منتظر اجازه كسي نيستيم (منبع: پایگاه خبری دولت)

وزير دفاع با بيان اينكه برنامه چهار ساله وزارت دفاع با برآوردي 10 ساله بر پايه آينده پژوهي شكل گرفته است، گفت: در اين برنامه تحول در ماموريت ها و افزايش قدرت بازدارندگي جمهوري اسلامي ايران پيش بيني شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت و به نقل از روابط عمومي وزارت دفاع؛ امير سرتيپ امير حاتمي در همايش ''آينده پژوهي در مسير بالندگي و دفاع و امنيت'' با تقدير از دانشگاه عالي دفاع براي برگزاري اين همايش ارزشمند اظهار داشت: آينده پژوهي از علوم كاربردي است كه بسياري از كشورها براستفاده از آن اهتمام دارند.

وي با بيان اينكه با آينده پژوهي بايد بر روي كارهاي ناممكن برنامه ريزي كنيم، افزود: وزارت دفاع از جمله سازمان هاي پيشرو در توسعه و استفاده از آينده پژوهي در انجام ماموريت هاي محوله است و تاكنون كارهاي ارزنده اي در اين عرصه انجام داده است.

امير حاتمي با تشريح اهميت آينده پژوهي در آينده كشورها و نقش روندها در اين مسير تصريح كرد: به نظر من يكي از بهترين روندهاي تاثيرگذار و مهم انقلاب اسلامي و مولود آن نظام مقدس جمهوري اسلامي است كه تحولات دهه هاي اخير و آينده منطقه را تحت تاثير قرار داده است.

وزير دفاع با بيان اينكه عمق اين اتفاق به حدي بوده كه بسياري از كشورها را بهت زده كرد، ادامه داد: استكبار جهاني به ويژه آمريكايي ها چنان از وقوع انقلاب اسلامي و تداوم جريان آن در بهت به سر مي برند كه هنوز هم نمايندگان آنان در كنگره و دولت اين كشور به جاي چاره انديشي براي رفع مشكلات آمريكا، مقابله با انقلاب اسلامي و پيامدهاي آن را در دستور كار روزانه خود قرار داده اند.

وي با بيان اينكه توطئه هاي آمريكايي ها عليه ايران راه به جايي نخواهد برد، اضافه كرد: انقلاب اسلامي به روند رو به رشد خود با قدرت ادامه خواهد داد و با وجود آن كه در دوران دفاع مقدس با جنگ تحميلي عليه ايران مي خواستند انقلاب اسلامي را نابود كنند اما به همت جوانان كشورمان، ناكام ماندند.

وزير دفاع يادآور شد: در دفاع مقدس با شرق و غرب جنگيديم و با همت جوانان خود توانستيم با موفقيت از آن آزمون سربلند بيرون آييم در حالي كه نظام سلطه و در راس آن آمريكايي ها به گونه اي برنامه ريزي كرده بودند تا اين جنگ، اختلافات پايدار بين ملت هاي منطقه ايجاد كند اما امروز مي بينيم دو كشور برادر ايران و عراق داراي روابط گسترده اي هستند.

وي با بيان اينكه به جد نگران انسجام و تماميت ارضي عراق هستيم، تاكيد كرد: براي حفظ عراق از تجزيه طلبي، جمهوري اسلامي ايران هر كمكي كه بتواند در اين مسير انجام خواهد داد چرا كه اين موضوع را مخل امنيت منطقه و در چارچوب پرونده هاي رژيم صيونيستي ارزيابي مي كنيم.

وزير دفاع، حزب الله لبنان را يكي ديگر از ثمرات انقلاب اسلامي دانست و گفت: حزب الله توانست تغيير بزرگي در منطقه ايجاد كند و نه تنها مانع از برنامه توسعه طلبانه رژيم صهيونيستي شد، بلكه آنان را وادار به عقب نشيني كرد و نقشه خاورميانه بزرگ را مختل ساخت.

وي با اشاره به بيداري اسلامي در منطقه تاكيد كرد: استكبار جهاني براي جلوگيري از رشد اسلام گرايي و مصونيت رژيم اشغالگر قدس در منطقه، داعش را كه محصول آمريكا و رژيم صهيو نيستي است به وجود آوردند.

امير حاتمي با بيان اينكه امروز داعش نفس هاي آخر را مي كشد و در حال احتضار بوده و كار آنها رو به اتمام است، اظهار داشت: اما دشمنان آرام نمي نشينند و با توطئه تجزيه طلبي به دنبال برهم زدن امنيت منطقه هستند كه متاسفانه برخي افراد فريب خورده در اين مسير با آمريكا همراهي مي كنند كه ان شاالله اين خواب آنها هم تعبير نخواهد شد.

وي با بيان اينكه تجزيه طلبي در عراق سرابي بيش نيست، تاكيد كرد: با تجزيه طلبي عراق تمام كشورها مخالفت كردند غير از رژيم اشغالگر قدس كه مشوق آن بود و همه مي دانند اسرائيل دشمن است و جز جنگ و درگيري براي منطقه چيزديگري نمي خواهد.

وزير دفاع با اشاره به اظهارات رئيس جمهور نادان آمريكا و اعلام راهبردهاي اين كشور عليه ايران خاطرنشان كرد: آنها قابليت راهبردي دفاعي جمهوري اسلامي ايران را نشانه رفته اند و مي خواهند با تحريم سپاه و توان دفاعي ايران به ويژه در حوزه موشكي، توان بازدارندگي كشورمان را محدود و از بين ببرند.

امير حاتمي ايران هراسي را از ديگر راهبردهاي آمريكا عليه كشورمان براي فروش تسليحات به كشورهاي منطقه عنوان كرد و گفت: دشمنان ساكت نمي نشينند و هر جا كه بتوانند عليه ايران توطئه چيني مي كنند لذا راهبرد دفاعي ايران با تكيه بر شناخت تحولات محيطي و آينده پژوهي مدام تقويت مي شود.

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح تاكيد كرد: امروز با رويكرد بازدارندگي فعال اجازه نمي دهيم هيچ خطري ايران را تهديد كند و در همين زمان با خيرخواهي به دنبال ايجاد ثبات در منطقه هستيم.

وي با بيان اينكه دخالت ايران در كشورهاي منطقه دروغي كاملا آشكار است، افزود: ايران در هيچ نقطه اي بدون درخواست دولت آن كشور حضور پيدا نكرده و نخواهد كرد.

وي با بيان اينكه براساس سياست هاي راهبردي دفاعي كشورمان اجازه شكل گيري هيچ گونه تهديدي عليه ايران را نخواهيم داد، ادامه داد: با تمام قدرت از امنيت كشورمان دفاع خواهيم كرد و در اين مسير منتظر اجازه كسي نمي نشينيم و براي ثبات و امنيت منطقه تلاش مي كنيم.

وزير دفاع در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه برنامه چهار ساله وزارت دفاع با برآوردي 10 ساله بر پايه آينده پژوهي شكل گرفته است، گفت: در اين برنامه تحول در ماموريت ها و افزايش قدرت بازدارندگي جمهوري اسلامي ايران و نيروهاي مسلح پيش بيني شده است.

وي با بيان اينكه در حال حاضر نظم امنيتي منطقه تحت تاثير برخي حوادث قرار گرفته است، افزود: دشمنان به دنبال اين هستند تا تهديدات را در دوردست ها شكل داده و آنها را به مرزهاي ايران بكشانند تا يك تهديد بلوغ يافته عليه ايران شكل بگيرد .

امير حاتمي با بيان اينكه بايد با تهديدات جديد در فضاي جديد مقابله كنيم، گفت: آمريكايي ها امروز مي خواهند با جوسازي، قدرت دفاعي ايران جهت مقابله با تهديدات را تحت تاثير قرار دهند پس طبيعي است كه ما مقابله با اين هدف دشمن را در چارچوب برنامه دفاعي خود مدنظر قرار دهيم و در افق وزارت دفاع، حفظ و پيگيري دستورات و راهبردهاي برنامه دفاعي را انجام دهيم.

وزير دفاع فهم نياز دفاعي را مستلزم يك نگاه راهبردي دانست و خاطرنشان كرد: فهم نياز دفاعي موجب مي شود تا تهديدات را سنجيده و نيازها را تبيين كنيم.

وي با بيان اينكه در گذشته با تهديدات فرامنطقه اي مواجه بوديم، اما امروز با يك تهديد تروريستي نيز مواجهيم، ادامه داد: منطق ايجاد اين تهديد جديد آن بود تا بتوانند در نقاطي از منطقه در عين تضعيف عمق راهبردي جمهوري اسلامي يك تهديد بلوغ يافته را در مرزها ي كشورمان حاكم كنند.

امير حاتمي ادامه داد: در نتيجه اجراي اين راهبرد علاوه بر آنچه به يك قدرت دفاعي راهبردي دست پيدا كرديم، قدرت تسليحاتي هم پيمانان و يگان هاي رزمي خود را نيز ارتقاء داديم، لذا آمريكا با جوسازي و فشار در تلاش براي تضعيف اين قدرت است.

وي در پايان تقويت اين قابليت ها را به عنوان هدف اصلي برنامه ريزي دفاعي دانست و خاطرنشان كرد: امروز با تركيبي از روش هاي همزمان، نامتعارف و نامتقارن روبه رو هستيم كه بايد بتوانيم به سامانه هايي دست يابيم تا پاسخگوي اين تهديد باشد.

12- واكنش مقام ارشد نیروهای مسلح به شاخ و شانه كشيدن ترامپ (منبع: خبرآنلاین):

معاون هماهنگ كننده ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: ايران از ابتدا حامي سوريه به خصوص در امور مشاوره نظامي بوده است و همين همكاري باعث شده تا در صحنه نبرد اتفاقات خوبي رخ دهد.

سردار علي عبدالهي در حاشيه همايش آينده پژوهي در مسير بالندگي دفاع و امنيت و در جمع خبرنگاران درباره سفر سرلشكر باقري به سوريه اظهار كرد: هدف از سفر سرلشكر باقري به سوريه تقويت تعامل با نيروهاي مسلح سوريه است.

وي افزود: ايران از ابتدا حامي سوريه به خصوص در امور مشاوره نظامي بوده است و همين همكاري ها و همفكري ها باعث شده تا در صحنه نبرد اتفاقات خوبي رخ دهد.

سردار عبداللهي در پايان يادآور شد: بازديد سرلشكر باقري در پاسخ به دعوت وزير دفاع و رئيس ستاد كل ارتش سوريه بوده كه باعث همبستگي بيشتر خواهد شد.

انعکاس خبر برگزاری همایش آینده پژوهی در مسیر بالندگی دفاع و امنیت در رسانه ها و خبرگزاری های داخلی

49