حمله به سوریه یا امتحان کارآمدی اس-300؟ | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

حمله به سوریه یا امتحان کارآمدی اس-300؟

 

حملات پنجشنبه شب (8 آذر 1397) رژیم صهیونیستی به دو منطقه در سوریه موجی از سؤال‌ها را این بار متوجه روسیه کرده است.

حملات پنجشنبه شب رژیم صهیونیستی به جنوب جولان و جنوب دمشق اگر چه مسبوق به سابقه است و به زعم این رژیم پایان یافته اعلام نشده بود، اما وقوع آن درحالی که در سایه تحویل و استقرار پدافند اس-300 روس به سوریه انتظار می‌رفت یا تکرار نشود یا منتج به هیچ موفقیتی نشود محل تأمل اساسی است.

اینکه در واقع رژیم اشغالگر قدس با هدف قراردادن جنوب جولان با بهانۀ حضور حزب‌الله در آنجا و جنوب دمشق با بهانه حضور ایرانی‌ها در این منطقه مجدداً بر این پیام تأکید می‌کند که سوریه بایستی از حضور محور مقاومت خالی شود امر جدیدی نیست اما صرف‌نظر از اینکه این ادعا و پیام این رژیم اساساً چقدر با واقعیت پیوند دارد، سؤال اساسی این است که چرا باوجود وعده‌ها، پدافند اس-300 وفق توافق عمل نکرده است؟ پدافندی که قرار بود حتی مجال هرگونه تعرض هوایی رژیم اشغالگر قدس با هواپیماهای اف-35 را هم فروبندد.

رژیم صهیونیستی پیش از این با به سقوط کشاندن هواپیمای ایل-20 روسی، خشم پوتین را برانگیخته بود اما بعد از آن نتانیاهو در دیدار با پوتین نسبت به انتقام مسکو آرامش خاطر پیدا کرد. بر این اساس علت تکرار حملات پنجشنبه و فعال نشدن پدافند اس-300 در دفع هجمات را بسیاری از تحلیلگران در ورای مسائل و گفتگوهای البته اعلام نشده پی‌جویی می‌کنند.

انتخاب پنجشنبه شب برای حمله مجدد به سوریه در حالی که در همین روز اجلاس آستانه به پایان رسید و مهم‌‍ترین بند از مصوبات 15 گانه‌اش در واقع تهدیداتی اساسی را متوجه النصره و داعش می‌کرد می‌تواند حاوی این پیام برای دو گروه تروریستی مذکور و البته سایر تروریست‌ها و فعالان مسلح در سوریه باشد که از پشتیبانی رژیم صهیونیستی در استمرار مقابله با نظام سوریه همچنان بهره‌مند خواهند بود. همچنین همزمانی این حملات به مقاصد ادعایی معین در جنوب جولان و جنوب دمشق، می‌تواند حامل این پیام روشن از سوی رژیم صهیونیستی برای کشورهای عربی به ویژه در منطقه که بر از سرگیری مجدد روابط با سوریه اصرار دارند باشد که برقرای هرگونه ارتباط با سوریه را مشروط به خروج این کشور از محور مقاومت کنند. البته اینکه پیام‌هایی از این دست تا چه حد برای گوش‌های مقامات سوری پس از تحمل 7 سال جنگ شنیدنی باشد قطعاً سرانجامش روشن است.

کلام اخر این‌که توافق سوچی آن‌چنان‌که انتظار می‌رفت عملیاتی نشد، ترکیه وظایفش را به خوبی انجام نداد و البته روسیه هم با تسامح، بر عملکرد ترکیه چشم فروبست و اینک نیز پس از گذشت 75 روز از استقرار اس-300 در سوریه دوباره این کشور مقصد هجوم صهیونیست‌ها قرار گرفته است این‌ها همه در حالی است که تجربه نشان داده رژیم صهیونیستی همواره هرگونه تسامحی را به نفع خود مصادره می‌کند و در توسعه مقاصد خود از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند.

عقل سلیم حکم می‌کند دامنۀ حساسیت‌ها نسبت به تحرکات رژیم صهیونیستی بیش از پیش افزایش یابد به ویژه در شرایطی که احتمالاً از پنجشنبه به این طرف خیال صهیونیست‌ها نسبت به کارامدی اس-300 روس نیز تا حدی آرامش یافته است.

منبع خبر: العالم فارسی

حمله به سوریه یا امتحان کارآمدی اس-300؟

49