جانشین نیروی دریایی راهبردی ارتش از اعزام ناو «خارک» و ناوشکن «سهند» به آمریکای جنوبی در آیندۀ نزدیک خبر داد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

جانشین نیروی دریایی راهبردی ارتش از اعزام ناو «خارک» و ناوشکن «سهند» به آمریکای جنوبی در آیندۀ نزدیک خبر داد

 

امیر دریادار تورج حسنی‌مقدم، جانشین فرماندۀ نیروی دریایی گفت: «یکی از برنامه‌های ما در آیندۀ نزدیک این است که ناو «خارک» در کنار ناوشکن «سهند» به آمریکای جنوبی اعزام شوند.»

امیر حسنی‌مقدم گفت: «در خصوص ناوشکن «سهند» و زیرسطحی «فاتح» باید گفت این تجهیزات کاملاً بومی هستند. ناوشکن سهند ورژن جدیدی از ناوشکن «جماران» در دریای جنوب و ناوشکن دماوند در خزر است. سهند به عنوان یک ناوشکن اقیانوس‌پیما با توانمندی انجام مأموریت‌های سطحی، ضدزیرسطحی، ضدسطحی و ضدهوایی است و قدرت ماندگاری آن در دریا نسبت به نمونه‌های تولیدی در گذشته بسیار بیشتر است و می‌تواند فرماندهی تاکتیکی را در دریا برعهده بگیرد و دیگر شناورها را هدایت کند. این شناور از سرعت رانش بالایی برخوردار است و علاوه بر انجام مأموریت‌های اصلی می‌تواند مأموریت‌های فرعی را نیز با توجه به توان حمل بالگرد انجام دهد و البته قابلیت و توانمندی های بسیار بالایی نیز دارد.

جانشین فرماندۀ نیروی دریایی اضافه کرد: «سامانۀ کمند در آینده‌ای نزدیک روی ناوشکن سهند نصب می‌شود. این سامانه مانند نمونۀ خارجی «فالانکس» یک تیربار با نواخت تیر بسیار بالاست که حدود چهار هزار گلوله در دقیقه می‌تواند شلیک کند. هفتۀ پیش که در بندرعباس بودم از نزدیک از این سامانه بازدید کردم و با خواست خدا مراحل نهایی آن در حال انجام است. نیروی دریایی قصد دارد با ناوشکن سهند کل اقیانوس ها را بپیماید. یعنی از سمت سریلانکا و تنگۀ مالاکا به سمت ونزوئلا و آمریکای جنوبی برویم و بعد از آن عرض اقیانوس اطلس را طی و با عبور از کانال سوئد و اقیانوس هند به خلیج فارس برگردیم. در این مأموریت، ناو «خارک» در کنار ناو سهند به کار گرفته می‌شود و سامانۀ کمند که یک سامانۀ دفاع نقطه‌ای بر روی ناوشکن سهند نصب و از آن بهره برداری می‌شود.»

وی همچنین اضافه کرد: «همانطور که می‌دانید حضور در دریاهای دور نیازمند توانمندی‌ها و تجهیزات خاصی است. یکی از برنامه‌های ما در آیندۀ نزدیک اعزام دو یا سه فروند شناور مجهز به بالگردهای خاص برای مأموریت به کشور ونزوئلا در آمریکای جنوبی است که ممکن است این مأموریت ۵ ماه طول بکشد. ماندگاری و استقامت در دریا نیازمند تجهیزات ویژه و نیروی انسانی خاصی است که خوشبختانه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از این توانمندی‌ها برخوردار است.»

 

متن کامل این گفتگو را برای آشنایی بیشتر با مأموریت‌ها و عملکرد نیروی دریایی راهبردی ارتش در لینک زیر بخوانید:

https://www.mehrnews.com/news/4470659/

منبع خبر: خبرگزاری مهر

جانشین نیروی دریایی راهبردی ارتش از اعزام ناو «خارک» و ناوشکن «سهند» به آمریکای جنوبی در آیندۀ نزدیک خبر داد

49