تل‌آویو گزارش نتیجۀ تحقیقات مسکو دربارۀ سقوط «ایلوشین» را رد کرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

تل‌آویو گزارش نتیجۀ تحقیقات مسکو دربارۀ سقوط «ایلوشین» را رد کرد

 

ارتش رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای نتایج تحقیقات روسیه دربارۀ سقوط هواپیمای روس را رد و اعلام کرد به عملیات نظامی در سوریه ادامه می‌دهد.

 

ساعاتی پس از آنکه وزارت دفاع روسیه رسماً رژیم صهیونیستی را مقصر هدف قرارگرفتن یک فروند هواپیمای روس بر فراز مدیترانه معرفی کرد، ارتش رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای نتیجه تحقیقات مسکو را رد کرد. تل‌آویو در این بیانیه مدعی شده است: «زمانی که سوریه به هواپیمای روس حمله کرد، جنگنده‌های ما در آسمان اسرائیل بودند.»

هفتۀ گذشته (26 شهریور 1397) یک فروند هواپیمای «ایلوشین-۲۰» ارتش روسیه همزمان با حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به «لاذقیه» مورد اصابت پدافند سوریه قرار گرفته و ساقط شد. در این حادثه تمام ۱۵ سرنشین این هواپیما کشته شدند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه یکشنبه (1 مهر 1397) در یک نشست خبری نتایج تحقیقات در مورد این حادثه را منتشر و اعلام کرد که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی با فریب‌دادن ارتش روسیه، پشت هواپیمای روس پنهان شده و موجب شده‌اند که گلوله پدافند به هواپیمای روس برخورد کند.

با این وجود، ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیۀ خود ادعا کرده که «نیروی هوایی پشت هیچ هواپیمایی پنهان نشد ... جزئیات کامل، دقیق و واقعی برای وزارت دفاع روسیه روشن است.»

در حالی که مسکو اقدام رژیم صهیونیستی در حمله به سوریه را «غیرمسئولانه» و «غیرحرفه‌ای» توصیف کرده، در بیانیۀ تل‌آویو تأکید شده که این رژیم به حملات به سوریه ادامه خواهد داد. این رژیم مقابله با انتقال تسلیحات پیشرفته توسط ایران به حزب‌الله لبنان را به‌عنوان توجیه این حملات مطرح کرده است. در این بیانیۀ بدون اظهار تأسف یا عذرخواهی از روسیه، آمده است: «ایمنی و امنیت نیروی روس در سوریه مد نظر رهبری سیاسی و نظامی ما قرار دارد.»

مسکو پیش از این هم تل‌آویو را مسئول این حادثه خوانده و تأکید کرده بود که حق «پاسخ مناسب» به این اقدام رژیم صهیونیستی را برای خود محفوظ می‌داند. در واکنش به این حادثه، فرماندۀ نیروی هوایی رژیم صهیونیستی به مسکو سفر کرده و اطلاعاتی را در اختیار روس‌ها قرار داد، با این حال همان‌طور که پیش‌تر هم رسانه‌ها گزارش داده بودند، به‌نظر می‌رسد این سفر موفقیت‌آمیز نبوده و نتوانسته موضع مسکو را تغییر دهد. روزنامۀ «جروزالم پست» گزارش داده که «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به‌دلیل حساسیت موضوع، اعضای کابینۀ این رژیم را از اظهارنظر در مورد این حادثه منع کرده است.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

تل‌آویو گزارش نتیجۀ تحقیقات مسکو دربارۀ سقوط «ایلوشین» را رد کرد

49