دیدار و گفتگوی وزیران امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران و روسیه در مسکو | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

دیدار و گفتگوی وزیران امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران و روسیه در مسکو

 

دکتر محمدجواد ظریف و «سرگئی لاورف» وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه ظهر روز چهارشنبه (18 اردیبهشت 1398) در مسکو دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار در خصوص ابعاد مختلف روابط و همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، انرژی هسته‌ای، نفت و گاز، حمل و نقل، کشاورزی، فرهنگی و گردشگری، و نیز مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله افغانستان، یمن، سوریه، ونزوئلا و لیبی گفتگو و تبادل نظر شد.

آخرین تحولات مربوط به برجام و بررسی جزئیات اقدام ایران برای مقابله با نقض برجام توسط آمریکا و برآورده نشدن خواسته‌های ایران از دیگر محورهای مهم گفتگو و رایزنی دو مقام بود. در این دیدار همچنین نامۀ دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران خطاب به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نیز تسلیم وزیر خارجۀ این کشور شد.

وزیر امور خارجۀ کشورمان پس از این دیدار در صفحۀ توییتر خود نوشت:

«مشورت‌های اساسی در روسیه. همگرایی دیدگاه‌ها از جمله دربارۀ این که در نتیجۀ رفتار آمریکا و ناکامی اروپا در ایفای تعهداتش، برجام در وضعیت اضطراری است. اتحادیۀ اروپا و سه کشور اروپایی باید برای بقای برجام مسئولیت بپذیرند. انتخاب ایران تعامل سازنده است، با بازیگران معتبر و (البته) ذی‌مدخل.»

منبع خبر: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه

دیدار و گفتگوی وزیران امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران و روسیه در مسکو

49