خواسته های 12گانه آمریکا ایران را متوقف نخواهد کرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

خواسته های 12-گانه آمریکا ایران را متوقف نخواهد کرد

مؤسسه بین المللی مطالعات راهبردی، مستقر در واشنگتن ایالات متحده با انتشار مقاله ای انتقادی علیه محتوای راهبرد دولت ترامپ بر علیه ایران، 12 درخواست پامپئو از ایران را به چالش کشیده و نوشت: آمریکا برای اجرای استراتژی خود همراهان اندکی دارد و نخواهد توانست برای ایران محدودیتی ایجاد کند.

مؤسسه بین المللی مطالعات راهبردی در اظهاراتی که به نظر می­رسد تکرار برخی سخنان دولتمردان غربی است می­نویسد: شرکای آمریکا در اروپا و کشورهای دیگر حتما از قبول ۱۲ درخواست پامپئو توسط ایران خوشحال خواهند شد. چه کسی خوشحال نمی شود درصورتی که ایران از برنامه تحقیقاتی هسته ای قبلی خود پرده بردارد، چه کسی راضی نمی شود درصورتی که ایران برنامه غنی سازی اورانیوم خود را کنار بگذارد و یا از آزمایش موشکی دست بردارد، همه افراد دارای تابعیت خارجی که زندانی کرده است را آزاد کند، به حمایت از افرادی که به تاکتیک تروریستی روی آورده اند پایان داده و ازکشورهای همسایه خارج شده و دیگر رفتاری تهدید آمیز نداشته باشد.

مؤسسه بین المللی مطالعات راهبردی می نویسد: پمپئو به اشتباه ادعا می کند که متحدین و دوستان آمریکا در سراسر دنیا با چالش از طرف ایران روبرو هستند. به نظر می رسد مجموعه دوستان اروپایی پومپئو بسیار اندک هستند و یا اینکه او به راستی فکر می کند دیدگاه دوستان او با دیدگاه دولت آمریکا در مورد اینکه حکومت ایران چه کارهایی را باید انجام دهد تا مورد قبول جامعه جهانی قرار گیرد، مشترک است. واقعیت این است که تنها چهار دولت در این دیدگاه مشترک هستند. بحرین، اسراییل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی دلایل خوبی برای نگرانی دارند و دولت هایی که فکر می کنند به طور مستقیم در معرض تهدید ایران هستند البته باید مورد توجه قرار گیرند. اما این ها در اقلیت اند و هیچ کدام آنها از عملکردهای قابل انتقاد مبرا نیستند.

به نوشته مؤسسه بین المللی مطالعات راهبردی، مهمتر از این ها، اکثریت دوستان آمریکا با ادعای پومپئو که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایرادهایی که دارد دنیا را در معرض خطر قرار داده است، موافق نیستند. باید توجه داشت که اکثریت شرکای آمریکا با امضای برجام در سال ۲۰۱۵ که اجازه دسترسی بی سابقه به تاسیسات هسته ای مظنون را ضمانت کرد، احساس امنیت می کردند.

برعکس، اکنون که دونالد ترامپ تعهدات آمریکا در مقابل برجام را لغو کرده است و منافع آن را برای ایران ازبین برده است، بسیاری از کشورها احساس ناامنی می کنند. تا زمانی که ایران از رسیدن به توان هسته ای نظامی بازداشته شود؛ چالش های دیگری که ایران ایجاد می کند از اهمیت کمتری برخوردارند. برخی کشورها اکنون نگرانند که ایران از برجام خارج شود و به غنی سازی بیشتر از محدودیت ایجاد شده بپردازد و بهانه ای به دست جان بولتون برای حمله نظامی بدهد که از دیرباز به دنبال آن بوده است.

استراتژی پومپئو که در سخنرانی اش مطرح شد، سخنی از جنگ به میان نیاورده به جز در زمینه اقتصاد و امور مالی. این یک استراتژی قابل اجرا نیست. به هر حال یک پیش فرض است. جمع کردن گروهی از کلانترها برای اعمال سخت ترین تحریم های تاریخ.

این مؤسسه در ادامه می افزاید: به طور یقین آمریکا می تواند شرکت های خارجی را از تجارت با ایران بترساند با این دلیل که درصورت نادیده گرفتن تحریم ایران از ورود به بازار آمریکا محروم خواهند شد. اما دولت های اندکی به طور داوطلبانه به تحریم های ثانوی پامپئو خواهند پیوست. بدیهی است این تحریم ها وقتی برداشته خواهند شد تا مستندات قابل قبول آمریکا برای وفادار بودن ایران به تعهدات برجام بدست آید.

مؤسسه بین المللی مطالعات راهبردی خطاب به پامپئو می نوسید: واقع بین باشیم آقای پامپئو، تحریم ها وقتی کارساز خواهند بود که در جامعه جهانی مورد اجرا قرار گیرند. چنین چیزی غیرممکن است. در شرایطی که در همه جای دنیا دونالد ترامپ را به عنوان یک «آمریکایی بد» می شناسند، خروج ترامپ از برجام، انزوای آمریکا را بیشتر خواهد کرد و دیگر پامپئو کسی را در اطراف خود نخواهد یافت.

مؤسسه مطالعات راهبردی در انتها می افزاید: به بیان دیگر، استراتژی کنونی ایالات متحده، تغییر رژیم در ایران است. با توجه به اینکه چنین استراتژی هایی قبلاً عدم کفایت خود را به وضوح نشان داده اند، تعداد بسیار کمی از دولت ها حاضر به همراهی با آمریکا خواهند بود.

منبع تحلیل: International Institute For Strategic Studies(IISS)

Center for Strategic and International Studies (CSIS)

خواسته های 12گانه آمریکا ایران را متوقف نخواهد کرد

49