بیانیۀ منزلت نیروهای مسلح | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

« بسم اللّه الرحمن الرحیم »

فرماندهان، مسئولان، مدیران و آحاد کارکنان محترم نیروهای مسلح                      تاریخ: 1397/05/20

موضوع: تجلی منزلت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، در تدابیر فراگیر امام(ره) و رهبری(مدظله‌العالی)، بیانگر تکالیفی مضاعف بر دوش فرزندان پاکباز امت اسلامی

« با صلوات بر محمد و آل محمد »

فَالجُنودُ بِاِذنِ اللهِ حُصونُ الرَّعيَّة و زَينِ الوُلاة و عِزُّالدّين و سُبُلُ الاَمنِ وَ لَيسَ تَقومُ الرَّعيَةُ إلاّ بِهِم

« نامۀ ۵۳ نهج البلاغه »

اما لشکریان [نظامیان]؛ به‌فرمان خداوند، دژهای استوار رعیت‌اند و زینت والیان. دین به آن‌ها عزت یابد و راه‌ها به آن‌ها امن گردد و کار رعیت جز به آن‌ها پایدار نشود.

قانون‌اساسی جمهوری‌اسلامی‌ایران، که خون‌نگاشت پاک‌ترین فرزندان این سرزمین الهی است، ضمن به‌رسمیت شناختن تفکیک قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح را برابر اصل ۱۱۰، تحت فرماندهی و زعامتِ رهبریِ نظام قرار داده است. در جای جای دوران چهل سالۀ انقلاب اسلامی، که مالامال از ایثارگری ها، فداکاری‌ها و جانفشانی‌های غیورمردانی در کسوت‌های گونه‌گونِ ارتشی، سپاهی، انتظامی و بسیج بوده است، نظامیان همواره مورد عنایات رهبران خود بوده و در ذهن تابناک ایشان، منزلتی خاص داشته و دارند، آنجا که امام خمینی (ره) می‌فرمایند:

قوای مسلح، از ارزش و سپاه و ژاندارمری و شهربانی تا کمیته‌ها و بسیج عشایر، ویژگی خاص دارند، اینان بازوان قوی و قدرتمند جمهوری اسلامی می‌باشند... می‌بایست مورد توجه خاص ملت و دولت و مجلس باشند.

رهبر عزیز انقلاب اسلامی و فرماندۀ معظم کل قوا، حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) نیز، در مقاطع مختلف، منزلت و جایگاه نیروهای مسلح را تبیین نموده و از جمله فرموده‌اند:

نیروهای مسلح، آن خط مقدم تحرک و نشانۀ اقتدار ملت‌اند. دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) ارتش ج.ا.ا.

معظم‌له برای نیروهای مسلح، اهدافی الهی و آرمانی متصور می‌باشند؛ آنجا که می‌فرمایند:

هدف نیروهای مسلح در نظام اسلامی، احیای انسانیت و ارزش‌های انسانی و آرمان‌های الهی است. مجاهدت فی‌سبیل‌اللّه است. دانشگاه افسری امام علی (علیه‌السلام) ارتش ج.ا.ا.

سرانجام در ابراز عنایتی دیگر، طی فرازی، مهر مبارک مدیریت خویش را بر ساحت پرافتخار نیروهای مسلح ثبت نمودند؛ آنجا که در دیدار جمعی از دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی فرمودند:

مدیریت نیروهای مسلح بار میری است؛ یعنی نیروهای مسلح رارسری مدیریت می کند.

هر چند این نکته از پیش نیز روشن بوده‌است، ولی اظهار آشکارا و تأكيد معظم‌له بر این انتساب، الزاماتی مبارک‌ومضاعف را در پی خواهد داشت، که یادآور کلام گهربار امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) در نامۀ ۴۵ نهج‌البلاغه است که خطاب به والی خویش در بصره، می فرمایند:

«اما بعد؛ ای پسر حُنَيف! به من خبر رسیده که مردی از جوانان بصره تو را به سوری فراخوانده و تو نیز بدانجا شتافته‌ای، سفره‌ای رنگین برایت انداخته و کاسه‌ها پیشت نهاده...

بدان! که هرکس را امامی است که بدو اقتدا می‌کند و از نور دانش او فروغ می‌گیرد. اینک امام شما از همۀ دنیایش، به پیرهنی و اِزاری و از طعام‌هایش به دو قرص نان اکتفا کرده است.

البته شما را یارای آن نیست که چنین کنید، ولی مرا به پارسایی و مجاهدت و پاکدامنی و درستی خویش، یاری دهید.»

اکنون! اگرچه این شأن افتخارآفرین، مایۀ مباهات فرزندان نظامی معظم‌له است، ولی این انتساب مبارک و خجسته و این منزلت فاخر، منشوری از تکالیف متعدد را پیشِ‌روی منتسبان رهبر فرزانه می‌گشاید، تا آنان شئون این انتساب غرورآفرین را در ابعاد متعددی جلوه‌گر سازند؛ از جمله:

  • تلاش جهادگونه و عمل انقلابی، در انجام وظائف سازمانی و تکالیف محوَّل
  • دلسوزی توأم با عمل صالح و اثربخش در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در توسعۀ امنیت، رفاه و آسایش مردم
  • بی‌اعتنایی به زخارف دنیا و دوری از ثروت‌اندوزی، اشرافی‌گری، تجمل‌گرایی و اتخاذ سبک زندگیِ اسلامی - ایرانی
  • تأسی به راهبرد متعالي اَشِدّاءُ عَلَى الكُفّار در مواجهه با دشمنان داخلی و خارجی و رُحَماءُ بَينَهُم در تعامل با مسئولان، همکاران، زیردستان، ارباب رجوع و با آحاد مردم.

در پایان، اینجانب، با ابراز افتخار به سربازی ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ضمن اعلام تعهد شرعی و قانونی به رعایت شئونِ خدمتگزارِ منتسب به ولایت، انتظار دارم یکایک کارکنان نیروهای مسلح، به‌ویژه فرماندهان و مدیران، در انجام مأموریت‌ها، تعاملات سازمانی و رفتار فردی و جمعی، حداکثر تلاش خود را در جهت تجلّیِ شئونِ شایستۀ سربازیِ ولایت و خدمتگزاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در ظلِّ توجهات ویژۀ حضرت ولی‌عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و تحت زعامت رهبر فرزانۀ انقلاب اسلامی و فرماندۀ کل قوا، حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، به‌عمل آورند.

«بهروزی و موفقیت روزافزونِ فرماندهان، مدیران و کارکنان تمام سطوح نیروهای مسلح و خانواده‌های محترم ایشان را از درگاه خداوند منّان خواستارم.»

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

سرلشکر پاسدار محمد باقری

بیانیۀ منزلت نیروهای مسلح

49