بخشایش اردستانی: لازمه ثبات جهان اسلام در "هندسه جدید قدرت جهانی" نگاه ملت ها به ظرفیت های درونی است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

بخشایش اردستانی:
لازمه ثبات جهان اسلام در "هندسه جدید قدرت جهانی" نگاه ملت ها به ظرفیت های درونی است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: یکی از چالش های موجود، عدم استفاده جهان اسلام از منابعی است که خداوند در اختیار آنها قرار داده و این وظیفه رهبران کشورهای مسلمان است که با نگاهی که به منابع درونی، راه پیشرفت را برای کشور خود و در نتیجه برای جهان اسلام باز کنند.
احمد بخشایش اردستانی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی همایش بین المللی "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی"، درباره نظر امام(ره) مبنی بر چگونگی نقش ایران در جهان به نقل خاطره ای از خادم ایشان که در صحیفه نور نیز نقل شده است، پرداخت و اظهار کرد: خادم امام(ره) می گفت روزی دیدم امام(ره) با سید احمد خمینی در حال قدم زدن در حیاط و گفتگو هستند، طبق معمول برای آنها چای ریختم و کنار آنها رفتم دیدم سید احمد خطاب به امام(ره) گفت جهان به دو قطب آمریکا و شوروی تقسیم شده است که امام(ره) در پاسخ وی قدرت سومی را مطرح کردند و از ایران نام بردند که این مطلب بیانگر پیش بینی امام(ره) از دنیای اسلام بود.
وی در ادامه به تقسیم بندی زمانی قدرت ها در جهان پرداخت و اشاره کرد: در ادبیات سیاسی نظام های جهان در موقعیت های مختلفی قرار می گیرند که بر همین اساس در سال های 1944 تا 1990 دنیا بر اساس قطب شرق و غرب بود و از 1990 تا 2003 که قدرت شوروی ساقط شد، آمریکا بی مهابا شروع به تاخت و تاز کرد و از سال 2003 تا کنون نیز شاهد یک نظم یک جانبه گرایی ارشادی در دنیا هستیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه گفت: امام(ره) نظرشان این بود که کشور ما نیز یکی از قدرت های جهان است که امروزه می بینیم کشورها به دنبال اخلاق گرایی هستند که این مضمون شعارهایی است که در کشور ما وجود دارد چرا که کشور ما نیز به دنبال احیای اخلاق در عرصه بین المللی است و هرچند تا کنون عدم موفقیت هایی هم داشته باشد اما این اخلاق گرایی بر مبنای فرمایشات امام(ره) و مقام معظم رهبری است که روز به روز جهان را فرا خواهد گرفت.
وی با تأکید بر وجود اخلاق گرایی در جهان اسلام اذعان کرد: این گفتمان در جهان اسلام بسیار موثر بوده است، به طوری که در حال حاضر جهان اسلام به هویت اسلامی خود افتخار می کند، زمانی بود که مسلمانان در کشورهای دیگر از نام بردن مذهب و آیین خود ابا داشتند اما امروز که گفتمان دینی احیا شده و جبهه مقاومت نگاهی به درون خود دارد، این شجاعت به وجود آمده است.
بخشایش در ادامه گفت: امروز اوباما در سخنرانی 20 دقیقه ای خود، 27 بار نام ایران را می برد چرا که ایران دغدغه او شده است، از طرفی امام(ره) لیبرال دموکراسی را می شناخت و می دانست که روزی از درون تهی شده و دچار بحران هویت می شود، چنانچه امروز می بینیم لیبرال دموکرات ها در یک خلسه فکری هستند و فکر می کنند جهان را تسخیر کرده اند.
وی در ادامه وجود دشمنان اسلام را به علت وجود قدرت نرم در جهان اسلام دانست و گفت: وجود قدرت نرم سبب می شود نگاه کشورهای دیگر به ایران جلب شو د(خواه این نگاه کینه توزانه باشد خواه بی طرفانه) چنانچه شاهدیم همین قدرت نرم سبب ایجاد موج بیداری اسلامی در بحرین و مصر شده است.
بخشایش ادامه داد: از طرفی شاهد خیزش هایی در سوریه، لبنان و عراق بر همین اساس هستیم که همین خیزش ها موجب به خود آمدن جهان اسلام شده است و کشورهایی مثل عربستان را ناچار به تأسیس گروه های تروریستی تکفیری برای حفظ و بقای خود کرده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه این تأثیرگذاری در درازمدت صورت می گیرد، عنوان کرد: در راه این صعود شاید فراز و نشیب های بسیاری داشته باشیم و شاید مشکلات اقتصادی گریبانگیر ما و سایر کشورهای مسلمان شود اما در نهایت همچون کوهنوردی هستیم که با وجود تمام مشکلات و آسیب ها به قله خواهیم رسید.
وی در ادامه به بیان چالش ها و آسیب های موجود در تغییر هندسه قدرت جهانی پرداخت و گفت: در حال حاضر مهم ترین نکته افزایش حس اعتماد به نفس میان کشورهای اسلامی است چنانچه دولت تدبیر و امید در کشور ما نیز باید به معنای واقعی کلمه به تدبیر و امید خود اعتقاد داشته باشد.
بخشایش در ادامه گفت: چالش دوم این است که برخی کشورها به جای اینکه نگاه به درون داشته باشند، تکیه بر نظام بین الملل زده اند، چالش سوم نیز وجود گروه های جاهل تکفیری و افراطی است چنانچه دیده می شود عده ای جاهل به خاطر رفتن به بهشت شیعیان را مورد کشتار قرار می دهند و این نشان دهنده سواستفاده رهبران آنها از جهل آنهاست.
وی افزود: در کنار اینها دشمنی غرب و نظام های استکباری و استعماری را داریم که بسیار فراگیر شده است از این رو باید تلاش شود به نوعی جلوی این استعمارگری ها با تقویت دموکراسی در کشورها گرفته شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مهم ترین چالش های موجود عدم استفاده مردم جهان اسلام از منابعی است که خداوند در اختیار آنها قرار داده و این وظیفه رهبران کشورهای مسلمان است که با نگاهی که به منابع درونی و نیروهای انسانی کشور خود دارند با پیوندی که با درون خود برقرار می کنند راه پیشرفت را برای کشور خود و در نتیجه برای جهان اسلام باز کنند.

بخشایش اردستانی: لازمه ثبات جهان اسلام در "هندسه جدید قدرت جهانی" نگاه ملت ها به ظرفیت های درونی است

49