باج‌گيري ترامپ از سعودي‌ها با تهديدهاي ساختگي | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

باج‌گيري ترامپ از سعودي‌ها با تهديدهاي ساختگي

 

باج‌گيری ترامپ از سعودي‌ها به‌بهانۀ تهديدهاي ساختگي، نه‌تنها عربستان را به ادامۀ جنگ در يمن و گام برداشتن در مسير درگيري‌هاي نظامي ديگر سوق داده، بلکه اقتصاد اين کشور را  نيز با ورشکستگي روبرو کرده است.

 

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا روز يکشنبه (8 مهر 1397) در جمع طرفدارانش در ویرجینیای غربی از عربستان نام برد و نام این کشور را در کنار کشورهای ثروتمندی مانند ژاپن و کرۀ جنوبي قرار داد و اين سؤال را مطرح کرد که چرا آمریکا از ارتش‌های کشورهای ثروتمند بدون دریافت پول، حمایت می‌کند؟

ترامپ مضمون تماس تلفنی اخیر خود با ملک سلمان، شاه سعودی را فاش و تأکید کرد به سعودی‌ها گفته است، اگر حمایت آمریکا نبود، عربستان با خطر حمله روبرو می‌شد.

این نخستین بار نیست که رئیس‌جمهور آمریکا از کشورهای متحد واشینگتن می‌خواهد تا در برابر حمایت‌های آن، پول پرداخت کنند. دونالد ترامپ دو سال پیش پس از حضور در اجلاس ریاض، پانصد میلیارد دلار قراردادهای تسلیحاتی با عربستان امضا کرد. ترامپ در استقبال از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در واشینگتن در مارس 2017 (اسفند 1395) نيز قراردادهای بیشتری را به نمایش گذاشت و گفت: «من در ماه می در عربستان سعودی بودم. صدها میلیارد دلار به ایالات متحده بازگرداندیم. ما این را می‌دانیم و آن‌ها هم می‌دانند. ترامپ سپس با برداشتن چند لوح که خریدهای تجهیزات نظامی توسط عربستان سعودی را نشان می‌داد گفت: «این‌ها بعضی از چیزهایی هستند که فروش آن‌ها مورد تأیید قرار گرفته‌اند و در حال حاضر در حال ساخت هستند و به‌زودی تحویل عربستان سعودی می‌شوند. ترامپ در ادامه هم خطاب به بن سلمان گفت «این پول‌ها برای شما رقمی نیست، بیشتر بخرید.

اما سؤال اينجاست که آيا به راستي تهديدي متوجه عربستان است يا اينکه آمريکا با تهديدهاي ساختگي به‌دنبال دوشيدن اين کشور و سوق‌دادن آن به‌سوي چرخه‌اي از بحران‌هاي امنيتي، که نمونۀ آن باتلاق يمن است.

دونالد ترامپ پيش از راه‌يافتن به کاخ سفيد در مصاحبه با شبکه ان.بي.سي گفته بود عربستان برای ما گاوی شیرده است که هر وقت بخواهیم از آن طلا و دلار می‌دوشیم و هروقت شیرش تمام شود آن را سر می‌بریم و یا از دیگران می‌خواهیم این‌کار را بکنند یا به آن‌ها در این کار کمک می‌کنیم و این یک واقعیتی است که همۀ دوستان و دشمنان آمریکا به‌ویژه خود آل سعود از آن آگاهند.

ترامپ به‌خوبي مي‌داند تنها راه دسترسي به اين هدف، متوسل‌شدن به تهديدهاي ساختگي عليه سعودي‌هاست و از اين رو شاهد سوق دادن آن‌ها به مواضعي عليه کشورهاي همسايه هستيم که در شأن همسايگي نيست و همين رويکرد ترامپ به‌جاي تأمين امنيت عربستان، تهديدهاي امنيتي، سياسي و اقتصادي را براي آن‌ها فراهم کرده است.

اکنون چهارمين سال است که عربستان تحت القاي همين تهديدهاي ساختگي يمن را هدف تاخت و تاز نظامي خود قرار داده است و علاوه بر فرو رفتن در باتلاق اين کشور، جنايت‌هاي بزرگ جنگي نيز در حق شهروندان يمني مرتکب شده است که هيچ‌گاه از خاطر آن‌ها پاک نخواهد شد و اگر سعودي‌ها بخشي از اين هزينه‌هاي نظامي را صرف رفع فقر مردم يمن مي‌کردند، شايد اکنون يکي از پرنفوذترين کشورها در يمن، عربستان بود.

ايران هراسي از ديگر اقدامات آمريکايي‌ها براي دوشيدن سعودي‌ها است و در آخرين گامي که دولت ترامپ در اين مسير برداشته است مي‌توان به نشست وزير امور خارجۀ آمريکا با وزيران امور خارجۀ عربستان و امارات در نيويورک و دعوت از آن‌ها براي تشکيل ناتوي عربي عليه ايران اشاره کرد و همين سياست دولت آمريکا در منطقه سبب شده است تا سعودي‌ها به‌جاي تصميم‌گيري‌هاي عاقلانه با يکي ديگر از همسايگان خود که بايد براي هميشه با آن زندگي کنند وارد چالش شوند و هم براي خود و هم همسايگان ايجاد دردسر نمايند و در عوض منافع آمريکا را افزايش دهند.

از سويي تهديدهاي ساختگي و هزينه‌کردن درآمدهاي نفتي عربستان در امور بيهوده نظامي سبب شده است تا اين کشور با کسري بودجۀ 37 ميليارد دلاري در سال جاري روبرو شده و شاخص‌هاي اقتصادي اين کشور نيز سقوط نمايند آن هم در حالي‌که براساس آمار بانک جهانی، عربستان با هزینۀ 10.3 درصد از تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۱۷ به یکی از کشورهایی تبدیل شد که بالاترین میزان‌ هزینه برای ارتش در جهان را داشته است.

در چنين شرايطي سؤال اين است که حضور آمريکا در منطقه به بهانۀ حفظ امنيت سعودي‌ها، آيا براي عربستان امنيت به ارمغان آورده است يا اينکه بر عکس هم امنيت سياسي و هم امنيت اقتصادي و هم امنيت اجتماعي آنان را با تهديد روبرو کرده است؟

منبع تحلیل: خبرگزاری صدا و سیما

باج‌گيري ترامپ از سعودي‌ها با تهديدهاي ساختگي

49