رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع: نخستین موتور واترجت برای شناورهای تندرو ساخته شد/ هیچ وابستگی در حوزۀ دریایی به خارج از کشور نداریم | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع: نخستین موتور واترجت برای شناورهای تندرو ساخته شد/ هیچ وابستگی در حوزۀ دریایی به خارج از کشور نداریم

 

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع از ساخت نخستین موتور واترجت برای شناورهای تندرو خبر داد و گفت: «ان‌شاءالله در دومین همایش پیشرآن‌های دریایی این موتور را رونمایی خواهیم کرد.

 

امیر دریادار رستگاری در برنامه تلویزیونی روی خط خبر شبکه خبر با موضوع طرح تحول صنعت دریایی کشور اظهار داشت: سال گذشته در جلسه شورای عالی صنایع دریایی، طرح تحول صنعت دریایی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید. وی با بیان اینکه این طرح با شناورهای ساخت داخل مطابق با سند راهبردی 10 ساله صنعت دریایی اجرایی خواهد شد، افزود: با اجرای این طرح ضمن جلوگیری از خروج صدها میلیون دلار ارز از کشور، اشتغالزایی پایدار، کاهش تهدیدات ناشی از خروج شناورهای استیجاری خارجی در زمان تحریم، ارتقاء توان تولید داخل، توسعۀ فناوری‌های نوین دریایی و بومی‌سازی زنجیرۀ تأمین را در پی خواهد داشت.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با بیان اینکه با تصویب این طرح 176 شناور بومی به جای شناورهای استیجاری جایگزین می‌شود، افزود: ساخت این شناورها به ارزش یک و نیم میلیارد یورو از محل صندوق ذخیره ملی انجام می‌شود.

امیر دریادار رستگاری با بیان اینکه سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع جزو پیشروترین سازمآن‌های صنعت دریایی کشور در اجرای طرح تحول صنعت دریایی کشور مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است، اظهار داشت: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع از 9 مدل شناورهای ارجاع شده به این سازمان، کار طراحی مفهومی، مقدماتی و مهندسی سه نوع یدکش 1600 اسب بخار، آتش‌خوار آلومینیومی و شناور پشتیبانی و خدمات سکوی فراساحل را آغاز کرده است.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با بیان اینکه بسیاری از شناورهای در حال ساخت، شناورهای چندمنظوره به‌روز دنیا هستند، خاطرنشان کرد: با چند شرکت خارجی به صورت همکار وارد کار شده‌ایم تا تکنولوژی را وارد و شاهد ارتقای توان علمی کشور در این حوزه باشیم.

امیر دریادار رستگاری با بیان اینکه با اجرای این طرح بیش از 4 هزار نفر به صورت مستقیم در صنایع دریایی اشتغال پیدا می‌کنند، گفت: ان‌شاءالله با اجرای این طرح کشتی‌سازی در کشور رونق پیدا کند و می‌توانیم از کوچکترین تا بزرگترین شناور را در داخل کشور طراحی و تولید کنیم و هیچ وابستگی به خارج نداشته باشیم. وی ایجاد اشتغال، خلق ثروت، ارتقاء توان صنعتی تولید داخلی، توسعه فناوری‌های نوین دریایی، بومی‌سازی شناورها و بومی‌سازی تجهیزات دریایی را از مزایای ارجای طرح تحول صنعت دریایی برشمرد و گفت: امروز ان‌شاءالله نقطه عطفی در تحول صنعت دریایی کشور خواهد بود.

مدیرعامل سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع از ساخت سازه یک شناور با طول 94 متر و عرض 11 متر تا پایان سال 1397 و در کمتر از یک سال توسط وزارت دفاع خبر داد و افزود: امروز با توانمندی صنعتگران حوزۀ دریایی می‌توانیم طی 2 تا 3 سال، تمامی شناورهای مورد نیاز را بسازیم. وی با بیان اینکه سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع توانایی ساخت شناورهای غیرنظامی را دارد، اظهار داشت: قراردادهایی با سازمآن‌های مختلف از جمله شیلات و بنادر به امضا رسانده‌ایم تا شناورهایی با کاربری‌های مختلفی را برای آن‌ها بسازیم و تاکنون 180 شناور غیرنظامی تولید و تحویل شده است.

امیر رستگاری با اعلام اینکه تا پایان سال 1397 دو موتور دیگر دریایی رونمایی می‌شود، گفت: موتور دیزل 1300 اسب بخار برای مصارف حوزۀ ریلی و نخستین موتور واترجت به‌زودی رونمایی می‌شود. وی با بیان اینکه این موتور برای شناورهای تندروست که تاکنون در این حوزه تحریم بوده‌ایم، ادامه داد: ان‌شاءالله در دومین همایش پیشرآن‌های دریایی این موتور را رونمایی خواهیم کرد.

منبع خبر: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع: نخستین موتور واترجت برای شناورهای تندرو ساخته شد/ هیچ وابستگی در حوزۀ دریایی به خارج از کشور نداریم

49