با وجود تحریم‌ها، ایران در نمایشگاه هوایی کیش قدرت‌نمایی کرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

با وجود تحریم‌ها، ایران در نمایشگاه هوایی کیش قدرت‌نمایی کرد

 

رسانه‌های خبری با اشاره به برگزاری نمایشگاه هوایی در جزیرۀ کیش، انجام چنین رویدادی در بحبوحۀ تحریم‌ها را نمایش قدرت ایران برشمردند.

یک رسانۀ ترکیه‌ای در گزارشی با اشاره به برگزاری نمایشگاه هوایی در جزیرۀ کیش آن ‌را قدرت‌نمایی نظامی ایران با وجود تحریم‌های آمریکا توصیف کرد. خبرگزاری آناتولی سه‌شنبه (6 آذر 1397) بعد از ظهر نوشت: «ایران روز سه‌شنبه قابلیت‌های نظامی خود را در جریان نهمین نمایشگاه هوایی در جزیرۀ کیش نشان داد.» در این نمایشگاه مقام‌های ارشد ایران چون امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و سورنا ستاری، معاون رئیس‌جمهور در زمینۀ علوم و فناوری و دیگر مقام‌های ارشد نظامی حضور داشتند. ایران در جریان این نمایشگاه هوایی مجموعه‌ای از بالگردها، پهپادها، هواپیماهای جنگی و ترابری را به نمایش گذاشت. بر اساس این گزارش، جنگنده‌های «اف-14» و «اف-4» «میگ-29» ایران از جمله هواپیماهای حاضر در این نمایشگاه هوایی بودند. خبرگزاری آناتولی در خاتمه نوشت: «این نمایشگاه هوایی با وجود تحریم‌های تحمیلی آمریکا و کناره‌گیری این کشور از توافق هسته‌ای با ایران شروع به کار کرد.»

اخیراً نیز وبگاه تحلیلی «جینز دیفنس» به افتتاح خط تولید جنگندۀ «کوثر» اشاره کرد و نوشت: «انجام چنین کاری نه تنها نقطۀ عطفی در صنایع هوافضای ایران محسوب می‌شود؛ بلکه ساخت جت‌های کوثر، صاعقه و غیره می‌تواند نیروی هوایی ایران را تقویت کند.» جینز دیفنس نوشت: «ایران به طور رسمی خط تولید جنگندۀ «کوثر» برگرفته از «اف-تایگر-ای» جنگندۀ ساخت شرکت «نورث تروپ» را افتتاح کرد.» این نشریه با استناد به تصاویر رسانه‌های ایرانی از این رویداد که در تاریخ 3 نوامبر 2018 (12 آبان 1397) و با حضور فرماندهان ارشد نظامی برگزار شد، نوشت: «دست‌کم هفت بدنۀ این جنگنده در خط تولید صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) رؤیت شد. این جنگنده ابتدا در ماه اوت 2018 (مرداد 1397) رونمایی شد و نباید با نوع بومی جت آموزشیِ هم‌نام آن اشتباه گرفته شود. جینز دیفنس ادامه داد: «تصاویر نشان داده شده از کابین این جنگنده نشان می‌دهد که دستگاه‌های پیشرفتۀ اندازه‌گیری و نمایشگرهای چندکارۀ جایگزین دستگاه‌های آنالوگ اصلی نوع آمریکایی این هواپیما شده‌اند.» این نشریه در خاتمه نوشت: «کوثر جدیدترین جنگندۀ ساخت ایران و نشانگر رشد سریع قابلیت‌های هوافضای داخلی این کشور به جهان است. ایران که در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب در سال 1979 میلادی (1357)، 14 فروند جنگندۀ «اف- 5 تایگر-ای» و 28 فروند «اف-5 اف» را خرید؛ اینک برخی از آن‌ها را به نمونه‌های بومی چون «سیمرغ»، «آذرخش»، «صاعقه-1» و «صاعقه-2» مبدل کرده است.»

منبع خبر: خبرگزاری فارس

با وجود تحریم‌ها، ایران در نمایشگاه هوایی کیش قدرت‌نمایی کرد

49