رئیس‌جمهور آمریکا پایان مشارکت این کشور در جنگ یمن را وتو کرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

رئیس‌جمهور آمریکا پایان مشارکت این کشور در جنگ یمن را وتو کرد

 

کاخ سفید اعلام کرد، دونالد ترامپ مصوبه کنگره آمریکا برای پایان دادن به مشارکت کشورش در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن را وتو کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی در توضیح استفاده از این وتو گفت: «این مصوبه تلاشی غیرضروری و خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی من است و آن جان هزاران شهروند آمریکایی و سربازان شجاع ما را در حال حاضر و آینده به خطر می‌اندازد.»

به نوشتۀ روزنامۀ فرامنطقه‌ای «القدس‌العربی»، در این راستا «انور قرقاش»، وزیر مشاور در امور خارجۀ امارات روز چهارشنبه (28 فروردین 1398) در پی وتوی ترامپ گفت: «‌تأکید ترامپ بر حمایت از ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان اشاره‌ای مثبت و استراتژیک است.»

کنگره پیش‌نویس قطعنامه را در جهت توقف حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن در آوریل (فروردین‌ماه 98) مصوب کرد، در حالی که مجلس سنا در ماه مارس 2019 (اسفندماه 97) آن را به تصویب رساند. این برای اولین بار است که دو مجلس کنگره پیش‌نویس قانون مربوط به اختیارات جنگ را تصویب می‌کنند. این مصوبه اختیارات رئیس‌جمهوری را در زمینۀ اعزام نیرو به عملیات نظامی محدود می‌کند.

مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات‌هاست با ۲۴۷ رأی مقابل ۱۷۵ رأی این پیش‌نویس را تصویب کرد، در حالیکه مجلس سنا نیز که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند، با ۵۴ رأی مقابل ۴۶ رأی این طرح را مصوب کرد، اما هیچ‌یک از این دو رأی برای ابطال وِتوی ترامپ کافی نیستند؛ زیرا که اگر دو سوم اعضای مجلس نمایندگان یا سنا به مصوبه‌ای رأی دهند، حق وِتو از رئیس‌جمهوری گرفته می‌شود و مصوبه کنگره به قانون تبدیل می‌شود.

طرفداران این مصوبه می‌گویند حملات و بمباران ائتلاف سعودی در یمن به بحران انسانی در این کشور دامن زده و شدیداً ریاض را به دلیل کشتار غیرنظامیان مورد انتقاد قرار می‌دهند. آن‌ها معتقدند، مشارکت آمریکا در جنگ یمن نقض قانون اساسی است؛ زیرا که کنگره و نه رئیس‌جمهوری دربارۀ ورود کشور به جنگ تصمیم می‌گیرد. جنگ چهارساله در یمن بین ائتلاف متجاوز سعودی و حوثی‌ها منجر به کشتار ده‌ها هزار تن و بدترین فاجعه انسانی در جهان شده است.

منبع خبر: ایسنا

رئیس‌جمهور آمریکا پایان مشارکت این کشور در جنگ یمن را وتو کرد

49