انگلیس چگونه با یک نامۀ ۶۷ کلمه‌ای سرنوشت یک ملت را تغییر داد؟ | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

انگلیس چگونه با یک نامۀ ۶۷ کلمه‌ای سرنوشت یک ملت را تغییر داد؟

 

از نظر فلسطینیان، بیانیۀ «بالفور» نقطۀ آغاز یک فاجعۀ تاریخی فراموش‌نشدنی است که سرنوشتشان را تغییر داد و میلیون‌ها نفر از آنان را در جهان آواره کرد.

 

روز جمعه 11 آبان 1397 مردم فلسطین و تمام آزادی‌خواهان جهان صد و یکمین سالگرد بیانیۀ بالفور را به سوگ نشستند. صد و یک سال پیش در چنین روزی، «آرتور جیمز بالفور» وزیر خارجۀ وقت انگلیس با ارسال نامه‌ای به «بارون والتر روتشیلد» نمایندۀ یهودی مجلس این کشور وعده داد که لندن به تأسیس «یک خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» کمک خواهد کرد و همین نامه سرآغاز تأسیس رژیم اشغالگر صهیونیستی شد.

این نامۀ کوتاه اگرچه تنها از 67 کلمه تشکیل شده بود اما آثار زیان‌بار آن پس از یک قرن همچنان باقی‌ست. با این حال، «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس سال گذشته (2017) در صدمین سالگرد این رخداد، بیانیه بالفور را یکی از مهم‌ترین نامه‌های تاریخ خواند و اعلام کرد انگلیس از این‌که با این بیانیه، باعث تشکیل اسرائیل شده است به خود می‌بالد!

بیانیۀ بالفور یکی از جنجالی‌ترین اسناد تاریخ و نخستین سندی است که در حمایت از تحقق رؤیای شوم «تئودور هرتسل» در جهان وجود دارد و بر پایۀ همین سند بود که حدود سه دهۀ بعد، رژیم صهیونیستی در قلب سرزمین‌های اسلامی اعلام موجودیت کرد.

بالفور در سال 1917 در این نامه خطاب به روتشیلد که در آن زمان یکی از بانکداران و سیاستمداران متول انگلیس به‌شمار می‌رفت به‌صراحت عنوان کرد که «دولت فخیمۀ بریتانیا نظر مساعدی نسبت به ایجاد یک خانه ملی برای یهودیان دارد و برای تحقق این هدف از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.» او در پایانِ این نامه از روتشیلد می‌خواهد که این موضوع (حمایت لندن از تشکیل خانه یهودیان) را به اطلاع فدراسیون صهیونیستی انگلیس نیز برساند.

انگلیس پس از این نامه به وعدۀ خود وفا کرد و سرزمین فلسطین را که در آن زمان پس از شکست امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول تحت قیمومیت آن درآمده بود، برای تشکیل یک به‌اصطلاح کشور یا خانه یهودی در اختیار صهیونیست‌ها قرار داد؛ اما این پایان داستان نبود.

انگلیس و رژیم صهیونیستی بیانیۀ بالفور را یک گام تاریخی مهم در نجات دادن یهودیان از آوارگی می‌دانند اما از نظر فلسطینیانی که جان و مال و سرزمین خود را به پای این هدف شوم از دست دادند، بیانیۀ بالفور نقطۀ آغاز یک فاجعۀ تاریخی فراموش‌نشدنی است که سرنوشت آنها را تغییر داد و علاوه بر پاکسازی قومی فلسطینیان در سال 1948، بیش از 5 میلیون نفر از آنها را در جهان آواره کرد.

به همین دلیل است که جشن کنایه‌آمیزی که فلسطینیان همه ساله در صدمین سالگرد بیانیۀ بالفور برگزار می‌کنند، پر از نمادهای انگلیسی است. سال گذشته حتی بر روی کیک آن‌ها نیز پرچم انگلیس نقش بسته بود و یک زن با ظاهری شبیه به ملکۀ انگلیس (الیزابت دوم) نیز در این جشن حضور داشت تا به‌طور غیرمستقیم به جهانیان یادآور شوند آن‌چه امروز بر آنها می‌گذرد، نتیجۀ همان نامه‌ای است که یک قرن پیش مقدمات این درد و رنج را برای آن‌ها فراهم کرد.

منبع گزارش: باشگاه خبرنگاران جوان

انگلیس چگونه با یک نامۀ ۶۷ کلمه‌ای سرنوشت یک ملت را تغییر داد؟

49