تامين نیازهای آتی سامانه دفاعی کشور در دانشگاه مالك اشتر/ تبديل فناوري‌هاي نوظهور و كليدي به تجهیزات دفاعی/ توصیه‌ها‌ی فرمانده معظم کل قوا به دانشگاه مالک اشتر | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر با بیان اینکه ماموریت این دانشگاه شکستن مرزهای دانش و تولید فناوری‌های نوظهور و دفاعی است، گفت: دانشگاه صنعتی مالک اشتر  در محورهای پژوهشی  مختلفی چون حوزه‌های انرژی، نانو، فناوری‌زیستی، اپتیک و لیزر، مواد پیشرفته و .... در حال فعالیت است .

به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، دانشگاه صنعتي مالك اشتر با هدف اجراي پروژههاي تحقيقاتي خاص ملي و آموزش و تربيت كارشناسان و كادر ويژه مورد نياز صنايع و مراكز تحقيقاتي كشور در سال 1363 با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و وزارت فرهنگ و آموزش عالي تأسيس شد و با تربیت هزاران دانش‌آموخته ‌در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و ‌دکتری نقش اساسی در تقویت صنعت دفاعی داشته است.

دکتر رضا مظفری‌نيا ‌رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر با بيان اينكه امروز دانشگاه صنعتي مالك اشتر به خار چشم دشمنان نظام جمهوري اسلامي تبديل شده است از موفقيت‌هاي علمي و پژوهشي اين دانشگاه سخن به ميان آورد و گفت محققان و دانشمندان برجسته‌اي از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل مي‌شوند كه عموما در صنعت دفاعي شروع به فعالیت می کنند.

رئيس دانشگاه از محدوديت‌هاي اين دانشگاه به علت تحريم سخن گفت و اعلام كرد كه اين محدوديت هيچگاه مانع كار پژوهشگران دانشگاه نشد و با تکیه بر توان جوانان ایران اسلامی قله های رفیع علم و دانش را فتح کرده است. مشروح گفت‌و‌گوي  روابط عمومی وزارت دفاع با دکتر مظفري‌نيا از نظر خوانندگان محترم ‌مي‌گذرد: ‌


ماموریت دانشگاه صنعتی مالک اشتر

سئوال: دانشگاه صنعتي مالك اشتر با چه هدف و ماموریتی تاسيس شد؟
ماموریت دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع شکستن مرزهای دانش، تولید فناوری‌های نوظهور و دفاعی است که آینده وزارت دفاع و بالطبع سیستم دفاعی کشور را تضمین می‌کند، یعنی باید آن دسته از دانش‌ها و فناوری‌هایی که در ‌سال‌های آتی می‌تواند منجر به ساخت سامانه‌های دفاعی ‌شود را در دستور کار خود قرار دهیم تا بتوانیم همواره خود را به علوم و صنایع دفاعی روز مجهز كنیم. ایران اسلامی براي دستيابي به قله‌هاي پيشرفت و استقلال اقتصادي و سياسي چاره‌اي جز تكيه بر علم و پژوهش ندارد و در اين مسير بايد دستاوردهاي پژوهشي تبديل به فناوري و فناوري تبديل به محصول صنعتي و سپس به ثروت تبديل شود و در نهايت با ثروت ايجاد شده دوباره عرصه علم و دانش تقويت شود.

 

  تبديل فناوري‌هاي ناشناخته به محصول در دانشگاه مالك اشتر

سئوال: برنامه دانشگاه صنعتي مالك اشتر براي تبديل ‌فناوري ‌به محصول ‌بر چه نگاهي استوار است؟
برای رسیدن به علوم روز دفاعی یک نگاه جاری داریم و یک نگاه به آینده. مقام معظم رهبری در بازدیدی که چند سال پیش از نمایشگاه دستاوردهای دفاعی وزارت دفاع داشتند فرمودند «ما دو نوع کار را در مجموعه دفاعی باید مد‌نظر قرار بدهیم. یک کار واقعی و یک کاری که واقعی نیست، اما باید انجام شود» لذا ما نیز تدبیر معظم له را اساس کار خود قرار داده و آن را در برنامه‌های خود لحاظ کرده‌ایم.

سئوال: برای اجرای این فرمایش فرماندهی معظم کل قوا کاری انجام داده‌اید؟
اگر بخواهم این مطلب را بیشتر توضیح دهم باید بگویم امروز یک دسته از دستاورهای دفاعی کشور در صنایع مربوطه تولید می‌شود. خوب این وظایف ذاتی آن صنعت است که حرفی ‌نیست، اما آنچه که مد نظر مقام معظم رهبری است، این است که ‌باید یک سری علوم ‌ناشناخته‌ای را که اصلاً وجود خارجی ندارد از طریق فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی کشف كنیم و پس از تبدیل آن به یک فناوری و فناوری را نیز تبدیل به محصول کنیم. یعنی تولید ایده‌های جدید برای تامین نیازهای آینده نیروهای مسلح. در واقع ‌وظیفه داریم در‌باره چیزهایی فکر کنیم که آنها در آینده نه چندان دور نیازهای نیروهای مسلح ‌را تأمین كند. با وجود سرعت رشد 11 برابري كه در مقايسه با كشورهاي ديگر و توليد مقاله‌هاي علمي و دستاوردهاي متعددي داشته‌ايم ولي باید تلاش شود فاصله علمي‌ ايران با كشورهاي صنعتي کاهش یابد، براساس ديدگاه آينده‌پژوهان در آينده بسيار نزديك فناوري‌هايي به ظهور مي‌رسند كه علاوه بر تاثيرات تحول‌آفرين و بسيار عميق، دگرگوني‌هاي اساسي در زندگي بشريت ايجاد مي‌كنند.

 

تامين نیازهای آتی سامانه دفاعی کشور در دانشگاه مالك اشتر

سئوال: دانشگاه صنعتي مالك اشتر حول چه محورهايي فعاليت مي‌كند؟
این دانشگاه در محورهای پژوهشی
 مختلفی همچون حوزه‌های انرژی، نانو، فناوری‌زیستی، اپتیک و لیزر، مواد پیشرفته و .... را در حال فعالیت است و نقشه راه و فناوری تعدادی از این فعالیت‌های پژوهشی تدوین شده و تعدادی دیگر نیز در دست تدوین است، ما در این نقشه‌ها پیش‌بینی کرده‌ایم چه دسته از فناوری‌ها در این دانشگاه انجام بشود که نیازهای آتی سامانه دفاعی کشور را تأمین كند، یعنی این نقشه‌ها دارای نگاه آینده‌پژوهی است.

سئوال: برای تأمین نیازهای نیروهای مسلح چگونه اقدام می‌کنید؟
برای تأمین نیازهای نیروهای مسلح، از طریق ستاد کل نیروهای مسلح اقدام می‌کنیم. ‌نیروهای مسلح ‌نیازمندی‌های دفاعی‌‌شان برای نبردهای آتی را به ‌ستاد کل منعکس ‌و ستاد کل نیز آنها را از طریق وزارت دفاع به دانشگاه منتقل می‌کند و سپس این موارد و خواسته‌ها که بیشتر موارد مفهومی و تاکتیکی است توسط این دانشگاه به تکنیک، فناوری و پروژه تبدیل می‌شود. در سند راهبردي هسته‌هاي دانا و شبكه توانا كه به نظر و تاييد فرماندهي معظم كل قوا رسيده، دانشگاه صنعتي مالك اشتر به عنوان يك سازمان پشتيباني‌كننده دانش و فناوري‌هاي دفاعي از سازمان‌هاي صنعتي معرفي شده است.

 

توسعه و ارتقای سامانه‌های دفاعی توسط دانشجويان

سئوال: مهم‌ترين وجه تمايز دانشگاه صنعتی مالك اشتر را نسبت به ديگر دانشگاه‌ها در چه مي‌دانيد؟
یکی دیگر از وظایف دانشگاه صنعتی مالک اشتر علاوه بر آینده‌پژوهی‌، توسعه و ارتقای سامانه‌های دفاعی موجود است. در واقع وجه تمایز دانشگاه صنعتی مالک اشتر با دیگر دانشگاه‌ها در این است که طرح‌های تحقیقاتی مصوب را در اختیار دانشجویان مقاطع تحصیلی تکمیلی قرار می‌دهد تا به عنوان پایان‌نامه ‌آنها را انجام بدهند‌ و این یک مزیت در این دانشگاه است. مقام معظم رهبري مي‌فرمايند «امروز مسئوليت دانشجو براي مقابله با زياده‌خواهي مستكبران در دو جهت اصلي است. يكي تقويت ايمان و خودباوري و افزايش كارآمدي و ديگر حضور فعال در عرصه‌هاي علمي و توليد فناوري‌هاي پيشرفته به عنوان جهاد علمي در مقابله با سلطه‌جويان».

 

تبدیل بخش عمده‌ای از طرح‌های دانشگاه به محصولات دفاعي

سئوال: آيا طرح‌هاي تحقيقاتي دانشگاه صنعتي مالك اشتر به محصول تبديل مي‌شود؟
تعداد زیادی از طرح‌های دانشگاه توسط صنعت دفاعی کشور تبدیل به محصول شده و در حال حاضر در صنعت دفاعی ‌در حال تولید بوده و در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفته است، در حال حاضر تعداد زیادی از طرح‌های دانشگاه تبدیل به محصول شده و در حال حاضر در نیروهای مسلح استفاده مي‌شود.
     

 

دقت و ريزبيني فرمانده معظم کل قوا درباره دانشگاه صنعتی مالک اشتر

سئوال: فرمانده معظم كل قوا چه انتظار و توقعي از دانشگاه صنعتي مالك اشتر دارند؟
در این ارتباط مقام معظم رهبری جمله‌ای بیان فرموده‌اند و آن اینکه «من به این دانشگاه چشم امید دارم». ما نیز افتخار می‌کنیم که دیدگاه و نظر فرمانده معظم کل قوا درباره این دانشگاه به این صورت است. وزرای محترم دفاع نيز كه در ادوار مختلف ‌خدمت ایشان شرفیاب می‌شوند معظم له در مورد دانشگاه و به ویژه محصولات خاص
  تأکیدات خاصی دارند که نشان از دقت و ریزبینی ایشان در مورد دانشگاه و نیازمندی‌های دفاعی کشور دارد.    

توصیه‌ای که حضرت آقا در خیلی از موارد داشته‌اند و بخشی از آن نیز به محیط علمی و از جمله دانشگاه مالک اشتر مربوط می‌شود استفاده از «راه‌های میان‌بر» در رسیدن به اهداف است.

 

مأموريت‌هاي دشوار و دلچسب وزیر دفاع براي دانشگاه‌

سئوال: نگاه سردار دهقان به دانشگاه صنعتي مالك اشتر چگونه است؟
سردار دکتر دهقان موقعی که به وزارت دفاع آمدند از ما خواستند که دانشگاه بر روی فناوری‌های نسل چهارم کار کند. یعنی در واقع سردار دهقان یک گام بلندتر برداشته و کار و مأموریتی دشوار اما دلچسب را به دانشگاه محول کردند که ما نیز تعدادی پروژه در این ارتباط‌ تعریف کرده و در حال انجام آنها هستیم.

 

تبديل فناوري‌هاي نوظهور و كليدي به تجهیزات دفاعی ‌

سئوال: دانشگاه مالك اشتر تا چه ميزان خودكفايي علمي را در انجام پروژه‌ها مدنظر دارد؟
طرح‌هایی که توسط این دانشگاه انجام می‌شود، طرح‌های بومی بوده که ‌از صفر تا صدش توسط خود دانشگاه انجام می‌شود و مشابه خارجی هم ندارد و هم طرح‌های دفاعی است که مانند آن در دنیا وجود دارد، اما به صورت انحصاری در اختیار چند کشور دنیاست و به دلیل ماهیت آزادی‌طلبی نظام اسلامی و تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کشور اعمال کرده‌اند در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار نمی‌دهند. ‌البته ما بنابر فرمایش رهبر معظم انقلاب سعی می‌کنیم راه‌های میانبر برای رسیدن به اهدافمان را نیز مد نظر داشته باشیم. در واقع دانشگاه مالك اشتر به عنوان يك دانشگاه پژوهش‌محور يكي از جهت‌گيري‌هاي خود را توجه به فناوري‌هاي نوظهور و كليدي براي پر كردن شکاف‌های علمي و كم كردن فاصله با كشورهاي پيشرفته قرار داده است.
      

 

انعقاد قرار‌دا‌د با صنایع دفاعی براي رفع مشکلات آنها

سئوال: دانشگاه مالك اشتر آيا با صنعت دفاعي ارتباط مستقيم دارد؟
ما علاوه بر کسب فناوری‌های نوظهور، فعالیت دیگری را نیز در این دانشگاه داریم و آن انعقاد قرار‌دا‌د به صورت مستقیم با صنایع دفاعی است که ‌اینگونه قرادادها را در دستور کار قرار داده و آنها را به صورت پروژه در اختیار اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار می‌دهیم تا با کار و تحقيق
  بر روی محصول جهت ارتقاء سامانه‌ها اقدام کنند. در این زمینه نیز هم دانشجویان ‌دانشگاه با صنایع دفاعی کشور آشنا شده و هم به عنوان یک کار تحقیقاتی با آن برخورد می‌کنند.

به عبارت ديگر دانشگاه هم بايد در تبديل وزارت دفاع به يك نهاد دانش‌بنيان سهم موثري در نوآوري علمي از طريق پروژه‌هاي دانش‌محور و فناوري‌هاي نوظهور داشته باشد و هم بايد طي تعامل با سازمان‌هاي صنعتي و دفاتر طراحي و مراكز توسعه فناوري، بهبود و توسعه سامانه‌هاي در دست اجراي آنها را به عهده بگيرد.

 

رتبه نخست‌ پژوهشی دانشگاه مالك اشتر در ايران ‌

سئوال: دانشگاه صنعتي مالك اشتر در بين ديگر دانشگاه‌هاي صنعتي ايران چه جايگاهي دارد؟
از شاخص‌هاي مهم برتري دانشگاه، برتري حوزه پژوهش و فناوري نوين و حجم قراردادهاي پژوهشي است. بدون اغراق باید بگویم رده و جایگاه پژوهشی دانشگاه صنعتی مالک اشتر در بین دانشگاه‌های کشور رتبه نخست است. ‌در این زمینه وزارت علوم در ارزیابی که سه سال متوالی انجام داده ‌دانشگاه مالک اشتر را دارای رتبه نخست پژوهشی در سطح کشور معرفي كرده و این افتخار بزرگی برای مجموعه نیروهای مسلح و به ویژه وزارت دفاع است. در این زمینه حجم قرادادهای پژوهشی دانشگاه با سازمان‌های دفاعی، نیروهای مسلح و نهادهای کشوری باعث شده رتبه علمی و پژوهشی این دانشگاه ارتقا یافته و رتبه برتر را در سطح دانشگاه‌های کشور به دست بیاوریم.

 

تربیت دانشجو در رشته فنی و مهندسی در مقاطع دكترا

سئوال: ‌‌‌دانشگاه مالك اشتر در چند رشته دانشجو تربيت مي‌كند؟‌
دانشگاه مالك اشتر علاوه بر کسب فناوری‌های نوظهور، مأموریت‌ ‌تربیت نیروی انسانی کارآمد برای سیستم دفاعی کشور را برعهده دارد.‌ اين دانشگاه‌ از بدو تأسیس تاکنون هزاران دانش‌آموخته را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و اخیراً دکتری به جمع خانواده صنایع دفاعی افزوده است. این دانشجویان در حدود ده‌ها‌ رشته فنی و مهندسی تربیت شده و در رده کارشناسی و مدیران میانی صنعت دفاعی مشغول به کار هستند. يكي از عوامل مهمي كه ما را در توسعه علمي كشور پيشرفت مي‌دهد عدم خودباختگي علمي است. متاسفا‌نه هنوز قشري در كشور هستند كه اين را به ذهن جوانان ما القاء مي‌كنند كه آنچه از دانش و فناوري از خارج وارد شود بهينه‌تر است.

 

سپردن پروژه‌های تحقیقاتی به دانشجویان

سئوال: دانشگاه صنعتي مالك اشتر براي تقويت بنيه علمي دانشجويان چه برنامه‌اي دارد؟‌
دانشگاه مالک اشتر با سپردن پروژه‌های تحقیقاتی به دانشجویان در جهت تقویت بنیه علمی دانشجویان ‌‌اقدام می‌کند. همچنین رفتار و فرهنگ سازمانی آنها را نیز ارتقا می‌بخشد. بحمدالله دانشجویان دانشگاه مالک اشتر، دانشجویانی متعهد و ولایتمدار هستند و ‌جزو افتخارات دانشگاه صنعتی مالک اشتر بوده كه دانشجویانی متعهد، ولایتمدار و در راستای خواست و منافع نظام اسلامی تربيت ‌كند.‌ فضای عمومی دانشگاه صنعتی مالک اشتر، فضایی معنوی و اسلامی است که دانشجویان آقا و خانم آن در رعایت شئونات اسلامی زبانزد دیگر دانشگاه‌های کشور‌ند. در این زمینه همکاری و همفکری بسیار خوبی بین اداره عقیدتی سیاسی دانشگاه و قسمت‌های دیگر و دانشکده‌ها وجود دارد که باعث شده برآیند این همکاری وجود دانشجویانی مومن و ولایتمدار در دانشگاه و پس از تحصیل در چرخه صنعت دفاعی کشور باشد.

 

ارتباط دانشجویان دانشگاه مالک اشتر با صنایع دفاعی کشور

سئوال: آيا دانشگاه مالك اشتر براي ايجاد شبكه علم و فناوري اقدامي انجام داده است؟
یکی از مزایای دانشگاه صنعتی مالک اشتر ارتباط دانشجویان این دانشگاه با صنایع دفاعی کشور در طول مدت تحصیل است. این مزیت علاوه بر اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر را به یکی از خاص‌ترین دانشگاه‌های کشور تبدیل کرده، باعث شده ارتباط متقابلی بین دانشجو، دانشگاه و صنعت برقرار شده و زمینه اشتغال دانشجویان در صنایع دفاعی فراهم شود. یکی از وظایف و مأموریت‌های دانشگاه صنعتی مالک اشتر، تحقق شبکه علم و فناوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است‌‌ به این معنی که ‌باید افراد خِبره محقق را در سطح کشور و دانشگاه‌ها شناسایی کرده، آنها را به شبکه همکاران دانشگاه مرتبط کرده و از علم و پژوهش آنها در زمینه کسب فناوری‌های نوظهور استفاده کنیم. مقام معظم رهبري در اين خصوص مي‌فرمايند «علم را همان اندازه كه وارد مي‌كنيد حداقل به همان اندازه يا بيشتر صادر كنيد و يك جريان دو طرفه علمي برقرار كنيد و‌الا شما دائما ريزه‌خوار علم ديگران مي‌شويد كه اين موجب جلوگيري از پيشرفت است». ما در این زمینه و در جهت اجرای این مأموریت خاص با دیگر دانشگا‌ه‌های صنعتی کشور مرتبط شده و از آنها به عنوان همکار پروژه استفاده می‌کنیم.

 

سهم دانشگاه صنعتی مالک اشتر در ارتقای توان دفاعی

سئوال: آيا دانشگاه مالك اشتر توانسته اهداف پيش بيني شده را محقق كند؟
حضرت امام (ره) یک شاخص مهمی را برای ارزیابی دستگاه‌های کشور گذاشته‌اند و فرمودند که شما اگر می‌خواهید بدانید کارتان را خوب انجام می‌دهید یا نه،
  ببینید دشمن درباره‌تان چه می‌گوید اگر دشمن از شما تعریف کرد بدانید کارتان همراه با اشکال است و در کارتان مشکل دارید، اما اگر دشمن از شما به دشمنی یاد کرد می‌توانید کارتان را ارزشمند بدانید.

دانشگاه صنعتی مالک اشتر با این شاخص که مد‌نظر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بوده و توسط مقام معظم رهبری نیز بر‌‌آن تأکید شده است می‌تواند ادعا کند در موقعیتی قرار گرفته که در ارتقای توان و تولید دفاعی سهم بسزایی ایفا می‌کند چرا که اولاً این دانشگاه توسط دشمنان نظام تحریم شده. دوماً این که طی برآوردهای چند ساله رتبه اول توجه دشمنان را به خود جلب کرده است. همه این موارد این طور نشان می‌دهد که دانشگاه صنعتی مالک اشتر در زمینه انجام وظیفه و ماموریت خود در تولید علوم و فناوری‌های پیشرفته دفاعی نقش موثری داشته است.

 

نقش تحریم‌های ظالمانه اعمال شده بر دانشگاه صنعتی مالک اشتر

سئوال: تحريم دشمنان تاثيري بر روند فعاليت هاي دانشگاه داشته است؟  
دانشگاه صنعتی مالک اشتر به دلیل ماهیتی که دارد مورد تحریم‌های ظالمانه اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته که یکی از مهم‌ترین این تحریم‌ها، عدم دسترسی به منابع علمی و پژوهشی موجود در مراکز علمی دنیاست‌‌.

 

رفع گلوگاه‌های فناوری در دانشگاه صنعتی مالک اشتر‌

سئوال: دانشگاه مالك اشتر آيا براي تاسيس ‌‌شركت‌هاي دانش بنيان اقدام كرده است؟
در این زمینه از فرمایشات فرمانده معظم کل قوا استفاده می‌کنم و آن این که ایشان فرموده‌اند: امروز یکی از نیازهای اساسی و درجه یک کشور، نیاز علمی است. اگر ما توانستیم در عرصه علمی ‌‌پیشرفت‌هایی را که تا به امروز به دست‌ آمده با همین سرعت دنبال کنیم هم در زمینه مشکلات اقتصادی، هم مشکلات‌ سیاسی، هم در زمینه مشکلات اجتماعی و هم در زمینه مسائل بین‌المللی مطمئناً گره‌گشایی بالایی از مشکلات کشور خواهد شد. این سخن حضرت آقا یعنی اینکه تنها راه فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی کشور پیشرفت در زمینه مسائل علمی است.

 

دانشگاه مالک اشتر با توجه به این تدبیر و فرمایش معظم له در زمینه رفع گلوگاه‌های فناوری محصولاتی که در بخش دفاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد وارد عمل شده و اقدامات موثری را انجام داده که یکی از آنها تأسیس شرکت‌های دانش بنیان است‌ كه با استفاده از این شرکت‌ها خدماتی را به جامعه علمی کشور ارائه کرده است.

تامين نیازهای آتی سامانه دفاعی کشور در دانشگاه مالك اشتر/ تبديل فناوري‌هاي نوظهور و كليدي به تجهیزات دفاعی/ توصیه‌ها‌ی فرمانده معظم کل قوا به دانشگاه مالک اشتر

49