رئیس‌جمهوری چین: روسیه و چین مهم‌ترین شرکای راهبردی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

رئیس‌جمهوری چین: روسیه و چین مهم‌ترین شرکای راهبردی

روز سه شنبه 11 سپتامبر برابر با 20 شهریور، شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشست گفت‌وگوی سران منطقه‌ای دو کشور حضور یافتند. شی جین پینگ اعلام کرد: «چین و روسیه بزرگ‌ترین همسایه و مهم‌ترین شریک راهبردی همه‌جانبه یکدیگر بوده و منافع مشترک گسترده دارند. تقویت همکاری دو طرف و تلفیق منافع دو طرف برای حل مشترک خطر‌ها و چالش‌ها و توسعه مشترک سودمند است. همکاری منطقه‌ای در روابط چین و روسیه نقش مهم ایفا کرده است.»

رئیس‌جمهوری چین تأکید کرد که در آغاز سال 2018، وی به همراه پوتین رئیس‌جمهوری روسیه سال 2018 تا 2019 را به عنوان سال تبادلات و همکاری چین و روسیه تعیین کرده و همکاری منطقه‌ای را به عنوان بخش اصلی همکاری دو طرف در سال 19-2018 تلقی کرده‌اند، همچنین دولت دو کشور از همکاری منطقه­ای و بهره­مندی مشترک از دستاوردها پشتیبانی می‌کنند. وی ابراز امیدواری کرد که نمایندگان ایالت‌ها و استان‌های دو کشور با استفاده از برگزاری برنامه سال همکاری و تبادلات، عصر جدید همکاری منطقه­ای دو کشور را ایجاد کرده و به توسعه روابط دو کشور یاری کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه نیز اعلام کرد: «همکاری منطقه‌ای بخشی مهم از روابط همه‌جانبه راهبردی مشارکتی روسیه و چین است. دولت روسیه از سرمایه‌گذاری و فعالیت شرکت‌های چین در روسیه استقبال کرده و مایل است شرایط و محیط مطلوب برای تقویت همکاری منطقه ای دو کشور فراهم کند.»

منبع خبر: RT

رئیس‌جمهوری چین: روسیه و چین مهم‌ترین شرکای راهبردی

49