دومین روز کنگره بین المللی خطر جریانهای تکفیری از نگاه علمای اسلام/ تاکید بر نقش علمای اسلام در مقابله با پدیده تکفیر | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) - کنگره بین المللی خطر جریانهای تکفیری از نگاه علمای اسلام شامگاه دوشنبه بعد از دو روز به کار خود پایان داد.
به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، این کنگره که از روز گذشته با حضور 320 تن از علمای شیعه و سنی از سراسر جهان در مجتمع امام موسی کاظم وابسته به دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی برگزار شده بود در دومین روز با سخنرانی چهره های برجسته ای چون آیت الله حسینی بوشهری، اعرافی و ولایتی و دیگر علمای شیعه و سنی همراه بود و با جمعبندی کمیسیونها و سخنرانی آیت الله سبحانی به کار خود پایان داد.
در اختتامیه کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای جهان اسلام همچنین از کتاب ۸ جلدی مجموعه مقالات ارسالی به این کنگره، کتاب آثار ایمان و کفر در اندیشه اسلامی که حاوی بیانات علمای جهان اسلام از ابتدا تا کنون در زمینه مسائل افراطی و تکفیری است و نیز مجموعه آثار 5 جلدی نقد وهابیت نیز رونمایی شد.
آیت الله حسینی بوشهری: مهمترین راهکار برای مقابله با تکفیری ها کار فرهنگی توسط علمای اسلامی است
به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در دومین روز برگزاری کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای جهان اسلام از آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سبحانی به دلیل ابتکار عملی که در برگزاری این کنگره داشتند تشکر کرد.
او افزود: امروز تهدیدی بزرگ تر از این وجود ندارد که عده ای بیایند بر اساس تفسیر غلط از اسلام عده ای از مسلمانان را محکوم به خروج از دین کرده و اموال، جان و نوامیس آنها را به تاراج ببرند.
حسینی بوشهری با بیان اینکه نباید یک رفتار غیر طبیعی زندگی مسلمانان را مورد تاثیر قرار دهد گفت: مصیبتی بالاتر از این سراغ نداریم که تکفیری ها از جمله داعش چهره رحمانی اسلام را خدشه دار کنند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور ادامه داد: شاهد هستیم که میلیون ها نفر از مردم دنیا به دلیل جنایاتی که تکفیری ها انجام می دهند از اسلام می ترسند در حالیکه باید به این دین الهی جذب شوند.
او با طرح این سوال که آیا این روش پاسداشت تلاش های پیامبر اکرم(ص) برای دعوت همه مردم به اسلام است یا خیر گفت: اسلام دین رحمت و مهربانی بوده و حضرت محمد(ص) نیز در روایتی فرموده اند مسلمان کسی است که مردم از دست و زبان او در امان باشد.

حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: معیارهای جهاد در اسلام کاملا مشخص هستند و در مورد دشمن خارجی به کار می روند ولی در داخل جامعه اسلامی باید با آرامش با دیگر مسلمانان برخورد کرد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه خداوند اسلام را در اوج رحمت توصیف می کند افزود: پیامبر اکرم(ص) نیز رحمتی برای جهانیان معرفی شده است.
او بیان کرد: هر انسانی که شهادتین را بر زبان جاری می کند مسلمان شناخته می شود و تمام پیروان مذاهب اسلامی این را می دانند بنابراین همین حد کافی است که ناموس، مال و جان مسلمانان در امان باشد.
حسینی بوشهری تصریح کرد: سوال اساسی اینجاست که چرا افراطیون دیگران را کافر می دانند؛ پاسخ را باید در این مسأله جستجو کرد که مشکل جریان های تکفیری و افراطی که اکثریت امت اسلام را کافر می دانند، فهم نادرست از اسلام است زیرا آنها گرفتار تحجر فکری شده اند و به متون اسلامی توجهی ندارند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه پایبندی به یک متن بدون توجه به سایر متون فقهی و روایی نمی تواند عاملی برای صدور حکم باشد گفت: تکفیری ها به چند آیه متمسک می شوند و به سایر آیات کتاب الهی توجهی ندارند.
او افزود: تکفیری ها بر اساس اطلاعات غلط، دیگران را کافر می شمارند و بدون اینکه دیدگاه واقعی مذاهب دیگر را به درستی مورد شناسایی قرار دهند کفر آنها را برای خود اثبات می کنند و همین امر را مجوزی برای قتل آنها می دانند.
حسینی بوشهری بیان کرد: امروز دشمنان اسلام، تکفیری ها را به ابزاری برای تحقق اهداف ضد اسلامی خود تبدیل کرده اند و حتی برخی از این گروه ها با علم به این موضوع در خدمت دشمنان قرار گرفته اند؛ شاهد هتک حرمت مسجد الاقصی هستند ولی هیچ اعتراضی به رژیم صهیونیستی نمی کنند.
امام جمعه قم با بیان اینکه غربی ها و تکفیری ها قصد دارند اسلام هراسی را ترویج کنند افزود: اقدامات سرکوبگرانه و تبعیض آمیز علیه مسلمانان در جای جای جهان نتیجه همین نوع رفتارهاست.
او به فتنه انگیزی گروه های تکفیری در داخل جامعه اسلامی اشاره و ابراز کرد: فرقه گرایی و تشتت در جوامع اسلامی به واسطه فعالیت های این گروه ها گسترش می یابد و علاوه بر این زمینه نفوذ غربی ها هم فراهم می شود.
حسینی بوشهری بیان داشت: امروز تکفیری ها به جای مبارزه با دشمنان اسلام به آنها نزدیک می شوند؛ باید بدانیم که راه برون رفت از این فضای تاریک چیست؛ کار فرهنگی مهمترین اقدامی است که علمای اسلام در شرایط کنونی باید انجام دهند و این کنگره نیز همین هدف را دنبال می کند.
او افزود: ای علمای اعلام و حضار گرامی، اگر اذهان مردم را روشن نکنید دامنه تفکر تکفیری گسترش می یابد و نسل جوان هم که سرمایه امت اسلامی هستند دچار این ویروس مهلک خواهند شد.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با تاکید بر آگاه سازی جامعه از نقشه های دشمنان خاطرنشان کرد: باید در این زمینه فتاوای صریح و شفاف در خصوص حرام بودن رویه تکفیری داشته باشیم.
او با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ مودت و محبت میان مذاهب اسلامی گفت: نرمش و تسامح در میان پیروان مذاهب گوناگون در شرایط کنونی ضروری است همچنان که خداوند به پیامبرش امر می کند با مردم مدارا کند.
آیت الله تسخیری: هدف تکفیری ها جدا کردن ملت از اسلام است
آیت الله تسخیری شامگاه دوشنبه در روز دوم کنگره جریان های تکفیری و افراطی از دیدگاه علمای اسلام اظهار داشت: برگزاری این نشست بسیار مهم و اساسی است و موجب می شود تا اختلافات از بین رفته و جریان تکفیری ها شفاف سازی شود.
او گفت: باید از شکل گیری این همایش قدردانی کنیم و این همایش می تواند نقش موثری در کاهش جریانات تکفیری داشته باشد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام با بیان اینکه همه جلسات ما باید زیر نظر علما باشد ادامه داد: جلسه ای برگزار نکردیم که زیر نظر علمای اسلام نباشد و این مسئله نشان می دهد که این کنفرانس هدف بزرگی دارد که هدف آن بررسی یک مشکل عظیم و بزرگی است که در پدیده تکفیر مجسم شده است.
آیت الله تسخیری عنوان کرد: این پدیده از یک عامل داخلی نشات گرفته با کمک عوامل خارجی دیگر و تعدادی از کسانی که خودشان را منتسب به اهل علم می دانند، عامل ایجاد این پدیده شده اند.
مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام گفت: هدف تکفیری ها جدا کردن ملت از اسلام است و اسلام را به چالش بکشانند که باید نسبت به این امر هوشیار باشیم.
او ادامه داد: متاسفانه تکفیری ها به جان اسلام افتاده اند و با اعمال تخریبی خود می خواهند علیه مسلمانان قیام کنند و به نام اسلام به اسلام ضربه بزنند.
تاکید بر گفتمان تمدن اسلامی راهکار برون رفت از خطر جریان های تکفیری است
رئیس جامعه المصطفی العالمیه در دومین روز کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام که در قم در حال برگزاری است اظهار داشت: این کنگره اهداف بلندی را دنبال می کند.
او افزود: شخصیت های برجسته و اندیشمندان فرق و مذاهب اسلامی در این کنگره حضور دارند و کاملا آشکار است که این اجتماع عظیم و حضور مراجع تقلید، می تواند نقشی مهم در رفع مشکلات مسلمانان داشته باشد.
اعرافی با بیان اینکه امت اسلامی با وجود در اختیار داشتن ثروت های گسترده و منابع طبیعی به مشکلات زیادی گرفتار است گفت: مشکل تندروی و تکفیر یکی از این مسائل است و می توان گفت مهمترین چالش هایی است که در جهان اسلام وجود دارد.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: امت اسلامی در حال حاضر دارای ظرفیت های فراوانی است ولی تهاجم فرهنگی، اخلاقی و معرفتی دشمنان نیز مصیبت هایی را به مسلمانان تحمیل کرده است.
او با اشاره به تلاش دشمنان برای تضعیف هویت اسلامی مسلمانان خاطرنشان کرد: تهاجم اقتصادی گسترده و تهاجم نظامی در سراسر جهان اسلام دیده می شود و علاوه بر این شاهد عقب ماندگی علمی نیز در میان مسلمانان هستیم.
اعرافی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی غده ای سرطانی در خاورمیانه به شمار می رود گفت: همچنین دولت های مزدور و دست نشاندگان در منطقه نیز تفرقه موجود بین امت اسلامی را بیشتر کرده و به ترویج بی حرمتی نسبت به مقدسات دیگر مذاهب می پردازند.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه افزود: برخورد با تکفیری ها دارای پیچیدگی ها و مشکلات خاص خود است به همین دلیل کنگره ای در حد و اندازه های حاضر که در شهر علم و اجتهاد برگزار شده می تواند تاثیر گسترده ای داشته باشد.
او با تاکید بر ارائه پیشنهاداتی از سوی علمای اسلام برای حل مشکلات و چالش های موجود در جهان اسلام گفت: حل و فصل این مسأله نیازمند بررسی جنبه های سیاسی و معنوی است تا در نهایت شاهد ریشه کن شدن جریان های تکفیری باشیم.
اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه پیشنهاداتی در این زمینه پرداخت و عنوان داشت: تاکید بر گفتمان تمدن اسلامی و تجدید تمدن اسلامی بر اساس اصول ریشه دار اسلامی از جمله راهکارهای برون رفت از خطر جریان های تکفیری است.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه اسلام همه نیازهای امروز جامعه بشری را پاسخی در خور می دهد خاطرنشان کرد: اصول و مبانی مشترک بین مذاهب، نیازمند گفتمان وحدتی گرایانه و جدی است.
او با اشاره به اشتراکات فراوانی که میان مذاهب مختلف اسلامی وجود دارد تصریح کرد: گروه های مختلفی در دنیا هستند که متحد شدند ولی نقاط مشترک نداشتند.
اعرافی با تاکید بر استفاده از زبانی زیبا برای بحث معقول بین علما و اندیشمندان مسلمان گفت: علما و اندیشمندان اسلامی باید معیارهای تکفیر و حکم به کفر را بررسی کنند و به تبیین تفکر عقلانی و روش های ریشه دار اجتهاد بپردازند.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه افزود: لازم است دروس نادرستی که به برخی افراد ارائه می شود و زمینه ساز ترویج تفکر تکفیری است اصلاح شوند و اصل روابط برادرانه بین مذاهب تحکیم یابد زیرا روح جهادی و حمایت از مقاومت اسلامی در شرایط کنونی امری لازم است.
او بیان داشت: می توان دبیرخانه ای برای این کنفرانس مبارک به منظور توسعه روابط میان اندیشمندان به وجود آورد و همچنین این دبیرخانه دارای کمیته های تخصصی باشد.
او با تاکید بر ارائه پیشنهاداتی از سوی علمای اسلام برای حل مشکلات و چالش های موجود در جهان اسلام گفت: حل و فصل این مسأله نیازمند بررسی جنبه های سیاسی و معنوی است تا در نهایت شاهد ریشه کن شدن جریان های تکفیری باشیم.
اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه پیشنهاداتی در این زمینه پرداخت و عنوان داشت: تاکید بر گفتمان تمدن اسلامی و تجدید تمدن اسلامی بر اساس اصول ریشه دار اسلامی از جمله راهکارهای برون رفت از خطر جریان های تکفیری است.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه اسلام همه نیازهای امروز جامعه بشری را پاسخی در خور می دهد خاطرنشان کرد: اصول و مبانی مشترک بین مذاهب، نیازمند گفتمان وحدتی گرایانه و جدی است.
او با اشاره به اشتراکات فراوانی که میان مذاهب مختلف اسلامی وجود دارد تصریح کرد: گروه های مختلفی در دنیا هستند که متحد شدند ولی نقاط مشترک نداشتند.
اعرافی با تاکید بر استفاده از زبانی زیبا برای بحث معقول بین علما و اندیشمندان مسلمان گفت: علما و اندیشمندان اسلامی باید معیارهای تکفیر و حکم به کفر را بررسی کنند و به تبیین تفکر عقلانی و روش های ریشه دار اجتهاد بپردازند.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه افزود: لازم است دروس نادرستی که به برخی افراد ارائه می شود و زمینه ساز ترویج تفکر تکفیری است اصلاح شوند و اصل روابط برادرانه بین مذاهب تحکیم یابد زیرا روح جهادی و حمایت از مقاومت اسلامی در شرایط کنونی امری لازم است.
او بیان داشت: می توان دبیرخانه ای برای این کنفرانس مبارک به منظور توسعه روابط میان اندیشمندان به وجود آورد و همچنین این دبیرخانه دارای کمیته های تخصصی باشد.
مفتی آذربایجانی: اتحاد تکفیری ها و دشمنان اسلام موجب خدشه دار شدن ارزش های دینی است
الله شکور پاشازاده در دومین روز کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام اظهار کرد: در حال حاضر برخی نیروها با قصد و غرض درصدد ایجاد درگیری و تفرقه میان مسلمانان هستند.
او افزود: تفرقه ها و جنگ هایی که در سال های اخیر روی داده مخالف با آن شعارهایی است که غربی ها در مورد دموکراسی سر می دهند.
مفتی آذربایجانی با بیان اینکه رسم کاریکاتورها و پخش فیلم هایی موهن در مورد پیامبر اکرم(ص) موجب درگیری های قومی و مذهبی می شود گفت: در همین روزها شاهد هستیم که قدس شریف و مسجدالاقصی مورد تهاجم صهیونیست ها قرار گرفته و توهین های زیادی صورت می گیرد؛ تمام این هجمه ها علت درگیری های فراوان در منطقه هستند و همه مسلمانان را به صلحی فراگیر دعوت می کنیم.
او ادامه داد: فعالیت های تخریبی و جریان هایی مانند تکفیری ها، تهدیدی جدی برای امنیت جامعه و انسان ها هستند.
پاشازاده با بیان اینکه جهان اسلام در معرض خطرات بزرگی قرار گرفته است گفت: نیروهایی که قصد دارند وحدت اسلامی را از بین ببرند امروز در عراق، لیبی، یمن و ... فعالیت هایی انجام می دهند.

این مفتی آذربایجانی با اشاره به تهدیداتی که داعش در عراق و سایر کشورها ایجاد کرده است عنوان داشت: ما مسلمانان نمی توانیم در مقابل قتل انسان ها و تهدید همه نمادها و سمبل های اسلامی بی تفاوت باشیم.
او خاطرنشان کرد: دولت های غربی با راه اندازی تکفیری ها از جمله داعش، کشورهای اسلامی را تهدید می کنند تا ثروت های آنها را به دست بگیرند.
شکور پاشازاده با بیان اینکه در نظر استعمارگران، قیمت جان یک انسان به اندازه یک بشکه نفت هم نیست گفت: تکفیری ها و جریان های افراطی که دارای پیروانی هستند و همه مذاهب اسلامی را کافر می داند ابزار دست دشمنان شده اند.
این مفتی آذربایجانی افزود: با فتنه ای که داعش و تکفیری ها ایجاد کرده اند، قبور مطهر اولیای الهی با خاک یکسان می شوند و با شعار الله اکبر، سر مسلمانان بریده می شود؛ امروز بشریت با خطر بزرگی روبه رو شده و بدتر از آن اینکه دشمنان داخلی و خارجی جهان اسلام متحد شده اند و قصد دارند ارزش های اسلامی را در دید جهانیان خدشه دار سازند و معنویت را از بین ببرند.
او تصریح کرد: به عنوان ملت آذربایجان نمی توانیم در مقابل قتل عام ها در عراق و برادرکشی در سوریه توسط داعش و سایر تکفیری ها سکوت کنیم.
شکور پاشازاده با بیان اینکه وظیفه همه مسلمانان است که مدل وحدت را پیگیری کنند گفت: جمهوری اسلامی الگویی برای وحدت میان همه اهل اسلام ایجاد کرده و حضرت آیت الله العظمی خمینی(ره) این مدل را معرفی کردند و رهبری کنونی انقلاب نیز این روش را ادامه می دهند؛ این روش می تواند سد محکمی در برابر گروه هایی مانند داعش و تکفیری ها باشد.
امام جمعه اهل سنت پاوه: ماهیت اصلی جاهلانی که دفاع از دین و خلافت را عهده دار شده اند برای مردم تبیین شود
ملا قادر قادری در دومین روز از کنگره جهانی خطر جریان های تکفیری از نگاه علمای اسلام ضمن تقدیر از برپایی این کنگره اظهار کرد: همه ما گردهم آمده ایم تا به دنیای اسلام اعلام کنیم که امت وسط هستیم و دینمان دین رحمت و پیامبرمان رحمه للعالمین است.
او غلو و افراط را در اسلام مردود دانست و با اشاره به آیه« اهدنا الصراط المستقیم » ابراز داشت: مسلمانان روزانه 17 بار از خداوند می خواهند تا انها را در مسیر اعتدال قرار دهد.
امام جمعه اهل سنت پاوه یکی از نتایج کاربردی این کنگره را لزوما رفع توجیه های غلط و تحریفهای ایجاد شده در دین و آگاه کردن مردم عنوان کرد و گفت: باید ماهیت اصلی جاهلانی که دفاع از دین و خلافت را عهده دار شده اند را برای مردم بیان کنیم تا بتوانیم جوانان اهل سنت را از این خطر دور کنیم.
ملا قادر قادری با تاکید بر اینکه کسانی که در عراق و سوریه به عنوان داعش درحال جنگ هستند جوانان اهل سنت اند ابراز کرد: آنان از خانواده های ما هستند و در مساجد ما پرورش پیدا کردند و باید در این زمینه پاسخگو باشیم.
او با بیان اینکه جوانان ما هستند که می کشند و کشته می شوند، خاطرنشان کرد: داعش با فکر خوف و ارعاب و افراط وارد عراق شده و این همایش و نماز جمعه های ما می تواند در افشای داعش در مناطق اهل سنت موثر باشد.
امام جمعه پاوه ادامه داد: باید هوشیار باشیم تا فکرهای داعش به نوعی دیگر ظهور نکند چون نتیجه داعش اسلام هراسی است و آنها می خواهند اسلام در جهان رشد نکند به همین دلیل است که می بینیم بعد از بیداری اسلامی این تفکر به شدت توسط آمریکا و متحدانش در جهان دنبال شد.
قادری با اشاره به اینکه ما در ایران سنی و شیعه 35 سال به راحتی زندگی می کنیم، خاطرنشان کرد: با وجود خیلی از مشکلات کشور و دشمنی ها، امن ترین و راحت ترین کشور منطقه ایران است و دلیل این آرامش وجود رهبری معظم و عقلانیت و همفکری روحانیون اهل تشیع و اهل تسنن است که امیدواریم این تفکر به همه جا منتشر شود.

شیخ شرف الدین شمس الدین: اسلام از جنایات داعش و تکفیری ها بری است
شفقنا- اندیشمند جهان اسلام گفت: اسلام بری از اقداماتی که داعش و گروه های تکفیری انجام می دهند و باید بدانیم که چنین چیزهایی که اگر شکل گرفته، نتیجه ضعف کاری خودمان بوده است.
به گزارش شفقنا، شیخ شرف الدین شمس الدین در روز دوم کنگره جریان های تکفیری و افراطی از دیدگاه علمای اسلام گفت: اینجا آمده ایم که مراتب محکومیت خود را نسبت به عملیات خرابکارانه و اقداماتی که علیه اسلام انجام می دهند، اعلام کنیم.
او گفت: اسلام کاملا بری از اقداماتی که داعش و گروه های تکفیری انجام می دهند بوده و باید بدانیم که چنین چیزهایی که شکل گرفته، نتیجه ضعف کاری خودمان بوده است.
این اندیشمند جهان اسلام گفت: خود انتقادی بسیار مهم است و همه می دانند در بسیاری از کشورهای اسلامی حکومت ها سبقه دینی ندارند و این امر موجب می شود که چنین حرکاتی شکل گیرد و در کشور عربی و اسلامی رشد کند.
شیخ شرف الدین شمس الدین گفت: باید از خودمان دفاع کنیم و بسیاری از مذاهب اسلامی بر توحید و وحدت میان مسلمانان تاکید دارند و باید بیاییم و آن آیاتی که ما را به توحید دعوت می کند در زندگی عملی خود پیاده کنیم.
او بیان کرد: نباید اجازه دهیم که احکام فرعی در میان ما رواج یابد و یا از برادران مسلمان خود فاصله بگیریم چون 120 آیه ای که در خصوص مودت و وحدت آمده نشانه این است که مسلمانان باید وحدت عملی داشته باشند و حول محور دین خود باشند.
این اندیشمند جهان اسلام گفت: ما با وجود اینکه غیر اهل کتاب با ما اختلاف دارند، باز هم خداوند می فرماید که با هم همزیستی داشته باشید چه برسد بر ما که شیعه و سنی هستیم و قبله و کتاب و پیامبر ما یکی است.
شیخ شرف الدین شمس الدین اضافه کرد: باید مراقب باشیم که مبادا احادیث جعلی ما را از اهداف خود دور سازد بلکه باید تلاش کنیم که نگذاریم مال و نوامیس مسلمانان خدشه دار شود.
او گفت: خداوند تاکید می کند که هیچ دلیلی بر پذیرفتن دین نیست و هر کس می توانند هر گونه که می خواهد زندگی کند و نباید تکفیری ها اینگونه رفتار کنند.
مولوی عبدالحمید: مسلمانان و رسانه های اسلامی از تهمت و اهانت به مقدسات یکدیگر پرهیز کنند
امام جمعه اهل سنت زاهدان در دومین روز کنگره جهانی خطر جریان های افراطی و تکفیری در مجتمع امام کاظم(ع) با بیان اینکه این کنگره مایه نگرانی دشمنان و غم و اندوه آنها شده است اظهار کرد: این از فضل الهی است که در اینجا دور هم جمع شده ایم.
او با بیان اینکه در شرایط مهم و حائز اهمیتی به سر می بریم خاطرنشان کرد: امروز جهان اسلام از تکفیر، افراط گرایی و تفرقه رنج می برد؛ این موارد به اوج خود رسیده اند به همین دلیل در زمان مناسبی این کنگره برگزار شده است.
عبدالحمید ادامه داد: مکان برگزاری کنگره هم که شهر قم، شهری علمی و از مراکز مهم جهان اسلام و در حقیقت مرکز ثقل جهان تشیع است اهمیت فراوانی دارد؛ شیعه و سنی در کنار هم جمع شده ایم و عالمان هر دو به تعداد فراوان حضور یافته اند و همین امر مورد توجه جهانیان قرار می گیرد.
امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به رنجی که جهان اسلام از افراط گرایی و تکفیر می برد خاطرنشان کرد: اسلام دینی جهانی است و تا قیامت ماندگار خواهد بود؛ اسلام همه ادیان دیگر را منسوخ کرده و قرآن نیز آخرین کتاب آسمانی است ولی گروهی امروز می خواهند گستره دین اسلام را تنگ کنند.
او تصریح کرد: تکفیری ها فتنه ای خطرناک را به وجود آورده اند و می خواهند اسلام را محدود در عقاید خود کنند و دیگران را کافر بدانند در حالیکه قرآن موارد دیگری را برای ورود در اسلام معرفی کرده است.
عبدالحمید با بیان اینکه هر کس شهادتین بگوید، اعتقاد به نماز و زکات داشته باشد مسلمان است گفت: نمی توان کسانی را که به سوی کعبه نماز می خوانند تکفیر کرد و خونشان را مباح دانست.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به فتنه تکفیر که از صدر اسلام وجود داشته است خاطرنشان کرد: در آن زمان خوارج ظهور کردند و یاران پیامبر(ص) و بهترین انسان ها را کشتند و حتی به حضرت علی(ع) با آن مقام بلندی که داشتند توهین کرده و مورد تهاجم قرار می دادند؛ حضرت علی(ع) تا زمانی که خوارج قیام مسلحانه نکردند بر آنها حمله نکردند بلکه می خواستند آنها متوجه اشتباهاتشان بشوند.
او با تاکید بر وحدت میان شیعه و سنی گفت: امروز بیش از هر زمانی نیازمند وحدت هستیم البته وحدت میان مسلمانان، سیاسی و از جنس وحدت در اروپا نیست بلکه وحدتی اعتقادی است که بر پایه مشترکات باید صورت بگیرد؛ اشتراکات میان مسلمانان آنقدر زیاد هستند که نمی توان آنها را شمارش کرد؛ همه ما به پیامبر(ص) اعتقاد داریم و به اهل بیت(ع) عشق می ورزیم.
عبدالحمید اسماعیل زهی افزود: روزی شخصی سخنرانی مرا شنیده بود که در مورد اهل بیت(ع) سخن می گفتم و گمان کرده بود شیعه هستم.
امام جمعه اهل سنت زاهدان تصریح کرد: مسلمانان نه تنها در توحید، بلکه در رسالت، کتاب و موارد فراوان مشترک هستند و اختلافات بسیار جزئی دارند؛ لازم است بر اساس اشتراکات با هم متحد شویم.
او با بیان اینکه باید اهداف دشمنان و ترفندهای آنها را بشناسیم گفت: باید ریشه های افراط گرایی و تکفیر را نیز مورد شناسایی قرار دهیم و راهکارهای برون رفت از این شرایط را با همکاری همه علما به دست آوریم.
عبدالحمید با اشاره به نظام اسلامی و حضور حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در رأس حکومت خاطرنشان کرد: دولت اسلامی در ایران حاکم است و این شرایطی است که مراجع تقلید می توانند نقش خود را به درستی ایفا کنند و وحدت میان مسلمانان را ایجاد نمایند؛ امروز علما در جهان اسلام مورد احترام هستند و می توان با تکیه بر همین امر، بسیاری از کسانی را که در دام تکفیر گرفتار شده اند نجات داد و راهنمایی کرد.
امام جماعت اهل سنت زاهدان افزود: تکفیری ها و دشمنان اسلام، امنیت رژیم صهیونیستی را دنبال می کنند و می خواهند فرهنگ غربی را احیا کنند؛ در چنین شرایطی باید نسبت به یکدیگر احترام قائل باشیم و از اهانت های مذهبی پرهیز کنیم؛ همه مسلمانان و رسانه های اسلامی باید از تهمت و اهانت به مقدسات یکدیگر پرهیز کنند.
آیت الله مقتدایی: کنگره خطر جریانهای تکفیری نشان دهنده خارج بودن تکفیری ها از دایره اسلام است
آیت الله مرتضی مقتدایی عصر شامگاه دوشنبه در کنگره جهانی جریان های تکفیری و افراطی که در مدرسه امام موسی کاظم(ع) برگزار شد، برپایی این کنگره را در عین ضروری بودن، حساس خواند و اظهار داشت: امروزه دشمنان با همه توان در برابر مسلمانان به میدان امده اند و این اتفاق علمای اسلام در زمینه مبارزه با تکفیر می تواند در کاهش این توطئه ها موثر باشد.
او با بیان اینکه اقدامات تکفیری ها ارتباطی به اسلام ندارد، این اجماع علمای اسلام را نشان دهنده خارج بودن اقدامات تکفیری ها خارج از دایره اسلام دانست و ادامه داد: اگر بین مسلمانان کسانی هستند که زمینه انحراف در میان آنها هست باید آگاهشان کرد تا فریب تبلیغات تکفیری ها و داعشی ها را نخورند.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه بر هوشیاری مسلمانان مقابل توطئه های شوم دشمنان تاکید و تصریح کرد: امروزه گروه های تکفیری با همه وجود به عرصه آمده و تلاش می کنند که بین مسلمانان تفرقه ایجاد کنند و ما باید در این زمینه هوشیار باشیم.
دشمن به دنبال ایجاد شکاف بین ایران و ترکیه است
عضو مجلس نمایندگان ترکیه در بخشی از این کنگره با اشاره به تحولات سیاسی در برخی کشورهای منطقه عنوان کرد: بیداری اسلامی امروز در همه جا گسترش یافته و از سویی دشمن از ابتدای پیدایش آن به دنبال مقابله با آن بوده است که به دللیل نقش بارز ایران و مقاومت و سوریه نتوانستند به اهداف مدنظر خود برسند.

محمدعلی اوغلو به توطئه های دشمنان در اختلاف افکنی بین مسلمانان اشاره کرد و بیان داشت: برای پیداکردن راهکار مقابله با تکفیری ها باید باید رفتارهای خوارج را که جان مسلمانان را حلال می دانند و نیز توطئه هایی که در پی ایجاد جنگ های داخلی در منطقه وجود دارد و از جمله دست هایی که داعش و گروه های تکفیری را ایجاد کرده و می خواهند به اسلام ضربه بزنند را شناخته و مورد واکاوی قرار دهیم.
عضو مجلس نمایندگان ترکیه با اشاره به تشکیل ائتلاف علیه داعش توسط گروه های استکباری بیان داشت: داعش ضمن آنکه آبروی مسلمانان را برده اند، مردم را وارد جنگ مذهبی کرده اند و جبهه غرب با این نقشه می خواهد مردم را فرسوده و توانایی اقدام را از آنها بگیرد.
او در عین حال گفت: دشمنان در تلاش هستند تا چهره اسلام را مشوح و خشن جلوه داده و اینگونه جلوی نفوذ و گسترش اسلام در کشورهای اروپایی و آمریکایی را بگیرند و در مقابل جنگ های داخلی و مذهبی را گسترش دهند.
اوغلو ایجاد شکاف و اختلاف میان ایران و ترکیه را یکی دیگر از توطئه های دشمنان دانست و بر هوشیاری مردم و مسئولان حکومتی دو طرف تاکید کرد.
هدف دشمن نابودی کل امت اسلامی است
محمدشریف سواف نماینده وزیر اوقاف سوریه نیز در بخشی از این کنگره آزادی اندیشه را یکی از اصول مطروحه در دین اسلام دانست و تاکید کرد: دین مبین اسلام برای آزادی اندیشه مردم تلاش کرده است.
او از مواضع جمهوری اسلامی ایران به دلیل جانبداری از سوریه قدردانی کرد و خطاب به علمای جهان اسلام تاکید کرد: من از طرف مردم و علمای سوریه می‌خواهم فشار معنوی واقعی بر کشورهای متبوع خود وارد کنید تا مردم شما آگاه شوند که آنچه که در سوریه رخ می‌دهد هدف دشمن فقط سوریه نیست بلکه هدفشان نابودی کل امت مسلمان است.

دکتر محمدابراهیم از فلسطین: علما عامل سرایت فساد در کشورهای اسلامی هستند

محمد ابراهیم در سخنانی در دومین روز کنگره جهانی خطر جریانهای تکفیری از نگاه علمای اسلام در مجتمع امام موسی کاظم(ع) با اشاره به آیه ای از قرآن کریم که در آن به دگرگونی ملتها به دلیل دگرگونی درونی در آن قوم یا ملت اشاره شده است، عنوان کرد: از دیروز سخنان خوب و دقیق و پربار همراه با صداقت و اخلاص می شنویم اما همچنان در قالب یک کلام باقی می ماند و چیزی از واقعیتها را تغییر نمی دهد.
او افزود: افرادی که درباره آنها صحبت می کنیم همگی تمام دلایلی که بر زبان می آورید را می شناسند و درک می کنند و به قول خودشان همانطور که سلف صالح این مطالب را فهمیدند، مدعی اند که این مفاهیم را درک کرده اند و حتی معتقدند درکشان دقیقتر از درک شما نسبت به روایات و احادیث است و لذا مطالب شما را گواهی بر صادق بودن خودشان می دانند.
این فعال فلسطینی ادامه داد: اینها معتقدند اگر دو قوم علما و پادشاهان فاسد شوند مردم و نسل جوان هم فاسد می شوند و اگر صالح باشند مردم هم صالح می شوند. اما سئوال این است که اگر علما و پادشاهان فاسد شدند مردم و نسل جوان سرخورده به چه سمت و سویی حرکت خواهد کرد؟ گروهها و اقشار وسیع مردم که حیثیتشان بر باد رفته به چه کسی پناه می آورند؟
او علما را طراحان علم رجال و نویسندگان تاریخ دانست که فرقه ها را معرفی کردند و ادامه داد: شما علما هستید که باید در پیشگاه خدا پاسخگو باشید. به خدا قسم هیچ خونی در عراق و فلسطین و سوریه و لبنان ریخته نمی شود مگر آنکه شما سهمی در گناه ریخته شدن خون آنها داشته باشید.
محمد ابراهیم علما را عامل سرایت فساد در کشورهای اسلامی دانست و ادامه داد: شما به مسجدالاقصی پشت کردید.

او ادامه داد: داعشی فقط به کسی نمی گویند که فردی را بکشد بلکه در بین ما وجود دارند کسانی که با فقه برخورد داعش گونه می کنند.
این فعال فلسطینی تاکید کرد: باید به گونه ای عمل کنیم که هر حزبی افتخار کند به چیزهایی که ایمان دارد.
او تصریح کرد: ما بر اساس اسلام واحد باید طرح و برنامه داشته باشیم در غیر اینصورت تباه می شویم و اگر متحد باشیم هیچ نیرویی نمی تواند برابر ما بایستد.
دکتر ولایتی نیز در پاسخ به سخنان محمد ابراهیم گفت: امام راحل از بدو حرکت خود و نیز پس از انقلاب از فلسطین حمایت کرد و در آخرین منازعه ای که بین فلسطینی ها و صهیونیستها درگرفت به اعتراف سخنگوی حماس با امکاناتی که ایران در اختیار فلسطینی ها قرار داد پیروز شد.
در جنگ 51 روزه، 22 روزه و 8 روزه غزه و حتی جنگ 33 روزه لبنان کمک ایران بود که آنها را بر اسرائیل پیروز کرد.
او ادامه داد: بنابراین ایران فقط به قول اکتفا نمی کند و در فعل هم به فلسطینی ها کمک کرده است و حتی اصلی ترین دلیل دشمنی آمریکا با ایران حمایت از فلسطین است.
عالم عراقی: داعش موجب آوارگی هزاران نفر در عراق شده است/ 70 کودک بدون کفیل در مدارس عراق
شیخ محمد علی مولا دوشنبه شب در مراسم اختتامیه کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی که در قم در حال برگزاری است اظهار کرد: بیش از هزار نفر در موصل آواره شده و در شرایط بسیار بدی زندگی را می گذرانند.
او افزود: مهاجران عراق حدود 1.5 میلیون نفر هستند ولی این کشور ظرفیت پذیرش این تعداد از مهاجران را ندارد.
این عالم عراقی با بیان اینکه تکفیری ها همه مسلمانان را می کشند و به هیچ کس رحم نمی کنند خاطرنشان کرد: آنها این کار را زیر پرچم لا اله الا الله و با نام خدا انجام می دهند.
او افزود: در سوریه هم تعداد آوارگان بیش از 5 میلیون نفر است که به دلیل وجود گروههای تندرو و تکفیری همه آنها سربریده می شوند. این چقدر وقیحانه است که انسان را با نام خدا ذبح کرده و به ناموس و جان و مالش تجاوز کنند.
مولا ادامه داد: در موصل دهها هزار مسجد را تخریب کرده و مزار یونس پیامبر را از بین بردند و بسیاری از مزارها را ویران کرده و حتی به ان قناعت هم نکردند و کلیساها را منفجر ساختند.
او با اشاره به اسارت 3 هزار دختر ایزدی در چنگال داعش گفت: تکفیری ها این دختران را تحت عنوان کنیز در بازارهای خود خرید و فروش می کنند. حتی مسیحیان عنوان کردند که حلقه ازدواج را از دست زنان مسیحی خارج کرده و ان را ملک خود می پندارند.
این عالم عراقی تصریح کرد: الآن می توانم 70 اسم را از کودکان نام ببرم که پدرانشان سر بریده شده و مادرانشان کشته شدند و در مدرسه ای بدون کفالت هستند. مسائل ضد انسانی فراوانی در عراق و به دست تکفیری ها صورت می گیرد که قابل توصیف نیستند.
او ابراز داشت: آیا شنیدید داعش مکانی را منفجر کند که برای رژیم صهیونیستی باشد؟ این یعنی این گروههای امثال داعش و تکفیری مسلمان نیستند بلکه ساخته دست آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند که وارد اسلام شدند تا چهره اسلام را مخدوش کنند.
مولا مسلمانان را قدرت بشری در جهان دانست و ادامه داد: این واقعیت وجود دارد که اسلام در جهان گسترش یافته و اقبال به این دین فزونی گرفته و لذا دشمن به دنبال نابود کردن قدرت اسلام است.
او از علمای اسلام خواست فتوای خود را در تکفیر این افراد صادر کرده و بگویند این گروهها مسلمان نیستند.
عالم اهل سنت ترکمن: روش تکفیری ها هیچ پایه و اساسی در میان مذاهب اسلامی ندارد
مولوی خجندی از علمای اهل سنت ترکمن نیز در این کنگره اظهار کرد: تکفیر دیگران از بزرگ ترین گناهان است و کسی نمی تواند دیگران را به راحتی به کفر متهم کند.
او افزود: خطرناک ترین راه برای اینکه عصمت مومنان را خدشه دار کنند، استفاده از احکام شرعی و با فهم نادرست از دین برای تکفیر آنهاست.
این عالم اهل سنت با بیان اینکه تکفیری ها زنان و کودکان را هم می کشند بدون اینکه گناهی مرتکب شده باشند خاطرنشان کرد: دلیل آنها هم جهاد در راه خداست؛ تکفیر هیچ اساسی در دین اسلام ندارد و اهل سنت هم معتقدند تکفیر به این شکل وجود ندارد.
او ادامه داد: این نوع روش و اسلوب تکفیری ها هیچ پایه و اساسی در میان مذاهب اسلامی ندارد.
خجندی با اشاره به اینکه تکفیر یکی از بلاهای دنیای اسلام است گفت: خوارج نخستین کسانی بودند که چنین رویه ای را در پیش گرفتند و زمینه های تکفیر را به وجود آوردند.
این عالم اهل سنت بیان داشت: تکفیری های امروز امتداد تفکر خوارج هستند و داعش هم فتنه دیگری است که در ادامه جریان های تکفیری به وجود آمده است.
او با بیان اینکه نمی توان کسی را که شهادتین را بر زبان رانده تکفیر کرد گفت: تکفیری ها بر خلاف همه قوانین اسلام رفتار کرده اند.
شیخ عبدالرحمن: قم محور وحدت میان مسلمانان است
یکی از علمای کشور سودان گفت: قم شهری است که از آن باید معارف اسلامی ترویج شود و وحدت مسلمانان نیز باید از این شهر انتقال یابد و این امر بسیار ضروری است.
شیخ عبدالرحمن در این کنگره اظهار داشت: باید انتقاد درونی از خودمان داشته باشیم و بکوشیم تا در گسترش وحدت اسلامی تلاش کرده و در این زمینه گام برداریم.
وی گفت: تعجب می کنم که چطور گروه های کوچک در عرصه حاضر شوند و این به دلیل حمایت برخی دولت ها است و باید عوامل را شناسایی کنیم.
این عالم کشور سودان گفت: علما می توانند گفتگو را باب کرده تا شاهد گسترش راه حل های مسالمت آمیز باشیم و بتوانیم وحدت را در جهان اسلام گسترش دهیم.
شیخ عبدالرحمن ادامه داد: قم شهری است که از آن باید معارف اسلامی ترویج شود و وحدت مسلمانان باید از این شهر انتقال یابد و این امر بسیار ضروری است.
عالم فلسطینی: رژیم صهیونیستی انرژی خود را از ضعف مسلمانان می گیرد
حسین برکت در نوبت عصر دومین روز کنگره جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام اظهار کرد: داعش مجازاتی است که به دلیل کوتاهی در حق اسلام و فلسطین صورت گرفته است.
وی افزود: اگر کار خود را به درستی انجام دهیم؛ تکفیری ها نخواهند توانست به موفقیت برسند به شرطی که هر یک از ما در دایره وجودی خود انسان صالحی باشیم.
این عالم فلسطینی با بیان اینکه نقطه ضعف کشورهای اسلامی را امروز می توان در فلسطین مشاهده کرد خاطرنشان کرد: خدا را شکر می کنیم که عزت اسلام را به واسطه استقرار حکومت جمهوری اسلامی تجلی بخشید.
وی ادامه داد: امام خمینی(ره) توانست عزت را به واسطه انقلاب و حکومت جمهوری اسلامی به مسلمانان بازگرداند.
برکت با اشاره به دو آیه از قرآن که باید مورد توجه جدی قرار گیرند گفت: خداوند رسولش را فرستاد و او را پیروز گرداند، محمد(ص) کسی است که رحمت الهی را به مردم می رساند ولی ما نتوانسته ایم رحمت الهی را در میان خودمان پیاده کنیم.
این عالم فلسطینی عنوان کرد: من از فلسطین یعنی جایی که بیشتر مبارزان و آزادی خواهان در زندان به سر می برند آمده ام و می خواهم پیام آنها را به گوش همه مسلمانان برسانم.
وی افزود: اگر همه مسلمانان با یکدیگر متحد نشوند مسئله فلسطین حل نشده و نخواهیم توانست به نتیجه برسیم.
برکت تصریح کرد: رژیم صهیونیستی انرژی خود را از ضعف مسلمانان می گیرد بنابراین باید با یکدیگر متحد باشیم و اجازه ندهیم که دشمنان اسلام از این مسأله سوء استفاده کنند.
شیخ حسن المصری: جریان تکفیری می خواهد جوامع را به دوران جاهلیت برگرداند
شیخ حسن المصری عصر دوشنبه در کنگره خطر جریانهای تکفیری اظهار کرد: امروز شاهد هستیم با وجود تحریم ها و فشارهای سنگین که برروی جمهوری اسلامی ایران، وجود دارد اما همچنان مشعل آزادی و مقاومت را در دست گرفته و به دنبال اجرای فرامین امام راحل است که در بدو پیروزی انقلاب ترسیم شده است.
او وحدت و یکپارچگی را عامل اصلی مقابله با رژیم صهیونیستی و ایستادگی برابر دشمنان و غربی ها دانست و گفت: گروه هایی با نام اسلام می خواهند مفاهیم ناب آن را از بین ببرند؛ جریان تکفیری جریان وحشیانه ای است که می خواهد جوامع ما را به دوران جاهلیت برگرداند، این جریان معتقد است که اسلام را فقط خودش می شناسد و از بدترین شیوه های موجود در مقابله با سایر مسلمانان استفاده می کند.
این عالم لبنانی با بیان اینکه این تروریست ها به دنبال هدف قراردادن یک گروه و مذهب نیستند و همه مسلمانان را هدف قرار داده اند، در رابطه با برون رفت جهان اسلام از این وضعیت پیشنهاد کرد:
اتحاد امنیتی و نظامی بین کشورهای مورد هدف به وجود بیاید و نهادهای دینی و مراکز فرهنگی در دنیای اسلام نباید از ایفای نقشی که بر دوش آنها هست بترسند بلکه باید بر مفاهیم ناب اسلام تاکید کرده و آن را ترویج کنند؛.
او مقابله با غلو و افراط گرایی در برداشت های دینی و رسیدن به وحدت و همدلی حول مشترکات مذاهب را دیگر راههای برون رفت از این مشکل دانست و ادامه داد: امروز دوره استعمارگری مستقیم به پایان رسیده و شاهد استعمارگری از راه دور هستیم به طوری که می خواهند تناقص گویی ها را درون جوامع اسلامی مطرح کنند.
المصری راه رسیدن به پیروزی را وحدت دانست و خاطرنشان کرد: باید با عزم راسخ و اراده فولادین و خلوص نیت و بدون وابستگی به بیگانه این مسیر را طی کرده و سیره پیامبراکرم(ص) راطی کنیم.
اوضاع جهان اسلام به حدی درد آورد است که پس از جنگ جمل و صفین این درد تکرار نشده است
شیخ عبدالرئوف توانا رئیس مجلس اخوت پاکستان با اشاره به تقارن برگزاری این کنگره با مورد هجوم قرار گرفتن مسجد الاقصی توسط رژیم صهیونیستی اظهار کرد: اوضاع جهان اسلام تراژدی غیر قابل تحمل است و اگر علمای جهان اسلام در این شرایط تکلیف خود را ادا نکنند باید در محضر خدای متعال پاسخگو باشند.
او با تاکید بر اینکه دشمنان از هر فرصتی برای ضربه زدن به اسلام استفاده می کنند گفت: بیداری اسلامی یکی از مقاطعی بود که دشمنان سعی کردند با توطئه های شوم خود، شیرینی پیروزی های ملت های مسلمان را به تلخی بکشند و از آن فرصتی برای گسترش اسلام هراسی در جهان بسازند.
رئیس مجلس اخوت پاکستان با بیان اینکه اوضاع جهان اسلام به حدی درد آورد است که پس از جنگ جمل و صفین این درد تکرار نشده است ابراز کرد: با دو گروه از افراطی ها و تکفیری ها مواجه هستیم؛ یکی گروه هایی هستند که غرب آنها را برای مسلمانان شبیه سازی کرده و دیگری گروه هایی هستند که از ظلم و استبداد به تفریط افتادند.

او با اشاره اینکه امروز شیخ نمر، عالم شیعه عربستانی به جرم عدالتخواهی در زندان به سر برده و برایش حکم اعدام صادر می شود بیان کرد: امروز مسلمانان زیادی در سراسر جهان در بند هستند و بسیاری دیگر نیز بدون گناه به خاک و خون کشیده می شوند.
توانا با تاکید بر اینکه شبیه سازی دشمن برای ما در طول 30 سال اخیر صدمه های سنگینی به اسلام وارد کرده است گفت: این صدمات جز با مسئولیت پذیری علمای اسلام جبران نمی شود و هیچ مسلمانی نباید اجازه دهد هیچ گروهی به مقدسات او تجاوز کند.
متفکر و پژوهشگر کشور مغرب: با روش علمای سلف می توان با فتنه مقابله کرد
دکتر هانی ادریس متفکر و پژوهشگر کشور مغرب نیز در سخنانی با اشاره به اینکه در این اجلاس باید مسائل مثبت فتنه را نیز بیان کنیم اظهار کرد: فتنه می تواند دل های مسلمانان را بیازماید، سلف صالح ما هم با فتنه مواجه شده و با آن مقابله کردند.
او حضرت علی(ع) را رهبر مقابله با فتنه خواند و بیان کرد: جنگ های آن حضرت همه در این جهت بوده و لذا از بین بردن فتنه یکی از فتوحات تلقی می شود و از این رهگذر بود که حضرت علی(ع) راه را بر خوارج بست و گفته شده که آن حضرت چشمان فتنه را از حدقه درآورد.
این متفکر کشور مغرب خاطرنشان کرد: در زمان گذشته پیشینیان ما با فتنه برخورد کردند و ما باید شیوه آنان برای مقابله با فتنه را بررسی کرده و در فتنه های کنونی به کار بریم و با همان روش ها با عاملین فتنه ها مقابله کنیم.
نماینده مفتی اعظم سوریه: جهان اسلام از جنایات تکفیریها بیزار است
علاء‌الدين زعتری نماینده مفتی اعظم سوریه و مدیرکل افتاء وزارت اوقاف با اشاره به اینکه امت اسلام امروز در یک شرایط خاصی به سر می برد اظهار کرد: از دیرباز دشمن دین عظیم ما را هدف قرار داده است و در گذشته بسیاری از کشورهای اسلامی مستعمره دشمنان اسلام بودند.
او ادامه داد: با بیداری مسلمانان دشمنان دچار ناکامی وسیع شدند ولی مجدد تلاش کردند و نقشه ها کشیدند برای اینکه بتوانند مجددا دیانت ما را مورد هدف قرار دهند و گروه هایی درست کردند که با سوء استفاده از زبان و شریعت ما علیه ما اقدام کنند.
نماینده مفتی اعظم سوریه با تاکید بر اینکه پیامبر اکرم(ص) از رفتار و کردار تکفیری ها بیزار است، ابراز کرد: این گروه ها در واقع با یک اندیشه جدید، نظام های جدید را وارد سرزمین های اسلامی کردند، آیین آنها خونریزی و هتک حرمت و مقابله با آیین اسلام است.
زعتری با اشاره به اینکه اسلام با یهود و مسیحیان همزیستی دارد گفت: اسلام رحمتی برای زمین و آسمان و بشریت است و از این روست که قرآن می فرماید کسانی که فتنه را در محافل مومنان وارد می کنند وارد جهنم خواهند شد.
او یادآور شد: تکفیری ها مسجد، حسینیه و کلیسا را به رسمیت نمی شناسند و می خواهند همه را بسوزانند و از بین ببرند.
نماینده مفتی اعظم سوریه با اشاره به روایت حضرت علی(ع) گفت: ایشان می فرماید اگر پرچم های سیاه را مشاهده کردید بر زمین ثابت قدم باشید چرا که گروه هایی خواهند آمد که دعوت به حق خواهند کرد در حالی که اهل حق نیستند؛ با اینها مقابله کنید تا خداوند امر خود را محقق کند.
دبیرکل حزب اسلامی تاجیکستان: در زمینه نوشتار ادبیات اسلامی باید تجدیدنظر شود
محی الدین کبیری دبیرکل حزب اسلامی تاجیکستان نیز در سخنانی اظهار داشت: ما افراط و تکفیر علنی و آشکار را در اشکال مختلف می بینیم و نوعی از افراط سالهاست که در موعظه های ما شکل گرفته است گرچه خطبا و اساتید ما از واژگان خرافات و شرک کمتر استفاده کردند اما طرز تالیف به گونه ای بود که در اندیشه جوانان ذهنیتی افراطی را به وجود آورد که نتیجه آن را در عالم اسلامی می بینیم.
او ادامه داد: حالا وقت آن رسیده که در طرز نوشتار ادبیات اسلامی تجدیدنظر کرده و آن را از بین ببریم. باید اندیشه های اسلامی را گسترش داد و با ادبیات اسلامی در برابر تکفیری ها ایستادگی کرد.
کبیری عنوان کرد: وقتی می خواهیم با افراط مبارزه کنیم آیا می توان با وجود زیر ظلم قرار گرفتن 80 رصد جوانان جهان اسلام به نتیجه رسید؟
او با تاکید بر اینکه کرامت انسانی از سوی تکفیری ها زیر پا گذاشته می شود خاطرنشان کرد: علمای اسلام باید بعضی از حکام خود را نصیحت کنند تا از این گروه ها هیچ گونه حمایتی نداشته باشند.
همچنین در این مراسم سید جعفرفضل الله از اندیشمندان جهان اسلام گفت: امروز با مساله ای روبرو هستیم که رسانه های گروهی به آن می پردازند شاید در گذشته می توانستیم رسانه ها را به دلیل کنترل از سوی حکومت مرکزی مهار کنیم اما امروز رسانه در دسترس همه قرار دارد.
فضل الله با اشاره به آیاتی از قرآن کریم عنوان کرد: بر اساس آیات قرآن کریم تکفیری ها نه نه تنها مسلمانان بلکه می خواهند اصل اسلام را از بین ببرند در حالیکه اسلام دین گسترده ای است که باید نور آن تمام جهان را فرا بگیرد.
رئیس طریقت مصر عنوان کرد: سازمان ملل متحد اسلامی با محوریت ایران تشکیل شود
شیخ ابوالعزائم رئیس طریقت مصر فقر را یکی از عوامل پدیدار شدن گروه های تکفیری دانست و گفت: این کنگره یکی از بهترین نشست هایی است که در طول زندگی خود آن را تجربه کرده ام و تاثیر فراوانی می تواند بر شناخت گروه های تکفیری و راهکارهای مقابله با آنها داشته باشد.
این عالم مصری با بیان اینکه لازم است کمیته ای با عنوان «پیگیری مصوبات این اجلاس» با حضور علمای اسلامی تشکیل شود گفت: باید مصوبات را به گوش همه مسلمانان در کشورهای مختلف برسانیم.
او ادامه داد: ایران قطب دوم دنیا پس از فروپاشی اتحاد شوروی است؛ این قطب دوم باید بتواند سازمان ملل متحد اسلامی را تشکیل دهد و این سازمان ارتشی داشته باشد به نمایندگی از تمام کشورهای اسلامی برای برخورد با گروه هایی مانند داعش و نظایر آنها.
ابوالعزائم خاطرنشان کرد: از خداوند می خواهم همه حاکمان و رهبران دنیا، مصوبات کنگره جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی را مد نظر قرار دهند.
کنگره خطر جریانهای تکفیری با سخنرانی آیت الله سبحانی به کار خود پایان داد
این مرجع تقلید در مراسم اختتامیه کنگره خطر جریان‌های تکفیری از دیدگاه علمای اسلام اظهار داشت: مطالب ارزنده‌ای در این دو روز گذشته عرضه شد و به حق از سخنرانی‌ها کمال بهره را بردیم و این مساله حاکی از آن است که تکفیر مسأله‌ای است که به تمام معنا با قواعد اسلام سازگار نیست.
او خواستار انتشار این مقالات به زبان‌های مختلف به منظور اثرگذاری در دنیای اسلام شد و گفت: بخشی از این مقالات نیز به چاپ رسیده که تقدیم میهمانان خواهد شد.
آیت‌الله سبحانی ضمن ارج نهادن به کسانی که دعوت این کنگره را قبول کردند به ارزیابی پدیده تکفیر و راه‌های برون‌رفت پرداخت و ادامه داد: تکفیر بلا و مصیبتی است که در جوامع مسلمان پدیدار شده و بیماری است که درمان جدی را می‌طلبد.
او با اشاره به ارائه راهکارهای مقابله با این فتنه در برخی مقالات گفت: این مقالات و سخنرانی‌ها نشانگر این مطلب است که همه علمای حاضر هر نوع اشکال تکفیر را محکوم می‌کنند و بر این باور هستند که خداوند این مسأله را نمی‌پذیرد و معتقدند فقهای اسلام بر همین رویه استناد دارند و فقط محکمه شرعی می‌تواند یک فرد را کافر قلمداد کند یا نظر دیگری بدهد.
استاد حوزه این اجلاسیه و مقالات مطرح شده در آن را موثر و کارساز خواند و گفت: فتاوای علما هم می تواند موثر باشد به ویژه که در این زمینه اجماعی هم بین علما صورت بگیرد اما پرواضح است نمی‌توان به این مقدار بسنده کرد بلکه باید برای ریشه‌کن کردن این پدیده برنامه‌ریزی شده و طرح ارائه گردد.
او در ادامه به بیان توصیه‌های پنج‌گانه خود در زمینه خروج از مشکل و معضل تکفیر پرداخت و گفت: در وهله اول مسأله آگاه کردن شهروندان کشور از رهگذر رسانه‌های گروهی و منبرهای مساجد نسبت به خطیربودن این گرایشات تکفیری است.
آیت الله سبحانی ادامه داد: اگر منکری در جامعه وجود داشته باشد که باید برابر آن بایستیم پس تکفیر اهل قبله بزرگ‌ترین منکری باید تلقی شود چون مسلمان برادر مسلمانش را به قتل می‌رساند و آن را فردی شرور توصیف می‌کند در حالی که شرارت و طغیان‌گری را باید به رژیم صهیونیستی منتسب کرد.
او در ادامه عنوان کرد: مساله دوم ترویج فرهنگ اسلام با معانی برادری و همزیستی و همبستگی بین مسلمان‌ها و حتی همه جوامع بشری است. همان‌طور که علی (ع) فرمود: مردم دو گونه هستند یا هم‌کیش شمایند یا مانند شما آفریده خداوند هستند بنابراین خون مسلمان حرمت دارد و فتنه تکفیر و جنایت آن همواره باید محکوم شود چراکه این جریانات چهره اسلام را مخدوش می‌کند گویی که اسلام یک دین خون‌آشامی است که هرگونه بوی رحمت و رأفت در آن وجود ندارد.
دبیر علمی این کنگره با اشاره به آیه «بسم‌الله الرحمن الرحیم» گفت: این آیه سرآغاز همه کارهاست و در آن صفت رحمانیت و رحیمیت نهفته است پس چگونه است که اسلام در نگاه تکفیری‌ها دستور به کشتن مسلمان دیگری را می‌دهد.
او ادامه داد: آنچه دانشگاه‌ها و حوزه‌ها و مراکز پژوهشی باید انجام دهند بسیار کار ارزشمندی است فصل مشترک این مراکز بیشتر از نقاط اختلاف آنهاست.
آیت‌الله سبحانی اسلام را دین هدایت حول یک محور خواند و گفت: با وجود همه اختلاف‌نظرها، اسلام همگان را حول محور وحدت دعوت می‌کند.
او ادامه داد: مساله چهارم این است که این کنفرانس برای ما حائز اهمیت است چون تعداد زیادی از علمای اسلام در آن حضور داشته و خطیربودن شرایط را توضیح داده است و مطمئنا این مسایل را به سمع شهروندان خود می‌رساند.
این مرجع تقلید ادامه داد: نباید به این جلسه اکتفا کرد، بلکه این نشست‌ها باید به دور از گرایش‌های شخصی و خواهش‌های نفسانی تداوم داشته و یک هیات علمی مأمور رسیدگی به مصوبات این کنگره شود و حلقه ارتباطی بین علمای اعلام باشد.
آيت‌الله سبحانی تصریح کرد: این هیأت باید مصوبات را در اختیار رسانه‌های گروهی بگذارد تا بتواند مطالب و توصیه‌های خود را به اطلاع نسل جوان و اقشار مختلف مردم برساند و با مطالب گمراه‌ کننده که تکفیری‌ها در رسانه‌های خود چاپ می‌کنند مقابله کنند.
استاد حوزه علمیه ضمن پذیرفتن وجود اختلاف‌نظرهای فقهی و کلامی بین مسلمان‌ها بیان داشت: اگر بخواهیم با مذهبی آشنا شویم باید به منابع اصلی آن مذهب رجوع کنیم و البته منابعی که به قلم علمای آن مذهب نوشته شده است.
او از دلایل اصلی دوری جستن مسلمان‌ها از یکدیگر را عدم مراجعه به منابع اصلی و کتب اصلی دانست و گفت: نباید در این مسأله سهل‌انگاری به خرج دهیم.
آیت الله سبحانی ادامه داد: از شگفتی‌های دوره ما این است که هرازگاهی برخی از وزرای کشورهای غربی تروریسم را محکوم و کار تکفیری‌ها را به دور از اسلام معرفی می‌کنند اما در عین حال برخی از اینها کار همین گروه‌ها را در کشورهای دیگر تأیید می‌کنند.
او ششمین توصیه خود را به اصلاح متون درسی از مطالب تحریک‌آمیز با گرایش تکفیر اختصاص داد و در بیان دلیل آن عنوان کرد: نسل نوپای ما می‌تواند تحت تأثیر این مسائل گمراه‌کننده قرار گیرد و البته در برخی کشورهای مسلمان شاهد چنین متون درسی هستیم.
استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: در مدارس دینی می‌شنویم شرک پیشینیان کمتر از شرک دوره کنونی است و لذا اگر متون درسی چنین مطالبی داشته باشد، تروریسم همچنان پابرجا خواهد بود و یا اینکه در این متون مشاهده می‌کنیم که توسل به انبیاء و اولیاء شرک محسوب می‌شود و این تعبیرات را در متون درسی مقطع راهنمایی و دبیرستان برخی کشورها دیده‌ام.
او بیان کرد: وزارت اطلاع‌رسانی اجازه چاپ و انتشار این مطالب فتنه‌انگیز و تحریک‌ کننده را داده است. آیت الله سبحانی عنوان کرد: ریشه‌های تکفیری به درک اشتباه از مفاهیم پنج‌گانه ایمان، توحید، شرک، بدعت و توسل دست یافته است و لذا پیشنهاد می‌شود کنگره‌ای در باب این مفاهیم پنج‌گانه برگزار شود.
او ادامه داد: لزوم این کار برای آن است که بسیاری از رهبران تکفیری‌ها آیاتی که درباره مشرکین نازل شده است را درباره پیروان قبله اجرا می‌کنند. این پیشنهاد ما برای حضار محترم است و از خدا می‌خواهیم که همه شما را حفظ کند.
عالم سومالیایی: اندیشه تکفیر از خوارج شروع و با وهابیت تداوم یافته است
عبدالقادر محمد در ارائه گزارشی از کمیسیون تبارشناسی تکفیری ها اظهار داشت: باید با تکیه بر اشتراکات میان مذاهب، اتحاد اسلامی را ایجاد کنیم.
او افزود: نخستین اشتراک میان همه مسلمانان، شخص پیامبر اکرم(ص) هستند که اگر همین مورد را مورد توافق قرار دهیم، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
این عالم سومالیایی با اشاره به سابقه تکفیر در اسلام خاطرنشان کرد: خوارج از اولین کسانی بودند که این نوع اندیشه را داشتند و به واسطه آن، همه دیگر مسلمانان را از اسلام خارج می دانستند.
او ادامه داد: تا قرن چهارم خوارج حضور داشتند ولی به تدریج منقرض شدند ولی در قرن دوازدهم باز هم اندیشه تکفیری توسط شخصی دیگر ظهور یافت.
عبدالقادر محمد با اشاره به اتهام کفر به همه مسلمانان توسط این شخص خاطرنشان کرد: اندیشه های او گرفتاری های بعدی را به وجود آورد ولی امروز عالمان اسلامی، تمام اقدامات این گروه ها را محکوم می کنند.
این عالم سومالیایی تصریح کرد: تکفیری ها همه مسلمانان را به دوست و دشمن تقسیم می کنند و دشمنان را کافر و مستحق قتل می دانند.
او افزود: در کمیسیون تبارشناسی کنگره جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی، همه ابعاد این مسائل مورد بررسی قرار گرفت.
عبدالقادر محمد در خاتمه تصریح کرد: لازم است قرآن و دیگر اشتراکات میان مذاهب اسلامی را ملاک عمل قرار دهیم و وحدت اسلامی را محقق کنیم.
سید عبدالمجید الحوثی: بهره گیری گروه های تکفیری از 57 شبکه ماهواره ای
سید عبدالمجید الحوثی عالم سرشناس وابسته به جنبش انصارالله یمن در گزارشی از کمیسیون سیاسی اظهار کرد: کمیسیون سیاسی کنگره جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام با هدف بررسی ریشه های سیاسی جریان های تکفیری و یافتن راهکارهای برون رفت از آن تشکیل شد و شرکت کنندگان در آن نظرات زیادی را حول موضوع کمیسیون مطرح کردند.
او در ادامه به برخی مسائل مهم مطرح شده در این کمیسیون اشاره کرد و گفت: تکفیر پدیده خطرناکی است که برای برخورد با آن باید جدی بود، تکفیر بیماری کشنده روزگار ما است و گروه های تکفیری سعی می کنند با سوء استفاده از موضوعاتی همچون خلافت اسلامی و جهاد با استفاده از تکنیک های جدید به اسلام خدشه وارد کنند.
عالم سرشناس وابسته به جنبش انصارالله یمن ادامه داد: تکفیری ها با بهره گیری از 57 شبکه ماهواره ای و حضور فعال در شبکه های اجتماعی و حمایت هایی که از برخی کشورها و سازمان های اطلاعاتی می شوند تفکرات خود را در بین جوانان تبلیغ می کنند و آمریکا نیز از تفکرات سطحی آنها برای تحقق اهدافش حمایت می کند.
الحوثی افزود: اقدامات تکفیری ها به دلیل عدم فهم درست از مسائل اسلامی به عنوان ابزار برای ایجاد اختلاف و تفرقه بین مسلمانان و ثبات برای رژیم صهیونیستی مورد بهره برداری قرار می گیرد.
او به تشریح توصیه های مطرح شده در کمیسیون سیاسی پرداخت و بیان کرد: لزوم تشکیل دبیرخانه دائمی برای پیگیری نتایج کنگره، لزوم صدور فتوا از سوی علما مسلمان در مورد حرام بودن کشتن و تعرض به مسلمانان و اماکن مسلمین و لزوم تلاش برای وحدت حقیقی بین مسلمانان به عنوان سوپاپ اطمینان برای مقابله با تفکر تکفیری از جمله پیشنهاداتی است که در این کمیسیون مطرح شد.
ولایتی: جنایات گروه‌های تکفیری موجب فرسایش توان امت اسلام در دفاع از مقدسات و مصالح عالی اسلامی می شود
شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل معتقد است: جنایات گروه‌های تکفیری موجب انحراف اذهان و فرسایش توان امت اسلامی در دفاع از مقدسات و مصالح عالی اسلامی و بخصوص مسئله قدس شریف شده که مسئله اول جهان اسلام بلکه جامعه بین الملل است.
به گزارش شفقناعلی اکبر ولایتی شامگاه دوشنبه در اختتامیه کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای جهان اسلام با اشاره به سابقه دیرینه اندیشه تکفیر و افراطی‌گری در تاریخ مسلمین اظهار داشت: ترویج اندیشه‌های انحرافی، افراط و اندیشه‌های تکفیری و اختلافات مذاهب و نحله‌های گوناگون و طرح جدال آمیز آن در سطح عامه مسلمین با بکارگیری رسانه‌های نوین، انسجام فکری، فرهنگی و تمدنی را در جوامع اسلامی برهم زده و در نتیجه حتی یک برنامه فراگیر و آگاهی بخش نیز آثار زیانبار آن را نخواهد زدود.
او اسلام را دینی جامع برای همه ابعاد زندگی بشر معرفی کرد و با اشاره به پویایی فقه آن گفت: دین مبین اسلام همواره بر وحدت و همبستگی تاکید می کند اما گروه‌های تکفیری بر اساس استبداد رای و قرائت‌های متحجرانه از معارف دینی و تکفیر دیگر مسلمانان، دشمن را در جهت تفرقه انداختن بین مسلمانان کمک کرده و سبب فروریخته شدن جلال و شکوه اسلام شده اند.
مشاور مقام معظم رهبری گروه‌های تکفیری را ساخته دست غرب و استکبار جهانی دانست و ابراز داشت: تکفیری‌ها با ایجاد تفرقه، درگیری، ویرانی زیرساخت‌ها و اقتصاد کشورهای منطقه و کمک به تحقق اهداف قدرت‌های سلطه گر در تحمیل نظم جهانی مورد نظر خود و کاهش اقتدار امت و کشورهای اسلامی گام بر می‌دارند.
ولایتی ادامه داد: ترور، کشتار، سر بریدن زنان و کودکان، تجاوز به نوامیس و اموال مردم منطقه علاوه بر ترویج جنایت و خشونت و نقض حقوق انسان‌ها، خسارت‌های جبران ناپذیری برای ملت‌های منطقه به بار آورده و موجب عقب افتادگی ملت‌های مسلمان در جهان شده است.
او تصریح کرد: گروه‌های تکفیری با ارائه چهره خشن و زشت از اسلام به جای انجام وظیفه دعوت به اسلام موجب نفرت و دوری دیگران و جلوگیری آنان از دین مبین می‌شوند تا به توطئه دشمنان در جلوگیری از نفوذ و گسترش اسلام کمک کرده باشند.
مشاور مقام معظم رهبری بیان داشت: باوجود ضرورت تلاش برای احیای تمدن نوین اسلامی و ارائه الگوی بهتر مدیریت جوامع بر اساس ارزش‌های دینی، عملکرد تکفیری‌ها برای جلوگیری از ایفای نقش امت اسلامی درعرصه جهانی برای تحقق تمدن مورد نظر بوده و جفایی به اسلام و تعالیم ناب آن تلقی می‌شود.
او عنوان کرد: جنایات گروه‌های تکفیری موجب انحراف اذهان و فرسایش توان امت اسلامی در دفاع از مقدسات و مصالح عالی اسلامی و بخصوص مسئله قدس شریف شده که مسئله اول جهان اسلام بلکه جامعه بین الملل است.
ولایتی همچنین از گسترش جنایات تکفیری ها به مدد کمک‌های مالی، سیاسی، اطلاعاتی و رسانه‌ای غرب در جهت تجزیه کشورهای اسلامی خبر داد و گفت: جریان های تکفیری به ارتکاب جنایات خود در مناطقی که امروزه سلطه یافته‌اند، بسنده نخواهند کرد و علاوه بر تفرقه و عداوت نسبت به تغییر جغرافیای جهان اسلام به سود نفوذ هرچه بیشتر سلطه گران جهانی گام بر می‌دارند.
او اضافه کرد: مبارزه جدی با تکفیر و حامیان مستکبر و فرهنگ سازی برای آگاه سازی جوامع مسلمان و خشکاندن ریشه‌های فکری و فرهنگی تفکیر در نظام‌های آموزشی، رسانه‌ای و فرهنگی همه کشورهای اسلامی، قطع همه کمک‌های مالی، نظامی، لجستیکی و سیاسی و رسانه‌ای به گروه‌های تکفیری و توقف اعزام مزدوران برای نبرد در صفوف تکفیری‌ها، توجه همه نگاه‌ها به استکبار و صهیونیسم جهانی به عنوان دشمنان اصلی، تمرکز بر فلسطین به عنوان مسئله اصلی جهان اسلام، همت همه نخبگان و به خصوص علمای اسلام در دفاع از منافع اسلامی و خاموش کردن آتش فتنه از اهم راهکار‌هایی است که باید برای ایفای رسالت تاریخی خود بر آن همت کنیم.
مشاور مقام معظم رهبری،گفت: تکفیر و افراطی‌گری آثار بسیار زیانباری بر جهان اسلام و آینده آن خواهد گذاشت و کنگره کنونی که زعامت آن بر عهده آیات عظام مکارم و سبحانی است، گامی بسیار ارجمند در مبارزه با تکفیر محسوب می شود و امیدواریم راه حل‌هایی جدی برای مبارزه با تکفیر ارائه شود.

این کنگره با قرائت قطعنامه پایانی به کار خود پایان داد.

دومین روز کنگره بین المللی خطر جریانهای تکفیری از نگاه علمای اسلام/ تاکید بر نقش علمای اسلام در مقابله با پدیده تکفیر

49