تمسخر رئیس‌جمهور ایالات متحده در سازمان ملل | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

تمسخر رئیس‌جمهور ایالات متحده در سازمان ملل

 

آمريکا به‌دليل رويکرد يک‌جانبه ترامپ - بيش از هر کشور ديگري در انزوا قرار دارد.

 

ترامپ در سخنان خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد سرگرم انجام‌دادن اقداماتی فراتر از نابود‌کردن توافق هسته‌ای «وحشتناک» ایران است. او همچنین در حال اعمال تحریم‌های جدید يک‌جانبه‌ای بر ضد ايران است.

او در سخنانش در نشست سالانۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز سه‌شنبه (3 مهر 1397) گفت: «ما از همۀ کشورها می‌خواهیم ایران را منزوی کنند» و این کشور را از «وجوه مورد نیازش» محروم کنند.

ترامپ در حالي در پي منزوي‌کردن ايران است که بنابر گزارش رسانه‌هاي خود آمريکا – به‌دليل رويکرد يک‌جانبۀ ترامپ - بيش از هر کشور ديگري در انزوا قرار گرفته است.

فارن پالسي روز چهارشنبه (4 مهر 1397) با اشاره به اين‌که «رئیس جمهور آمریکا تنها خواستار انزوای اقتصادی ایران نیست بلکه در پي قطع صادرات نفت ايران است» تصريح کرد: «آمریکا در حال حاضر در ارتباط با ایران سرگرم قراردادن خودش در مقابل کل جهان و به‌ویژه در مقابل اروپای متحد است.»

روز دوشنبه (2 مهر 1397)، دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران در کنار فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا قرار گرفت. موگرینی در نیویورک از طرح‌هایی برای دور زدن دونالد ترامپ و تلاش برای نجات توافق هسته‌ای ایران از قبیل ایجاد یک «ابزار ویژه» برای دور زدن تحریم‌های مالی آمریکا خبر داد. فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند از این طرح حمایت می‌کنند. همزمان با اين رايزني‌ها در طرف حاميان برجام، گروه کوچکي از کشورها در مکان دیگری در نیویورک گرد هم آمدند تا از سخنان ترامپ در اين نشست حمايت کنند.

هر چند اروپايي‌ها شريک قابل اعتمادي براي تهران نيستند با اين حال انزواي ترامپ و دولت آمريکا را نمي‌توان ناديده گرفت.

جالب اينکه وقتي دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تمجید از موفقیت‌های دولت خود پرداخت؛ رهبران حاضر در این نشست با تکان‌دادن سر و حتی خندۀ تمسخرآمیز به آن واکنش نشان دادند. گفته مي‌شود فقط چند جمله از سخنرانی ترامپ نگذشته بود که برخی از حضار تبسم زدند و حتی برخی از آنها آشکارا شروع به خندیدن کردند.

اسوشيتد پرس چهارشنبه (4 مهر 1397) تصريح کرد اين واکنش‌ها به سخنان ترامپ نشان داد سخنان و تبلیغات توخالی مجری سابق تلویزیونی آمریکا به‌همان اندازه که در داخل آمریکا شناخته شده است، در بیرون این کشور نیز معروف است. ترامپ که برای مدتی کوتاه، متحیر به‌نظر می‌رسید، لبخندی زد و گفت این واکنشی نبود که انتظار داشت ولی «مهم نیست.»

وی بعدا در گفت‌وگو با خبرنگاران سعی کرد این صحنه را کم‌اهمیت جلوه دهد و به همین سبب گفت «عالی بود. خوب هدف این بود که اندکی تبسم ایجاد شود و در کل همه‌چیز عالی بود.»

بنابه گزارش اين خبرگزاري آمريکايي واکنش خودجوش رهبران جهان به سخنرانی ترامپ، بار دیگر انزوای رئیس‌جمهور آمریکا را در میان متحدان و دشمنان آشکار کرد زیرا که سیاست‌های ملی‌گرایانۀ وی ضمن ایجاد شکاف با شرکای پیشین، در برخی محافل شک و تردیدهایی را دربارۀ قابلیت اتکا به تعهدات آمریکا در سراسر دنیا ایجاد کرده است.

دقیقاً یک ساعت قبل از سخنرانی ترامپ نيز آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی در این مجمع گفت همکاری جهانی بهترین امیدی است که برای جهانیان وجود دارد. وی افزود: «چندجانبه‌گرایی درست در زمانی که ما بیشتر از هر زمانی به آن نیاز داریم هدف حمله و تهاجم قرار گرفته است.»

حتي سناتور دایان فین اشتاین (Sen Dianne Feinstein) نمایندۀ دموکرات از کالیفرنیا نيز شیوه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را در قبال ایران محکوم به شکست دانست.

وي روز چهارشنبه (4 مهر 1397) در صفحۀ توییتر خود نوشت: متحدان ما معتقدند که توافق هسته‌ای ایران بدون ما به پیش می روند. وقت آن است که به توافق هسته‌ای بازگردیم.

ترامپ از زمان به قدرت رسیدن، آمریکا را از توافق تغییرات آب و هوایی پاریس خارج کرده و ضمن تقویت تعرفه های حمایت گرایانه، ارزش پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سایر پیمان‌ها را زیر سؤال برده است تا از این طریق به تقویت راهبردی کمک کرد که روز سه‌شنبه (3 مهر 1397) آن را راهبرد «واقع‌گرایی اصول‌مند» نامید.

وی روز سه‌شنبه (3 مهر 1397) در سخنانی تند به انتقاد از ایراني پرداخت که به‌زعم او اهداف هسته‌ای - نظامي - دارد. اين انتقاد در حالي است که تاکنون محافل بين‌المللي حتي آژانس بين‌المللي هسته‌اي بارها به صلح‌آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران و متعهد بودن تهران به توافق هسته‌اي اذعان کرده‌اند.

شايان ذکر است ترامپ با استناد به آنچه آن‌را «اقدامات بی‌ثبات‌کننده ايران در منطقه» مي‌خواند و همچنين «حمایت تهران از گروه‌هایی نظیر حزب‌الله»، آمریکا را از توافق هسته‌ای سال 2015 با این کشور خارج کرد.

اين در حالي است که آمريکا و متحدانش در سازماندهي و تجهيز سازمان تروريستي داعش – مهم‌ترين عامل بي‌ثباتي در منطقه - و متقابلاً ايران و جنبش حزب‌الله لبنان در کنترل و تضعيف اين سازمان تروريستي مهم‌ترين نقش را ايفاء کرده‌اند.

منبع تحلیل: خبرگزاری صدا و سیما

تمسخر رئیس‌جمهور ایالات متحده در سازمان ملل

49