ذخایرِ اورانیوم غنی‌شدۀ ایران از سقفِ برجام فراتر رفته است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

ذخایرِ اورانیوم غنی‌شدۀ ایران از سقفِ برجام فراتر رفته است

 

آژانس بین‌المللیِ انرژی اتمی روز جمعه (8 شهریور 1398) اعلام کرد: «ذخایرِ اورانیوم غنی‌شدۀ جمهوری اسلامی ایران از حدِ مجاز در برجام، 300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادلِ آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم بالاتر رفته است.»

بر اساسِ شانزدهمین گزارشِ دوره‌ایِ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دربارۀ پایبندیِ ایران به تعهداتِ هسته‌ایِ خود ذیل برجام، ایران در تاریخ 19 آگوست 2019 (28 مرداد 1398) معادلِ 241.6 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در اختیار داشته و سطحِ غنی‌سازی اورانیوم در تأسیساتِ نطنز نیز به 4.5 درصد رسیده است.

در گزارشِ آژانسِ بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفته شده که این نهاد از ایران خواستارِ همکاریِ کامل و به موقع بوده و آژانسِ بین‌المللی انرژی اتمی این هدف را با ایران پیگیری می‌کند.

مطابق گزارشِ محرمانۀ آژانس، غنی‌سازیِ اورانیوم در ایران در سطح 4.5 درصدی ادامه دارد که بالاتر از سقف 3.67 درصدی است که در توافقِ هسته‌ایِ ایران و قدرت‌هایِ جهانی تعیین شده است.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که در صورتِ عدم پای‌بندی و اجرایِ تعهدات کشورهایِ اروپایی، گام سوم در کاهشِ سطحِ تعهدات خود را در برجام عملی خواهد کرد.

دکتر «محمدجواد ظریف»، وزیر امورخارجه ایران نیز در گفت‌وگویِ اخیر خود در مالزی تأکید کرد که ایران به همان اندازۀ دیگر اعضایِ برجام، به توافقِ هسته‌ای پایبند خواهد ماند.

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

ذخایرِ اورانیوم غنی‌شدۀ ایران از سقفِ برجام فراتر رفته است

49