دولتِ مصر مخفیانه آبِ نیل را به رژیم صهیونیستی می‌فروشد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

دولتِ مصر مخفیانه آبِ نیل را به رژیم صهیونیستی می‌فروشد

 

«محمد علی»، پیمانکار و هنرپیشۀ مصری که اخیراً دست به افشاگری علیهِ دولت مصر زد و با این کار، مردم را برایِ چند روز به میدان‌ها کشاند، اقدام به افشاگریِ جدید علیه دولتِ «عبدالفتاح السیسی»، رئیس‌جمهور مصر کرد.

وی در گفت‌وگویِ ویژه با وب‌سایتِ «میدل‌ایست‌آی» گفت: «دولتِ مصر تونل‌هایِ مخفیانه زیرِ کانال سوئز ایجاد کرده و چه بسا از آن‌ها برایِ انتقال آب به یک کشورِ خارجی استفاده می‌کند.» محمدعلی به نقل از مهندس‌هایی که در ساختِ این تونل‌ها مشارکت داشته‌اند، گفت که این تونل‌ها برایِ مصر میلیاردها دلار هزینه داشته است.

افشاگرِ مصری با انتقاد از این مخفی‌کاریِ دولت السیسی گفت: «در حالی قاهره مخفیانه آبِ نیل را به طرفِ خارجی می‌فروشد که مردمِ مصر به دلیلِ احداث سد «النهضه» در اتیوپی با خطرِ کمبودِ آب رو به رو هستند.»

محمد علی که برایِ سال‌های مدیدی به عنوانِ پیمانکار در پروژه‌هایِ ارتش و دولتِ مصر کار کرده و هم‌اکنون در اسپانیا به سر می‌برد، احتمال داد که کانال‌هایِ سریِ انتقال آب که در زیرِ آبراهۀ سوئز ایجاد شده، سر از شبه جزیرۀ سینا درآوردند. وی از عبدالفتاح السیسی خواسته در این باره به مردم پاسخ دهد و طرفی را که آبِ رودخانۀ نیل به آن فروخته می‌شود را معرفی کند.

وب‌سایتِ «میدل‌ایست‌‌آبزرورِ» انگلیس، سه سال پیش (سال 2016) تصاویری از کانال‌هایِ مخفیانۀ انتقالِ آب در اطرافِ کانال سوئر منتشر کرده و مدعی شده بود که مصر آبِ نیل را از طریقِ شبه‌جزیرۀ سینا به رژیم صهیونیستی می‌فروشد.

براساسِ ادعای این رسانۀ انگلیسی، دولتِ مصر از رژیم صهیونیستی خواسته بود برایِ کاهشِ فشار اتیوپی به مصر در ماجرایِ سد النهضه، ورود کرده و میانجی‌گری کند. رژیم‌ صهیونیستی نیز شرط کرده بود اگر قاهره سهمی از آبِ نیل را در پایین‌دست به صهیونیست‌ها اختصاص دهد، حاضر به وساطت است.

دولت اتیوپی از چند سال پیش پروژۀ احداثِ سد النهضه بر رویِ سرشاخۀ‌ رود نیل را آغاز کرده و در حالِ آبگیری برایِ این سد است. آب نیل بعد از عبور از کشورِ سودان واردِ خاک مصر شده و بعد از طیِ مسافتی طولانی به دریایِ مدیترانه می‌ریزد و در توسعۀ این کشورها به ویژه مصر نقشِ بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

مذاکراتِ دولت مصر با دولت اتیوپی بر سرِ سد النهضه و حق‌آبه مصر از آبِ نیل، اخیراً به بن‌بست رسیده و مصر نگران است که احداثِ این سد، باعثِ وقوع خشکسالی شود.

منبع خبر: شبکۀ العالم

دولتِ مصر مخفیانه آبِ نیل را به رژیم صهیونیستی می‌فروشد

49