رئیس اندیشکده دانا: همایش "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" زمینه‌ای برای گفتمان‌سازی است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

رئیس اندیشکده دانا:
همایش "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" زمینه‌ای برای گفتمان‌سازی است
رئیس دانشکده دانا گفت: همایش بین‌المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی زمینه‌ای برای گفتمان سازی در جهت وحدت جهان اسلام و ضرورت ها و اهداف بلند این وحدت است.
حسین ظریف منش در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی همایش بین المللی "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی"، در آستانه برگزاری این همایش با بیان اینکه تاثیر انقلاب اسلامی بر هندسه قدرت جهانی با هدف اولیه تشکیل جهان اسلام یا امت اسلامی از جهات مختلف قابل بررسی است، اظهار کرد: انقلاب اسلامی در واقع سبب احیای اسلام و ارزش های اسلامی و نیز سبب بصیرت افزایی و بیداری اسلامی در جهان اسلام شد.
وی افزود: دیگر اثری که انقلاب اسلامی داشت به نظر بنده الگودهی به جوامع اسلامی بود، جوامعی که برای خروج از وضعیت منحط تثبیت فعلی راهی را نمی یافتند و مکاتب جعلی و ساختگی غرب را هم جلوی آن ها باز نمی کرد چراکه شکست خوردن خود را در عمل ثابت کرده بود، از همین رو بود که انقلاب اسلامی الگویی به جهان معرفی کرد که می توان یک حکومت و نظام دینی داشت، می توان به خدا معتقد بود و معنویت را سرلوحه عمل قرار داد و در عین حال حکومتی تشکیل داد که کارآمدی، مانایی و پویایی خود را در جهان حاضر و در مقابله با چالش‌های امروز دنیا نشان دهد.
رئیس دانشکده دانا با تاکید بر اینکه دیگر تاثیر انقلاب اسلامی در جهان اسلام امیدآفرینی و عزت بخشی بود، خاطرنشان کرد: ما دفاع از مظلومان و حقوق محرومان و دفاع از حقوق ملت‌ها، بصیرت و نیز هوشیاری و مقاومت و ایثار را با انقلاب اسلامی در دنیا مطرح کردیم و این ها سبب شد که استکبار ستیزی، ظلم ستیزی، زیربار ظلم نرفتن و یا به تعبیر قرآن کریم که مقام معظم رهبری فرمودند نه ظلم پذیرفتن و نه ظلم کردن به عنوان شعار اصلی روی پرچم نهضت های اسلامی و انقلاب اسلامی نوشته شود.
وی تصریح کرد: اینکه می توان در جهان حاضر مستقل بود، خود برای خود تصمیم گرفت؛ خود سرنوشت آینده ملت خویش را تغییر داد، زیر بار قواعد، سیاست‌ها و دستورات و خواست‌های مبتنی بر امیال، منافع و اهداف بیگانگان نرفت؛ در واقع نتیجه بزرگ انقلاب اسلامی ایران بود و همه این ها منجر به آن شد که زمینه‌ای را فراهم کند که مجددا طلیعه‌ درخشان تمدن اسلامی در جهان جلوه گر شود.
ظریف منش با تاکید بر اینکه امروز توده های مسلمان ضرورت ها را درک، آرمان‌ها و ارزش ها را مورد توجه قرار داده و آماده یک خیزش بزرگ در راستای حرکت به سمت تمدن اسلامی هستند، ابراز کرد: جهان اسلام با انقلاب اسلامی، درخشش، صلابت و پایداری این انقلاب بر آرمان ها و شعارها در یک دوره زمانی نسبتا خوب احساس کرد که می تواند دوباره به تمدن درخشان اسلامی امیدوار باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چالش ها و آسیب های پیشروی دنیای اسلام در تحول هندسه قدرت جهانی، گفت: وجود حکومت ها و ملت های وابسته و جدا افتاده از ملت‌ها و وجود دولت‌هایی که دست آن‌ها در دستان غرب و جهان است، از چالش های جدی محسوب می‌شود؛ همچنین تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه و دامن زدن به اختلافات مذدهبی به منظور ترویج ملی گرایی که شکست خود را در نیم قرن گذشته به خوبی نشان داده چالشی برای دنیای اسلام است.
رئیس دانشکده دانا اضافه کرد: تلاش سرویس های اطلاعاتی دشمن، تلاش مراکز علمی دشمنان و تائید ضمنی دستگاه های علمی و اطلاعاتی و فرهنگ ساز جهان اسلام نسبت به چیزی که ما تحت عنوان شیعه هراسی و ایران هراسی از آن یاد می کنیم دیگر چالش جدی است؛ امروز ایجاد جریان تکفیری و ایجاد قرائتی غیر صحیح از اسلام که مبتنی بر تفکرات غرب و آمیخته به اندیشه‌های مادی گرایانه است و نبود ساختاری مناسب برای ایجاد وحدت در جهان اسلام دیگر چالش جدی محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه در عین حال وجود چالش هایی در مقابل دنیای اسلام، فرصت‌های زیادی نیز وجود دارد، اظهار کرد: از جمله فرصت‌های دنیای اسلام می توان به جمعیت نزدیک به 2 میلیاردی مسلمانان جهان اشاره کرد، فرهنگ و پشتوانه تاریخی عظیم و ارزشمندی که جهان اسلام در اختیار دارد و نیز منابع عظیم موثر در ادامه تمدن صنعتی عصر حاضر و مهم تر از همه پیام عدالت، ظلم ستیزی، دانش همراه با معنویت و دنیای همراه با آخرت فرصت های در اختیار دنیای اسلام است.
ظریف منش با تاکید بر اینکه امروز ظرفیت تبدیل جهان اسلام به جایگزینی برای تمدن منحط و رو به سراشیبی غرب وجود دارد، خاطرنشان کرد: امروز این ظرفیت وجود دارد ولی باید با عنایت الهی و زمینه‌سازی توسعه بیداری اسلامی، بازیابی این اقتدار را هدف گذاری کرده و به سمت آن حرکت کنیم.
وی تصریح کرد: امام خمینی(ره) حرکت به سمت و سوی جهان اسلام را ایجاد و توسعه وحدت در میان مسلمانان مطرح کردند، اگر به بیانات امام(ره) دقت کنیم خواهیم دید که از 2 راه می توان به وحدت رسید که این راه باید همزمان با یکدیگر طی شود.
به گفته هماهنگ کننده معاونت امور راهبردی ستاد کل نیروهای مسلح، "اجماع نخبگان بر مفاهیم و ارزش ها و آرمان های اسلامی" و "بیداری مردم و حرکت های انقلابی مبتنی بر اسلام" را دو راهی عنوان کرد که باید به صورت همزمان برای رسیدن به وحدت طی کرد.
ظریف منش با اشاره به برگزاری همایش نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی اظهار کرد: برگزاری این گونه همایش ها و نشست ها می تواند زمینه تولید آرمان مشترک را و یا تبیین آرمان مشترک در راستای دستیابی به اهداف مشترک را فراهم کند، جهان اسلام متاسفانه امروز یک مجموعه همگن فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نیست گرچه مجموعه ای است که دل‌های ملت ها با یکدیگر بوده و آرمان های آن ها یکسان است و از نظر روحی پیوندی ناگسستنی با یکدیگر دارند ولی از نظر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فاصله دارند که این همایش می تواند در این راستا تاثیرات بسزایی داشته باشد.
وی تاکید کرد: این همایش زمینه ای برای گفتمان سازی در جهت وحدت جهان اسلام و ضرورت ها و اهداف بلند این وحدت است؛ همچنین می تواند نسبت به تعیین راهکار ها و زمینه ها کمک کند.
رئیس دانشکده دانا با بیان اینکه در حال حاضر در جهان اسلام فاقد یک مجموعه اندیش ورز، ایده پرداز و آینده پژوه هستیم، گفت: متاسفانه در جهان اسلام فاقد مجموعه‌ای طراحی کننده راهبرد‌ها و سیاست‌ها و برنامه ریز هستیم که قطعا این همایش می‌تواند زمینه ساز چنین حرکتی باشد.

رئیس اندیشکده دانا: همایش "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" زمینه‌ای برای گفتمان‌سازی است

49