در پایان مراسم اختتامیه قرائت شد : بیانیه پایانی همایش بین المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

در پایان مراسم اختتامیه قرائت شد
بیانیه پایانی همایش بین¬المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی
در پایان مراسم اختتامیه همایش بین المللی نقش اسلام در هندسه قدرت جهانی بیانیه پایانی توسط دکتر شمس دولت آبادی، دبیر همایش قرائت شد.
به گزارش روابط عمومی ستاد خبری همایش بین المللی نقش دنیای اسلام د رهندسه قدرت جهانی متن کامل بیانیه پایانی همایش به شرح ذیل می باشد؛
« افزايش آگاهي بشر، استحكام و باورپذيري بنيان¬هاي فكري ليبراليسمِ مادي‌گراي غرب هر روز سست‌تر مي‌شود و آسيب‌هاي فراواني در مباني فكري قدرت، توأم با گسست‌هاي فراوان در ساختار هندسه آن پديدار می¬شود. از سوی دیگر جنبش بیداری اسلامی، فرصت بي‌بديلي را براي انديشمندان مسلمان فراهم آورده تا آموزه‌هاي غني مكتب اسلام را به انسانهاي تشنه حق و عدالت معرفي كرده و عدالت اسلامي را در همه ابعاد زندگي بشر نظریه¬پردازی و انسان¬ها را آگاه ‌سازند تا از اسارت ابزار و فن-سالاری، خود را رها سازد.
از اين منظر، علما و انديشمندان جهان اسلام بايد با هوشمندي از اين فرصت بوجود‌آمده بهره‌برداري نموده تا بتوانند با رويكردهاي علمی، مباني فكري مكتب ليبراليسم غرب را مورد نقد و ارزيابي قرار داده و براساس آن، نقايص اساسي زندگي انسانها، مانند؛ خلاء معنويت، نابرابري و بي‌عدالتي اجتماعي، اقتصادي و سياسي و ابزار شدن انسان در زندگي مادي را بطور دقيق شناسايي و به جوانان نوگرا و تحول‌خواهِ جوامع اسلامي معرفي كنند.
در تداوم سلسله نشست¬های بیداری اسلامی و همایش¬های نقش اساتید دانشگاه¬ها و حوزه¬های علمیه جهان اسلام در تحول هندسه قدرت جهانی، ما علما و دانشگاهيان جهان اسلام در روزهاي 20 و 21 اسفندماه 1392 هجري شمسي مطابق با 9 و 10 جمادی¬الاول مطابق با 12-11 مارس 2014 میلادی در تهران گرد‌هم آمده‌ايم تا با برگزاري همايش بین¬المللی نقش دنیای اسلام در هندسه¬ی قدرت جهاني با سعي، تلاش و اشتراك نظر و مجاهدت جمعي، شبكه‌‌هاي علمي و فكري را براي معرفي اصول و مباني و آموزه‌هاي مكتب حيات‌بخش اسلام ناب محمدي(صلی الله علیه و آله وسلم) ايجاد و رسالت جمعي و تاريخي خود را تبيين نماييم و با اميد واثق به وعده تخلف‌ناپذير الهي كه مي‌فرمايد« اِن ‌الله‌ لا يغيّر ما بقومٍ حتّي يغيّروا ما بانفسهم»، با تعهد عمل كنيم كه خداوند پشتوانه مؤمنان در شرايط سخت خواهد بود.
شرکت کنندگان در این همایش بین¬المللی منشور مشترك عمل همه¬ی اساتید، متفکرین، روشنفكران و انديشمندان و جوانان و زنان و مردان مسلمان و آگاه كه با تأسي به قرآن كريم و سنت نبي گرامي اسلام و مكتب انسان‌ساز اسلام در پي احياء مَجدُ و عظمت علمي، فكري، اخلاقي و معنوي گذشته جهان اسلام و پایه¬گذاری تمدن نوین اسلامی بوده تدوین و تلاش مي‌نمايند تا مسير مشترك رسيدن به امت واحده اسلامي را هموار سازند.
(1) بيداري اسلامي كه با اوج¬گیری جنبش¬های اسلامي و الگوگیری از پیروزی انقلاب اسلامی ايران به نقطه عطف و تعيين‌كننده‌ي خود رسيده است، با به چالش كشاندن نظم ظالمانه¬ موجود و تحمیل شده بر جامعه جهانی، بنیان¬گذار و مبتكر مكتب جديدي در روابط بين‌الملل شده و باعث هویت جبهه «مقاومت» و تولید ادبیات آن علیه ظلم و استکبار گرديده است؛ در همین راستا از همه اندیشمندان، صاحب‌نظران و فرهيختگان جهان اسلام انتظار مي‌رود نسبت به تكميل ادبيات "مقاومت" در برابر نظام سلطه اقدام نمايند.
(2) مكتب رهايي‌بخش اسلام در شرايط كنوني از يك‌سو داراي اصيل‌ترين رسالت براي رهايي بشريت از ظلم و ستم و احياي ارزش‌هاي ديني و بشري بر پايه عدالت است و از سوي ديگر قدرت گفتمان¬سازی خود در جهان اسلام به يكي از قطب‌هاي قدرت در عرصه بين‌المللي تبديل شده است كه بر همين مبنا از صاحب‌نظران، دانشگاهيان و حوزه‌هاي علميه بيش از گذشته انتظار مي‌رود كه مباني و ابعاد اين رسالت و گفتمان را در قالب ادبيات نوين و هنرمندانه تبيين و به طالبان تشنه¬ی حقيقت در دنیای اسلام و آزاد‌ي¬خواهان سراسر جهان عرضه نمايند.
(3) هم‌اكنون كه جهان اسلام در هندسه قدرت جهاني در مسیر نیل به جايگاه شايسته خود در حرکت
می¬باشد، دست‌هاي منحرف و شیطانی برآنند تا با ارائه چهره‌اي مخدوش و خشن از اسلام، قدرت حاصله را كاهش دهند و اسلام را در مدیریت راهبردی جهان معاصر ناکارآمد نشان دهند. از اين رو از همه¬ی آحاد امت اسلامي به ويژه علماي دين، اساتید و متفکرین انتظار مي‌رود با پيروي از مكتب فكري احياگر بزرگ اسلام حضرت امام خميني(رضوان‌الله تعالي عليه) و لبيك به نداي وحدت‌خواهانة حضرت آيت‌الله العظمي امام خامنه‌اي(مدظله‌العالي)، با راهبرد اسلام ستیزی و اسلام‌هراسي غرب هوشمندانه مقابله كرده و با برنامه‌ريزي، هدایت راهبردی و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي هنر زيباي اسلامي و مجاهدت خالصانه علمی و فرهنگی، چهره‌ي معنوي عدالت‌خواهانه منطبق با فطرت بشري را به جهان تشنه حق و عدالت و خسته از مادي‌گرايي و فردگرائي غربي معرفي نمايند.
(4) جهان غرب با همه¬ی مظاهر تفرقه قومي، مذهبی و ديني در تلاش است تا به وحدت فكري و وحدت در تأمين منافع و امنيت و وحدت قاره‌اي دست يابد، از این رو همه تلاش خود را برای ایجاد تفرقه در صفوف امت اسلامی و جلوگیری از ایفای نقش برجسته¬تری در عرصه جهانی بکار می¬گیرد. متاسفانه جهان اسلام كه داراي اصول مشترك دين خدا و پيامبر واحد و فرهنگ يكپارچه و مظاهر درخشان تمدن اسلامي است، در اثر نفوذ در صفوف امت اسلامی و ترویج افراط گرایی، فتنه فرقه¬ای، تکفیر مسلمانان و کاربرد خشونت و تروریسم، باعث تضعیف جبهه متحد مسلمانان و ایجاد تفرقه و درگيري و تضاد و تعارض شده است که تنها راه مقابله با آن، تقویت وحدت اسلامی، دشمن شناسی و آگاهی از توطئه¬های آن و مواجهه جدی با آنهاست. علماي هوشمند، انديشمندان آگاه، دانشگاهيان متفكر و جوانان فرهيخته بايد حيله و نيرنگ زورمداران عالم و شياطين جهان و استكبار مغرور را بشناسند و به انسجام اجتماعي جوامع اسلامي و پيوند ظرفيت‌هاي نظري و عملي همت گمارند.
(5) مسلمانان مظلوم جهان به دليل دارا بودن اندیشه¬ی توحیدی و داشتن باورهاي اصيل دين حنيف، از سوي استکبار جهانی، مستبدين، نژاد‌پرستان، متحجرين و منحرفين در اقصي‌نقاط گيتي مورد ظلم و تعدّي بي‌رحمانه‌اي قرار گرفته‌اند كه مسلمانان ميانمار، آفريقای مرکزی، سوريه، بحرين و دیگر سرزمین¬های اسلامی، نمونه‌هاي بارز آن هستند. انديشمندان و علما و جوانان فرهيخته جهان اسلام بايد اين ظالمان را معرفي كنند و چيستي و چرايي اين تعدّي‌گري‌هاي غير انساني را برملا ساخته و نيرنگ و فريب مدافعان غربي حقوق بشر را براي جوامع بشري تبيين نمايند.
(6) با روند رو به رشد نهضت‌هاي اسلامي و ضرورتِ ‌داشتن مباني تحليل صحيح و هوشمندانه و دست‌يابي به مجموعه‌اي از راه‌حلهاي مبتكرانه و خلاّقانه در برخورد با نيرنگ‌هاي مستكبرين و مستبدّين منحرف‌كننده¬ی نهضت بيداري جوامع اسلامي، بر علماي اسلامي و متفكرين دانشگاهي فرض است تا شيوه‌هاي اسلامي مديريت جوامع را تئوريزه نموده و با بررسی تجربیات این جنبش در عرصه و مناطق گوناگون از جمله جمهوري اسلامي ايران، به الگویی برتر دست یافته و از دست‌آورده‌هاي ارزشمند انقلاب اسلامی ایران در مبارزه با ظلم و ستم و دستيابي به استقلال و عزت ملّي بهره‌برداري كنند.
(7) تبيين آموزه‌هاي مكتب جهان‌بخش اسلام متناسب با مقتضيات زمانه¬ی جوامع اسلامي يك نياز راهبردي در تقويت بيداري اسلامي و تغيير در هندسه قدرت جهاني است. بهره‌گيري از نوآوريهاي اسلامي رهبر كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(رضوان‌الله تعالي عليه) در بسیج توده¬های مسلمان و حمایت از نظام تمدنی اسلام مانند اعلام روز جهانی قدس و هفته وحدت و استفاده از حج ابراهیمی كه شعار يكپارچگي و حضور جهاني مسلمان است مي‌تواند در اين اقدام، تأثير شگرفي داشته باشد.
(8) شركت‌كنندگان در اين همايش بین¬المللی علمي تأكيد مي‌نمايند قضیه¬ی فلسطين مسئله اصلی جهان اسلام است و هم‌اكنون كه قدرت‌هاي تجاوزگر غربي كه همواره پشتيبان رژيم غاصب فلسطين بوده‌اند،‌در سراشيبي سقوط و خروج از منطقه حساس غرب آسيا قرار گرفته‌اند؛ امت اسلامي با تلاش مشترك ‌در جهت آزادي قدس شريف و سرزمين فلسطين از نهر تا بحر اقدام و غده¬ی سرطاني رژیم اشغالگر قدس را ريشه‌كن كنند. از نخبگان و انديشمندان جهان اسلام بيش از گذشته انتظار مي‌رود كه به صورت علمي و مستدل حقوق مشروع ملت فلسطين ازجمله حق بازگشت، حفظ هویت اسلامی و عربی فلسطین، مقاومت در برابر استقلال و رهایی از جنایات رژیم صهیونیستی را تبيين و به همه¬ی آزاديخواهان جهان عرضه نمايند.
(9) تحولات دنياي كنوني با شرایط گذار و عبور از پیچ تاریخی خود نشان از تحول حتمي هندسه قدرت جهاني دارد، به همين منظور مديريت هوشمندانه¬ی این دوره مي‌تواند سهم شايسته جهان اسلام را در هندسه قدرت آينده جهان به ارمغان آورد. ازآنجائي‌كه تمدن روبه زوال مبتنی بر سرمايه‌داري غرب در پاسخ به مطالبات بشري به بن‌بست رسيده است، مكتب رهايي‌بخش اسلام با پيام صلح‌خواهي، دفاع از کرامت انسانی، حقوق بشر، آرامش، توسعه، پیشرفت و رفاه براي تمام جهانيان مي‌تواند با ارائه مدل و الگوي شايسته‌اي سهم خود را در هندسه قدرت جهان آينده تثبيت كند.
(10) انديشه ليبرال غرب با پشتوانة امكانات مادي همه دولت‌هاي مستكبر جهاني در تلاش است تا فرهنگ، آموزه‌ها، ‌باورها و سبك زندگي غربي را كه زندگي بي‌هويت، فروگرائي، فساد اخلاقي و مصرف‌گرائي صرف است به جوامع بشري از جمله جوامع اسلامي، با بكارگيري قدرت رسانه‌اي خود تحميل نمايند. لذا از روشنفكران، انديشمندان، نويسندگان، ‌علما، دانشگاهيان مسلمان، جوانان فرهیخته و رسانه‌هاي اسلامي انتظار دارد تا با همكاري، هم‌پيوندي، تعامل و اشتراك فكر و عزم و اراده¬ی جمعي، سبك زندگي اسلامي را در جوامع خويش نهادينه ساخته و مؤلفه‌هاي پوياي فرهنگ و تمدن اسلامي را در رقابت فرهنگي به جهان معرفي تا انسانهاي آزاده¬ی جوامع غربي بر اساس فطرت انساني خويش با اين تمدن غني آشنا شده و توسط حق‌طلبان آن جوامع، آموزه‌هاي فرهنگ ليبرال را به چالش بكشانند.
(11) نهادهاي علمي فكري و دانشگاهي در حوزه انديشه‌ورزي و عمران و آباداني زندگي بشري در جوامع انساني و اسلامي بايد با همکاری مشترك، دست‌يابي به راه‌حل¬هاي همه¬جانبه و خلاقانه براي پاسخگويي به عقب‌ماندگي جوامع بشر توجه نموده تا آموزه‌هاي اسلامي استقلال‌طلبانه و عدالت¬جویانه، احياء شده و پيشرفت‌ مادي و معنوي بعنوان الگوي زيست اجتماعي در بين مسلمانان و همه انسانهاي طالب حق و عدالت و رفاه و پيشرفت معرفي شود.
(12) نگاهي به گذشته پرافتخار جوامع اسلامي نشان‌دهنده ظرفيت فكري نسل‌هاي پیشین و انديشمندان متفكر جوامع اسلامي است؛ بی¬توجهی به این میراث گران-سنگ تمدن اسلامی موجب عقب¬ماندگی جوامع اسلامی شده است، لذا اندیشمندان مسلمان در جهان با بهره‌گيري از رسانه‌هاي جمعي و ارتباطات علمي باید درجهت دستیابی جوامع اسلامی به جایگاه رفيع گذشته خويش تلاش مضاعف نمایند؛ و جوانان فرهيخته جهان اسلام نیز در یک شبکه-ی گسترده¬ی علم و فناوری، مقومِ قدرت علمی و پیشرفت دانش بنیان امت اسلامی باشند تا با این رهیافت در تجدید اقتدار فرهنگی دنیای اسلام برپایه¬ی پیشرفت علمی، پیشران¬های کلیدی برای دستیابی به تمدن درخشان اسلامی هویدا گردد.
(13) اندیشمندان جهان اسلام شایسته است که فرصت مناسب و ارزشمند فراهم شده از برگزاری همایش¬های علمی و بین¬المللی مرتبط با بیداری اسلامی را پاس داشته و درجهت تقویت و استمرار آن با حمایت مجمع جهانی بیداری اسلامی تلاش کنند.
در این زمینه با ایجاد کارگروه¬ها و برگزاری نشست-های علمی – تخصصی در حوزه¬های فرهنگ، اقتصاد، علم و فناوری، سیاست و مدیریت جوامع، در چارچوب دبیرخانه دائمی همایش
بین¬المللی "نقش جهان اسلام در هندسه قدرت جهانی" می-تواند در ایفای رسالت تاریخی نقش موثری را ایفاء نموده و برهمین مبنا نسبت به پیگیری پیشنهادهای ارائه شده از سوی رهبران و نمایندگان جبهه مقاومت و جنبش بیداری اسلامی و اساتید و متفکران شرکت کننده در همایش اقدام گردد.»

در پایان مراسم اختتامیه قرائت شد : بیانیه پایانی همایش بین المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی

49