ترامپ: تل‌آویو بدون ریاض در مشکلات گرفتار می‌شود | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستیدترامپ: تل‌آویو بدون ریاض در مشکلات گرفتار می‌شود

 

رئیس‌جمهور آمریکا با هشدار دربارۀ اینکه احتمال تعطیلی مجدد دولت فدرال این کشور وجود دارد، گفت بدون حمایت‌های ریاض، تل‌آویو در مشکلات منطقه‌ای گرفتار می‌شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه (1 آذرماه 1397) گفت: «بدون کمک عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی به مشکلات بزرگی بر می‌خورد و باید از منطقه رخت بربندد.» ترامپ در گفتگو با خبرنگاران بعد از تماس تلفنی با فرماندهان ارتش آمریکا، توضیح داد: «عربستان سعودی برای خاورمیانه (غرب آسیا) بسیار مفید است. اگر عربستان سعودی را نداشتیم، آنگاه یک پایگاه بزرگ هم (در منطقه) نداشتیم.» به نوشتۀ وبگاه «تایمز اسرائیل» وی با بیان اینکه «اسرائیل بدون عربستان سعودی در مشکل بزرگی خواهد بود»، افزود: «این چه معنایی دارد. اینکه اسرائیل (بدون سعودی‌ها) مجبور بود (منطقه را) ترک کند.» رئیس‌جمهور آمریکا به‌صورت غیرمستقیم «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را «متحدی بسیار قوی» در ریاض برای کاخ سفید توصیف کرده و مدعی شد: «ولیعهد و شاه سعودی این جنایت را (قتل خاشقچی) انجام نداده‌اند.» ترامپ همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به مشکلات امنیتی در مرز آمریکا با مکزیک، هشدار داد که احتمال تعطیلی مجدد دولت فدرال این کشور وجود دارد.

به نوشتۀ خبرگزاری «رویترز» وی با اعلام احتمال تعطیل شدن دولت آمریکا به خاطر عدم تکمیل دیوار مرزی با مکزیک و نزدیک شدن کاروان مهاجران به این کشور، گفت که اگر از واشنگتن یا مکزیکوسیتی بودجۀ ساخت دیوار تأمین نشود، او مناقصه‌ای برای تأمین مالی آن به راه می‌اندازد.

منبع خبر: شبکۀ العالم فارسی

ترامپ: تل‌آویو بدون ریاض در مشکلات گرفتار می‌شود

49