توان موشکی ایران تهدید نیست | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: توان موشکی ایران هیچ تهدیدی برای دوستان، همسایگان و حتی سایرین نیست بلکه صرفا جهت مقابله با تهدیدات مشخص و برنامه‌ریزی شده است و محدودیت برد، ارتقا و دقت آن بر همین مبناست.

امیر سرتیپ حاتمی در دومین کنفرانس امنیتی تهران با بیان اینکه محیط غرب آسیا محیط پیچیده و پر آشوبی شده است، گفت: این پیچیدگی عمدتا ناشی از تعدد بازیگران به خصوص مداخله بازیگران فرامنطقه‌ای و ایجاد رقابت بدون دور اندیشی راهبردی است. رقابتی که تصنعی و عامدانه در حال هدایت از فضای رقابتی به فضای تنازع است.

وی افزود: این سیر تغییر با یک پیشران تسریع و هدایت می شود و آن حضور و دخالت بیگانگان و نیروهای فرامنطقه‌ای است، اگرچه وابستگی فزاینده بی اعتمادی، ناآگاهی و فریب خوردگی برخی دولت‌ها در شکل گیری این شناخت و منطق بدون تاثیر نبوده است.

وزیر دفاع تاکید کرد: از منظر ما مشکل اصلی منطقه تروریسم و اختلافات دورنی است که ریشه در استعمار، مداخله استکباری و فرامنطقه‌ای و اشغالگری دارد که مصداق بارز آن اشغال هفت دهه‌ای سرزمین فلسطینی ها است که همچنان با سرکوب وحشیانه تحت حمایت آمریکا و برخی دیگر از قدرت‌ها ادامه دارد.

وی با بیان اینکه این دخالت‌ها با هدف نهادینه کردن وابستگی کشورهای منطقه برای حضور بیشتر و غارت منابع آنها بوده است گفت: امروز از هر نقطه‌ای از این منطقه مهم  و راهبردی این موضوع سرباز می‌کند و گروه‌های تروریستی که ابتدا برای کمک به مقابله با قدرت‌هایی نظیر شوروری سابق به عنوان محصول و نسخه برآورد راهبردی آمریکایی ها ایجاد شده بودند امروز با نسل‌های جدید آن یعنی القاعده، جبهه النصره و داعش ظهور کردند و در آینده با نام و نشان‌های جدید بروز خواهند کرد.

حاتمی با بیان اینکه ریشه این گروه‌ها در خرده هویت‌های هم‌ستیز است که با فتنه قدرت‌های استعماری ایجاد شده‌اند، گفت: منطقه طی یک سده با همین مرزها با تمام هزینه‌هایی که پرداخت کرده است به یک نظم جغرافیایی رسیده و نظم مدنظر آمریکایی‌ها که برای منطقه نسخه شده است دستمال خط ناشیانه، عقب افتاده، قلدرمابانه و تک قطبی با محوریت آمریکاست که بار دیگر می‌تواند هزینه‌های بیشتری را بر منطقه تحمیل کند و واقعیت این است که رنج مردم منطقه محصول این تفکرات و ارزیابی‌های اشتباه، خودبرتربینانه و خودخواهانه استعماری و استکباری است.

وی تاکید کرد:‌ ما معتقدیم قدرت‌های غربی که در منطقه ایفای نقش می‌کنند واقعیت‌ها و تغییرات جدید در منطقه را به خوبی درک نمی‌کنند و همچنان بر اشتباهات گذشته خود پافشاری می‌کنند البته نگاه مادی آنان به دنیا موجب می‌شود با ترجیح منافع خود نتوانند با درک شرایط و واقعیت‌ها تصمیم درستی بگیرند و همچنان وجود ناامنی در منطقه را تامین‌کننده منافع خود تلقی کنند.

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه این قدرت‌ها و برخی کشورهای منطقه با قالب‌های تحلیلی و روش‌ها و الگوهای ذهنی غربی به منطقه نگاه می‌کنند و راه‌حل می‌دهند، گفت: واقعیت‌های جدیدی در منطقه جریان دارد و از مهم‌ترین واقعیت‌ها آن است که نه قدرت‌های غربی و نه آمریکا آن قدرت قدیمی را دارند و نه ملت‌ها و کشورهای منطقه آن مردم گذشته‌اند.

وزیر دفاع تاکید کرد: ما در دوران پوست‌اندازی راهبردی در منطقه هستیم و دوران معادلات امنیتی جنگ سرد و شبه جنگ سرد به اتمام رسیده است، ملت‌های منطقه هم به هویت و توانایی خود آگاهی یافته‌اند و با اطمینان از آینده مطلوب خود سخن می‌گویند پس دیگر نظام بین‌الملل امکان، ظرفیت و تحمل تک صدایی شدن و خودخواهی را ندارد و هرگونه تلاش برای تک محور شدن جهان بر اساس خواسته‌ها و ارزش‌های خود بی‌فایده است.

وی ادامه داد: تاکید چند باره آمریکایی‌ها در سند راهبرد امنیت ملی جدید بر موضوع رهبری جهان و تاکید بر استیلای جهانی موید پافشاری بر رفتارها و اشتباهات گذشته است و ما امیدواری به اصلاح تحلیل، ارزیابی و برآورد و در نتیجه تغییر رفتار آنان در را منطقه نداریم.

حاتمی با بیان اینکه همکاری ایران با کشورهای جهان در موضوع برجام حسن نیت ما را به جهان نشان داد، گفت: در عوض آمریکایی‌ها نشان دادند اصلاح‌پذیر و قابل اعتماد نیستند و هنوز در قالب‌ها و فرمول‌های محاسباتی گذشته‌شان مانده‌اند و متاسفانه این عقب‌ماندگی توسط آنها و برخی کشورهای غربی و منطقه‌ای که متحدان و شرکای آمریکا به شمار می‌روند درک نمی‌شود.

وزیر دفاع تصریح کرد: همه ملت‌ها و کشورهای منطقه خاطره وحشتناک و تلخ از ایده‌های آمریکایی‌ها برای حل مسائل جهان را دارند که حمایت از حکومت‌های دست نشانده غیردموکراتیک، اشغالگری و حمایت از اشغالگران، تزریق و تعمیق خشونت، جنگ و بی‌ثبات‌سازی و دخالت در امور کشورها و منطقه و فروش بی‌رویه سلاح یا تلاش برای تجزیه و حمایت از کودتا نمونه‌های روشنی از محصول و خروجی‌های پروژه‌های فکری و مدیریتی آنان برای مردم منطقه ما بوده است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها نشان دادند برای مدیریت جهان و منطقه مهم ما ناکارآمد هستند. آنان نه می‌توانند و نه می‌خواهند نسبت به اعمال و رفتارشان پاسخگو باشند و هنوز پاسخ جنایت‌هایشان در فلسطین، افغانستان، عراق و ایجاد گروه‌های تروریستی را نداده‌اند و جامعه جهانی منتظر پاسخ آنهاست اما پاسخی که آنها برای این ناکارآمدی و بی‌مسئولیتی دارند متهم کردن دیگر کشورها، فرافکنی و ایران‌هراسی است که عذری بدتر از گناه است.

حاتمی توضیح داد: ما به خوبی درک می‌کنیم غرب به ویژه آمریکا چرا به دنبال ایران‌هراسی است، ‌این روایت یک روایت کاملا آمریکایی است که برای رونق اقتصاد آمریکا، ایجاد جنگ، اجتناب‌ناپذیر است بنابراین دائمی کردن بحران و جنگ برای فروش اسلحه ضروری است.

وزیر دفاع با بیان اینکه فروش بی‌رویه سلاح به کشورهای فاقد صلاحیت، مرتجع و دیکتاتور نشان دهنده بی‌مسئولیتی و بی‌اخلاقی برخی قدرت‌های بزرگ که عضو دائم شورای امنیت هم هستند، ‌به شمار می‌رود، اظهار کرد: همچنین این عملکرد پیامی را صادر می‌کند که آمریکا به عنوان کشوری که خودخواهانه منافع خود را به مصالح جهان ترجیح می‌دهد فاقد صلاحیت برای رهبری و مدیریت جهان است. ما معتقدیم آمریکا سهم دقیقی و درستی از تحولات منطقه و دردهای عمیق آن ندارد و ما آنها را مسئول اصلی فجایع منطقه می‌دانیم و با این درک از رفتار آمریکا خود را متعهد به دفاع فعال و بازدارنده از خودمان در کشورها و ملت‌های مظلوم منطقه به شمار می‌آوریم.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی به عنوان یک دولت مسئولیت‌پذیر و خیرخواه خود را نسبت به سرنوشت ملت‌های منطقه مسئول می‌داند، گفت: کمک، همراهی و حمایت از ملت، دولت و ارتش عراق و سوریه برای از بین بردن تروریسم دست پرورده آمریکا یعنی داعش جنایتکار از جمله مصداق‌های مهم و آشکار این مسئولیت‌پذیری جمهوری اسلامی ایران در منطقه بوده است و ما تمام تلاش خود را برای برقراری صلح در جهان و منطقه به کار بسته و خواهیم بست اما از طرفی معتقد هستیم موضوعات منطقه‌ای با ظرفیت بالای کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای با نفوذ منطقه قابل حل و فصل است.

حاتمی تصریح کرد:‌ ما با اتکا به توان درونی و قدرت ملی خود از تهدیدات آمریکایی‌ها نگرانی نداریم اما آنها هزینه‌های زیادی را بر مردم منطقه به ویژه ایران در طول بیش از 70 سال گذشته تحمیل کرده‌اند که باید در برابر تاریخ و وجدان بشری پاسخگو باشند پس به آمریکا توصیه می‌کنیم که دست از نقش مخرب، غیرسازنده، تحریک دوستان و همسایگان ایران و ترویج ایران‌هراسی بردارد.

وزیر دفاع افزود: ما به عنوان یک کشور مسئولیت‌پذیر نگرانی‌های احتمالی کشورهای همسایه و جهان را درک می‌کنیم زیرا این نگرانی‌ها را شبکه‌های رسانه‌ای تحت نفوذ استکبار ساخته‌اند و بر همین اساس و درک این واقعیت همیشه تلاش کرده‌ایم برنامه‌هایمان را برای آنان شفاف کنیم و بسیاری از آنان امروز با این توضیحات قانع شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های دفاعی ما برای صلح و امنیت منطقه و کشورهای همسایه است، گفت:‌ حاضریم در یک برنامه مشخص آن را در جهت تامین امنیت آنان نیز قرار دهیم و توان دفاعی جمهوری اسلامی که توان موشکی بازدارنده یکی از اجزای آن است هیچ تهدیدی برای دوستان، همسایگان و حتی سایرین نیست بلکه صرفا جهت مقابله با تهدیدات مشخص برنامه‌ریزی شده است و محدودیت برد،‌ ارتقا و دقت آن بر همین مبناست.

حاتمی اظهار کرد: جمهوری اسلامی با خویشتنداری راهبردی اجازه تبدیل شدن رقابت به تنازع را نداده است و این صبر از منظر ما دارای پیام مهمی برای کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای است که انتظار برای بازگشت منطقه و آگاهی به اصل خویش و همکاری تحت لوای اسلام است.

وزیر دفاع تصریح کرد: کشورهای منطقه ظرفیت بالای همکاری و همزیستی با یکدیگر دارند. جمهوری اسلامی هم معتقد است تامین امنیت منطقه با حضور فعال و سازنده کشورهای منطقه در موضوع امنیت قابل دسترسی است و ما معتقدیم بدون همکاری کشورهای منطقه غلبه و مدیریت چالش‌های منطقه‌ای بسیار دشوار خواهد بود و لازمه این همکاری عدم اتکا به نیروهای بیگانه و فرامنطقه‌ای و اطمینان داشتن به توان درونی منطقه است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: امید داریم که این حرکت به آگاهی اسلامی و اعتماد به نفس منطقه‌ای منجر شود تا کشورهای منطقه مستقل از بیگانگان با همکاری و همراهی به امنیت مشترک و در نهایت به همکاری‌های بیشتر منطقه‌ای و تقویت صلح و دوستی دست یابند.

توان موشکی ایران تهدید نیست

49