ترامپ وليعهد عربستان را به کدام سو مي‌برد؟ | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

ترامپ وليعهد عربستان را به کدام سو مي‌برد؟

 

به نظر مي‌رسد اقدامات اشتباه وليعهد عربستان از جمله دستور قتل جمال خاشقچي در خاک ترکيه با هدايت اتاق‌هاي فکري دولت ترامپ براي وارد کردن عربستان به تونل تاريک به‌منظور باج‌خواهي بيشتر ارتباط دارد.

 

پس از گذشت چند روز از ماجراي ناپديد شدن جمال خاشقچي منتقد سرشناس آل سعود پس از ورود به  کنسولگري عربستان در استانبول، روز شنبه 14 مهر 97 رسانه‌ها از کشته شدن اين روزنامه‌نگار سعودي و انتقال جسد مثله شدۀ وي به خارج از ساختمان کنسولگري و رها کردن آن در منطقه‌اي در استانبول خبر دادند.

روزنامۀ نيويورک‌تايمز روز شنبه نوشت مقام‌های ترکیه مرگ و تکه تکه شدن جسد این روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی را تأیید کردند. بر اساس گزارش‌ها مقام‌هاي ترکيه اعلام کرده‌اند که هم‌زماني سفر يک تيم 15 نفرۀ امنيتي عربستان به استانبول و ورودشان به کنسولگري اين کشور با ورود خاشقچي به ساختمان کنسولگري اين گمانه را تقويت مي‌کند که اين تيم در قتل خاشقچي نقش داشته است.

از سويي بر اساس توئيت مجتهد که اسرار پشت پرده خاندان سعودي را فاش مي‌کند وليعهد عربستان فرمان قتل خاشقچي را صادر کرده و از جريان قتل و مثله شدن او فيلمبرداري شده و به محمدبن سلمان داده شده است.

از سويي قتل اين منتقد سرشناس سعودي با سلسله باج‌خواهي‌هاي دونالد ترامپ رئيس‌جمهور امريکا از پادشاه عربستان هم‌زمان شده است بطوريکه ترامپ در هفته‌هاي اخير بارها با اين ادعا که اگر حمايت ما نباشد حکومت عربستان دو هفته هم دوام نمي‌آورد باج بيشتري از سلمان و فرزندش طلب مي‌کند.

اين در شرايطي است که وليعهد عربستان پس از به قدرت رسيدن از مشاورۀ اتاق‌هاي فکري امريکا براي اجراي برنامه‌هاي خود استفاده کرده است و چه بسا به قتل رساندن خاشقچي نيز از سوي همين اتاق‌هاي فکري به محمدبن سلمان پيشنهاد شده باشد.

در چنين شرايطي و با توجه به اشتباهات بزرگ محمدبن سلمان به نظر مي‌رسد اتاق‌هاي فکر امريکايي وليعهد عربستان را به داخل تونل تاريکي هدايت مي‌کنند که نتيجۀ آن دو هدف را براي امريکا تأمين مي‌نمايد:

نخست تقويت اهرم‌هاي فشار براي باج‌گيري بيشتر از عربستان از جمله استيلا بر شرکت آرامکو

دوم جلوگيري از اينکه پادشاه و وليعهد عربستان در برابر باج‌خواهي ترامپ مقاومت نمايند و به فکر اصلاح اشتباهات و تنش‌زدايي با همسايگان از جمله ايران باشند.

از اين روست که پس از باج‌خواهي اخير ترامپ و تحقير سلمان بن عبدالعزيز پادشاه عربستان، فرزندش محمد در گفت‌وگو با بلومبرگ در پاسخ به سؤالي دربارۀ باج‌خواهي ترامپ گفت که فروش سهام شرکت آرامکو را متوقف نکرده‌ايم بلکه به تعويق انداخته‌ايم و در سال 2021 آن را عرضه خواهيم کرد.

اين سخنان وليعهد عربستان دو پيام دارد:

نخست اينکه ممکن است ترامپ در دور دوم انتخابات رياست جمهوري رأي نياورد و بنابر اين در آن مقطع رياض تصميم ديگري خواهد گرفت.

دوم اينکه اين پيام را به ترامپ ارسال مي‌کند تا آن زمان پدرش به هر علت مرگ يا ناتواني از قدرت کناره‌گيري خواهد کرد و وليعهد به قدرت خواهد رسيد و آن وقت مي‌تواند سهام آرامکو را به امريکا بفروشد.

روزهاي آينده نشان خواهد داد که دولت ترامپ در مقابل اين اقدام وليعهد عربستان چه واکنشي نشان خواهد داد آن هم در حالي‌که کريس مورفي عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته است: «اگر این خبر درست باشد که عربستانی‌ها جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی را به کنسولگری‌شان در ترکیه کشانده و او را در آنجا به قتل رسانده‌اند، در این صورت باید روابطمان را با عربستان کاملاً قطع کنیم.»

منبع تحلیل: خبرگزاری صدا و سیما

ترامپ وليعهد عربستان را به کدام سو مي‌برد؟

49