ایران کانون ثبات در خاورمیانه است/ تروریست ها را سرجای خود خواهیم نشاند | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» در آغاز مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس افزود: ملت های منطقه در برابر تروریست می ایستند و نیروهای مسلح و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در این مبارزه کمک آنها خواهد بود.

رییس جمهوری با بیان این که سالروز مقاومت و ایستادگی ملت بلندقامت ایران در برابر توطئه و تجاوز بیگانگان و هفته دفاع مقدس را گرامی می داریم، اضافه کرد: درود و سلام ما به روح بلند و پاک قافله سالار ایستادگی و مقاومت در این سرزمین، فرماندهی کل نیروهای مسلح در دوران دفاع مقدس امام راحل رضوان الله تعالی علیه باد که همچنان از روح بلند ایشان و راه و خط او درس می آموزیم.

روحانی ادامه داد: بی تردید مسیری که او برای ما مشخص کرد مسیر تعالی و سعادت برای جامعه بزرگ ایران بوده و خواهد بود.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: سلام بر همه شهیدان، همه آنهایی که بیابان های جنوب، میانی و غرب کشور را با خون خود رنگین ساختند، عزت، عظمت، سربلندی و سرافرازی را برای مردم ما به ارمغان آوردند آنهایی که هنوز بعد از 34 سال عطر خون پاکشان مشام همه ملت ایران، مسلمانان و مستضعفین را مملو از شادی و غرور ساخته است.

روحانی اظهارداشت: سلام و درود بر همه جانبازان، آزادگان، ایثارگران و خانواده معظم این عزیزان که فخر و افتخار ما هستند و هر کدام از این خانواده ها مسیر و راه درست ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوزین را با اخلاق، رفتار، صبر و استقامتشان آموخته اند و می آموزند.

رییس جمهوری افزود: سلام و درود بر رهبر معظم انقلاب اسلامی که امروز وحدت و انسجام جامعه ما قدرت، مقاومت و ایستادگی جامعه اسلامی ما در سایه رهنمودهای آن عزیزی است که دیدیم در هفته های گذشته چگونه دل های همه به این قلب بزرگ تپنده کشور متصل بود و مردم یک بار دیگر به مناسبتی که پیش آمد ارادت و دلدادگی خود را به خوبی در برابر این بزرگ مرد نشان دادند.

*** هفته دفاع مقدس درسی برای ما و دشمنان

رییس دولت تدبیر و امید با بیان این که «هفته دفاع مقدس، هفته درس برای ما و درس آموزی برای دشمنان ما است» گفت: برای ما درس است چرا که دیدیم در برابر انواع تسلیحات دشمن، پشت به پشت هم دادن شرق و غرب ملت ما توانست با ایستادگی و مقاومت نگذارد خواب آنها برای ذلت و تسلیم شدن این ملت تعبیر شود.

روحانی ادامه داد: جوانان برومند، ارتشیان قهرمان، سپاه ایثارگر، نیروی انتظامی، نیروی بسیج فداکار همه در کنار هم قرار گرفتند و فرامین امام راحل را سرمشق خود قرار دادند.

رییس جمهوری اضافه کرد: از عصر روز 31 شهریور 1359 که تجاوز شروع شد و همزمان فرمان امام (ره) صادر شد همه به خیابان ها آمدند، لباس رزم پوشیدند، به جبهه های نبرد حرکت کردند و سیل مردم ایثارگر به سمت غرب و جنوب برای دفاع از کشور بود.

رییس دولت یازدهم اظهارداشت: دیدیم که کمتر از 24 ساعت و صبح فردای آن روز خلبانان قهرمان نیروی هوایی و ارتش جمهوری اسلامی ایران چگونه قاطعانه به متجاوزین افلقی در سراسر عراق پاسخ دادند.

رییس شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: هوانیروز در مرزهای غرب و جنوب، رزمندگان، سپاه دلاور، بسیجیان، عشایر و نیروی انتظامی در صف واحد «کانهم بنیانٌ مرصوص» در برابر متجاوزین ایستادند.

روحانی تصریح کرد: دنیا فکر کرد که اگر روزی شرق و غرب در مساله ای در کنار هم متحد شوند و اگر پول مرتجعین در کنار سلاح شرق و غرب قرار گیرد و اگر افلقیان به میدان نبرد بیایند، می توانند انقلابی را به شکست بکشانند. این اشتباه بزرگ قدرت های بزرگ و مرتجعین در قبل از انقلاب، دیروز دفاع مقدس و امروز ایستادگی مردم ما در برابر توطئه ها است.

رییس جمهوری با طرح این سوال که «چرا غرب و دیگران اشتباهاتشان را تکرار می کنند»، افزود: قبل از پیروزی انقلاب در دو هشت سال یعنی 16 سال همه در کنار یک رژیم سفاک ایستادند و ملت ما تنها تحت فرامین امام و رهبرشان در برابر سفاکان، متجاوزین، دیکتاتورها، مستبدین و همه حامیان آنها در شرق و غرب ایستادند.

روحانی ادامه داد: 22 بهمن را آفریدند، حماسه بزرگ سیاسی و پیروزی را در عصر و دوران ما که در دهه های گذشته بی سابقه بود، به وجود آوردند و پرچم انقلاب اسلامی را در این کشور و منطقه به اهتزاز درآوردند.

رییس دولت یازدهم تصریح کرد: دشمن دید که در دو هشت سال در برابر ملت ایستاد و شکست خورد اما متاسفانه از تجربه خود درس نیاموخت و هشت سال سوم را به عنوان تجاوز و جنگ بر ملت و مردم ما تحمیل کرد در این هشت سال هم رزمندگان ما در جبهه ها پیروز شدند.

روحانی اضافه کرد: ملت بزرگ ما نه از آواکس آمریکا نه از میراژ غربی های، نه از میگ 25 شرقی ها نه از انواع تانک ها، نفربرها و موشک های غرب و شرق نه حتی از سلاح شیمیایی اهدایی غرب، نه از هواپیماهای جاسوسی نه از تبلیغات و نه از ابراز سیاسی آنها در سازمان ملل نهراسیدند و راه خود را ادامه دادند.

رییس جمهوری تاکید کرد: ملت ما مطمئن بود که اگر در راه حق بایستند «فما وهنوا الی اصابهم فی سبیل الله» اگر بمباران، سختی و مشکلات در برابر آنها ظاهر شود هرگز آنها را در راه و مسیرشان سست نخواهد ساخت، «و ما ضعفوا» و هرگز ناتوان نخواهند شد؛ «و ما استکانوا» و هیچگاه در برابر دشمن سر تسلیم فرود نخواهد آورد که «والله یحب الصابرین» خداوند در کنار صبرکنندگان، مقاومین و استقامت کنندگان است.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان این که «ملت ما پیروزی های بزرگی را در هشت سال دفاع مقدس آفریدند که دشمنان هرگز آن را باور نمی کردند» گفت: یک سال بیشتر نگذشت که عملیات بزرگ شکست حصر آبادان را نیروهای مسلح ما رقم زدند و به دنبال آن فتح بستان و فتح المبین و بالاخره شکست حصر خرمشهر و پیروزی خونین شهر در سال 61 بود و هر روز و هر روز تا عملیات والفجر 8 و فاو، والفجر 10 و جبهه های غرب و جنوب و در سراسر کشور حماسه و پیروزی آفریدند.

*** دفاع مقدس باطن بازدارندگی دارد

روحانی افزود: گرچه در این مقاومت به جان عزیزان صدمه خورد و بهترین فرزندان این مرز و بوم تقدیم راه جهاد و در پیشگاه خداوند به طبق اخلاص گذاشته شد و خسارت مادی به مردم وارد آمد اما گویی ملت و کشوری جدید با روحیه ای نو و با قدرتی جدید در این کشور آفریده شد.

رییس جمهوری تصریح کرد: نه دشمن توانست به اهداف خود در جنگ تحمیلی هشت ساله دست یابد، نه توانست به انقلاب صدمه بزند، نه توانست تمامیت ارضی ما را مخدوش کند، نه عزت و عظمت ملت را زیر سوال ببرد و نه این که توانست راهی را برای تجاوزات آینده خود باز کند.

رییس جمهوری تصریح کرد: ایستادگی در هشت سال دفاع مقدس سد محکمی برای همه توطئه های آینده بود. ظاهر این هشت سال دفاع بود اما باطنش بازدارندگی در برابر انواع توطئه هایی بود که دشمن در فکر خود می پروراند.

روحانی با ابراز تاسف از این که «دشمن درس ظاهر را نیاموخت»، ادامه داد: هشت سال دیگر در برابر این ملت به پاخاست و به بهانه مساله هسته ای و این بار به شکل جدید، جنگ اقتصادی و تحریم را بر ملت ما تحمیل کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: اما مردم ما در هشت سال چهارم هم ایستادگی و مقاومت کردند و به جهانیان گفتند ما به فکر ساخت سلاح کشتار جمعی نبوده و نیستیم اما برای توسعه، پیشرفت علمی و برای احقاق حقوق این ملت بزرگ هرگز در برابر فشار غرب و ابرقدرت ها سرفرود نیاوردیم و نخواهیم آورد.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: شما دیدید ملت بزرگ ما در طول یک سال گذشته بعد از حماسه سیاسی در راه ایجاد حماسه اقتصادی تلاش می کند برای این که اقتصاد مقاومتی را بسازد و بتواند بر مشکلات اقتصادی خود فائق آید.

روحانی افزود: در شرایطی که هنوز تحریم دشمن باقی است ملت بزرگ ما توانست هم قدم هایی از مساله تورم فاصله بگیرد و هم توانست از رکود فاصله گرفته و قدم های اولیه را برای رونق اقتصادی بردارد.

رییس جمهوری ادامه داد: جامعه امروز ما جامعه ای متحد و منسجم است، نه تنها سپاه، ارتش و نیروی انتظامی در یک صف و همچون مشتی واحد در برابر متجاوزان هستند بلکه تمام اقوام و مذاهب یکپارچه تحت لوای پرچم جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی و دولت واحد در برابر دشمنان ایستاده اند و خواهند ایستاد.

*** از فشار دشمن، هراسی نداریم

رییس جمهوری تاکید کرد: ما از فشار دشمن، هراسی نداریم البته ملتی صلح طلب هستیم. قصد تحمیل جنگ را به هیچ کشوری نداشته ایم، نداریم و نخواهیم داشت و نمی خواهیم با ایجاد جنگ و فروش سلاح، سفره را رنگین کنیم آنچنان که برخی از کشورهای غربی سفره خود را با خون ملت های دیگر رنگین می کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: با عرق جبین، تلاش، کوشش، مجاهدت، اقتصاد پاک و نان حلال سفره خود را رنگین می کنیم ما هرگز سر جنگ و تجاوز نداریم اما در برابر تجاوز و هرگونه تحمیل ایستادگی خواهیم کرد.

رییس جمهوری اظهار داشت: دنیا باید به ایستادگی خانواده های عزیز ایثارگران ما بنگرد که در طول این سی و چند سال چگونه با چهره بشاش و شاداب علیرغم این که عزیزترین عزیزان خود را تقدیم کردند، ایستاده اند و فداکار هستند و افتخار می کنند که باز هم برای این کشور، اسلام، انقلاب و نظام اسلامی شان فداکاری کنند.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: دولت هم تلاش خود را برای تقویت بیشتر نیروهای مسلح و همه توان خود را برای رفاه خانواده های ایثارگر و شهدا به کار گرفته و خواهد گرفت.

*** بازپرداخت یک هزار و 700 میلیارد تومان در مهرماه به خانواده های ایثارگر

روحانی افزود: خوشحالم که از این تریبون اعلام کنم که دولت در طول مهرماه امسال که از فردا آغاز می شود همه مطالبات و معوقات خانواده های ایثارگر را به حول و قوه الهی پرداخت خواهد کرد.

وی با بیان این که این مطالبات مربوط به سال 86 تا کنون است، گفت: بخشی از این مطالبات پرداخت شد و انشاءالله یک هزار و 700 میلیارد تومان در مهرماه به عنوان بازپرداخت به این خانواده ها تقدیم خواهد شد.

رییس جمهوری یادآور شد: البته دولت هر چه در این راه تقدیم خانواده های ایثارگران کند در برابر کار بزرگ این خانواده ها ناچیز است شما کار بزرگی انجام داده اید و اجر و مزد شما در پیشگاه خداوند است.

*** قوی ترین نیروی مسلح در منطقه

رییس جمهوری خطاب به نیروهای مسلح اظهارداشت: نیروهای مسلح توانسته اند با اختراعات، ابتکار و سلاح های جدید و همچنین با ایمان، قدرت و روحیه شان قوی ترین نیروی مسلح را در منطقه ما به وجود آورند.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ما به این نیروی مسلح افتخار می کنیم و در برابر قدرت نیروهای مسلح خودمان سر تواضع فرود می آوریم.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت با همه توان برای تقویت و حمایت از نیروهای مسلح قدم برخواهد داشت و تردید نداریم که همه مردم پشتوانه نیروی مسلح و نیروهای مسلح پشتوانه قوی نظام و کشور عزیز ایران بوده و هستند.

ایران کانون ثبات در خاورمیانه است/ تروریست ها را سرجای خود خواهیم نشاند

49