برنامه‌هایِ نظامیِ بزرگی با ترکیه پیش رو داریم | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

برنامه‌هایِ نظامیِ بزرگی با ترکیه پیش رو داریم

 

«آلکساندر میکایف»، رئیس بخشِ صادرات تسلیحات روسیه روز سه‌شنبه (5 آذر 1398) گفت: «مسکو امیدوار است در نیمۀ اول سال آینده (سال 2020) توافقنامه‌ای را برایِ فروش تعدادِ بیشتری از سامانه‌هایِ موشکی S-400 به ترکیه، منعقد کند.»

وی گفت: «امیدواریم در نیمۀ اول سال ۲۰۲۰ اسنادِ این قرارداد را امضاء کنیم. می‌خواهم تأکید کنم که همکاریِ فنی و نظامی با ترکیه به عرضۀ S-400 محدود نیست و ما برنامه‌هایِ بزرگی را پیش رو داریم.»

چنین اقدامی می‌تواند به روابطِ ترکیه و ایالات متحده آسیب بیشتری بزند. خریدِ سامانۀ S-400 ساخت روسیه از سویِ ترکیه موجبِ لغو ارسال جنگنده‌هایِ F-35 ساختِ آمریکا به ترکیه شده و واشنگتن، آنکارا را حتی به اعمالِ تحریم‌هایِ بیشتر تهدید کرده است.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه هفتۀ جاری (هفتۀ اول آذر 1398) گفت که مقاماتِ ترکیه و آمریکا تا اردیبهشت ماه برایِ رفع اختلافِ موجود تلاش خواهند کرد. اردوغان گفت: «به ترامپ گفتیم که ترکیه بیش از همۀ کشورها با داعش مبارزه کرده و توانسته‌ایم بیش از ۴۰۰۰ تروریستِ داعشی را از پا در آوریم. به او گفتیم که اگر آمریکا به سیاستِ عدم توافق با ترکیه بر سر F-35 ادامه دهد؛ ترکیه مجبور خواهد شد تا به دنبالِ جایگزین‌هایِ دیگر برای رفع نیازهایِ خود بگردد.»

این در حالی است که رسانه‌هایِ ترکیه روز دوشنبه (4 آذر 1398) اعلام کردند که جنگنده‌هایِ F-16 برایِ آزمایش سامانۀ S-400 در آنکارا پرواز می‌کنند، اما مقاماتِ ترکیه گفتند که چنین آزمایشی صورت نگرفته است. این مقام روس همچنین گفت که تلاش‌هایِ آمریکا برای متوقف کردنِ سایر کشورها در خریدِ تجهیزات نظامیِ روسیه موثر نبوده است.

منبع خبر: شبکۀ العالم

برنامه‌هایِ نظامیِ بزرگی با ترکیه پیش رو داریم

49