درگیری و تنش مرزی بین هند و پاکستان | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

درگیری و تنش مرزی بین هند و پاکستان

 

درگیری مرزی پاکستان و هند از امروز دوباره آغاز شده و دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند.

درگیری مرزی پاکستان و هند از روز شنبه (24 فروردین 1398) دوباره آغاز شده و دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند. وزارت دفاع هند در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای هندی و پاکستانی در منطقه «پونچ» ایالت جامو و کشمیر با استفاده از سلاح‌های سبک و سنگین به تبادل آتش پرداختند.

سخنگوی وزارت دفاع هند افزود: «در ساعات پایانی روز جمعه (23 فروردین 1398) نیروهای پاکستانی با خمپاره و سلاح‌های سبک اقدام به شلیک بدون دلیل به سوی مواضع نیروهای هندی کردند که این اقدام پاکستان با واکنش نیروهای هندی مواجه شد.» به گفتۀ وی، «بر اثر آتشباری نیروهای پاکستانی در منطقه پونچ سه نفر مجروح شدند.»

این در حالی است که نظامیان پاکستانی مدعی هستند که نیروهای مرزی هند با سلاح سنگین روستاهای مرزی این کشور را هدف قرار می‌دهند و آن‌ها چاره‌ای جز عملیات تلافی‌جویانه ندارند. از سال 1947 و پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار انگلیس تاکنون 3 جنگ در سال های (1947، 1965 و1971) میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از 70 هزار نفر طی این درگیری‌ها کشته شدند. به تازگی عمل نکردن قرارداد سند طاس توسط هند و تلاش پاکستان برای به دست آوردن سهم آب خود موجب بروز اختلافات تازه بین دو کشور شده است. از سوی دیگر حزب حاکم هند سعی دارد با کوبیدن به طبل جنگ علیه پاکستان در انتخابات آتی این کشور پیروز شود بنابراین نیاز به یک درگیری نمایشی دارد.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

درگیری و تنش مرزی بین هند و پاکستان

49