دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی شد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی شد

۶ دستاورد جدید دفاعی صبح روز شنبه (31 فروردین 1398) با حضور امیر نوذر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش در سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی این نیرو رونمایی شد. ‌مولتی‌ر‌وتور بمب‌افکن هوشمند، پرندۀ شکارچی تورپران، پاد هوشمند زمینی، طیف‌سنج اتمی پلاسما، سامانۀ هشداردهندۀ لیزری محمول توسط نفر، سامانۀ هشداردهندۀ لیزری محمول بر خودرو، دستاوردهای رونمایی شده توسط سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش بود. همچنین در این مراسم ۶ دستگاه اخلالگر شاهد ۹۷ کوله‌ای، ۵۰ عدد لانچر تورپران محمول بر سلاح ژ-۳، یک دستگاه توپ ۲۳ م.م محمول بر نفر بر بی‌تی‌آر، یک عراده توپ ۱۵۵ م.م خودکششی و دو اسکادران پهپاد دست‌پرتاب فرپاد، به یگان‌های نیروی زمینی تحویل شد.

  1. مولتی روتور بمب‌افکن هوشمند

این دستاورد به عنوان یک سکوی متحرک هوایی به منظور نصب تجهیزات هواپایه است که مجهز به لانچرهای هشت‌تایی بوده و تا ۳۰ دقیقه مداومت پروازی خواهد داشت. بُرد این پرنده ۵ کیلومتر بوده و امکان پرواز در باد حداکثر ۳۰ کیلومتر بر ساعت را دارد و محموله‌ای به وزن ۸ کیلوگرم را می‌تواند حمل کند.

  1. پرندۀ شکارچی تورپران

این پرنده به منظور شکار ریزپهپادهای مهاجم طراحی و ساخته شده که مجهز به دو لانچر پرتاب تور با بُرد پرتاب ۲۰ متر خواهد بود. مساحت تورهای پرتاب شده ۱۲ متر مربع است که قابلیت حمل ریزپهپاد تا وزن ۲ کیلوگرم را خواهد داشت.

  1. پاد هوشمند زمینی

این ‌پاد قابلیت کشف انسان را در ۱۵ متری و خودرو را در ۵۰ متری دارد و مجهز به سامانۀ شناسایی دوست از دشمن است. این پاد با یک بار شارژ به مدت سه ماه مداومت کار خواهد داشت.

  1. طیف‌سنج اتمی پلاسما

این طیف‌سنج قابلیت آشکارسازی کلیۀ عناصر سبک و سنگین با حالت جامد، مایع و گاز را دارد و قابل نصب بر روی پهپاد، کوادکوپتر، خودرو و ادوات نظامی جهت نمونه‌برداری است.

  1. سامانۀ هشداردهندۀ لیزری محمول توسط نفر

یک سامانۀ خودحفاظتی آشکارساز سامانه‌های هدایت‌شوندۀ لیزری است که تا ۱۵ کیلومتر بُرد دارد. این سامانه که مجهز به سه حسگر گیرنده است در زمانی کمتر از یک دقیقه بر پا می‌شود و به‌صورت هشدار صوتی و روشن شدن چراغ اخطار می‌دهد.

  1. سامانۀ هشداردهندۀ لیزری محمول بر خودرو

این سامانه نیز مانند سامانۀ هشداردهنده لیزری محمول توسط نفر بوده که قابلیت نصب بر روی انواع خودروهای نظامی را دارد.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی شد

49