رئیس شورای راهبردی روابط خارجی: چندجانبه‌گرایی با اقدام‌های آمریکا با خطر نابودی روبروست. | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی: چندجانبه‌گرایی با اقدام‌های آمریکا با خطر نابودی روبروست.

 

دکتر خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، روز دوشنبه (23 اردیبهشت 1398) در دومین نشست سالانه مجمع رهبران برای صلح در پاریس که به ابتکار ژان پیر رافارن نخست‌وزیر پیشین فرانسه تأسیس شده است، حضور یافت.

در این اجلاس، ابتدا محورهای پیش‌نویس گزارش سال مجمع رهبران برای صلح که قبلاً در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفته‌بود، تشریح شد. این گزارش که بر هدف اصلی مجمع یعنی تقویت چند جانبه‌گرایی و جلوگیری از تشدید تنش‌ها و بحران‌ها در جهان استوار است، بر سه محور زیر تمرکز دارد:

  1. بررسی چالش‌های کنونی در جهان و تقویت چند جانبه‌گرایی
  2. دیپلماسی پیشگیرانه برای جلوگیری از جنگ و منازعات در مناطق مختلف دنیا
  3. امنیت جمعی در سطح جهانی و منطقه‌ای.

پس از ارائۀ این گزارش، شرکت‌کنندگان دیدگاه‌های خود را درباره محتوای گزارش برای درج و تکمیل آن مطرح کردند. رئیس شورای راهبردی روابط خارجی هم به‌عنوان نخستین سخنران، دیدگاه‌های خود را دربارۀ گزارش تشریح کرد که مورد توجه و استقبال حاضران قرار گرفت.

دکتر خرازی با اشاره به برخی موارد مطرح شده در گزارش که نیاز به اصلاح دارد و نکاتی که باید در آن درج شود، اظهار داشت: «در عصری که برخی از کشورها نقض حقوق بین‌الملل و خروج از معاهدات بین‌المللی را راه تأمین امیال خود می‌دانند و با قلدری، منافع خود را بر دیگران تحمیل می‌کنند و حتی برای متحدان خود نیز حقی قائل نیستند، نه تنها چند جانبه‌گرایی در حال افول، بلکه در مسیر نابودی است.»

وی افزود: «متأسفانه در سال‌های اخیر بارها شاهد آن بوده‌ایم که وقتی قدرت‌های بزرگ موفق نمی‌شوند از شورای امنیت مجوز لازم را برای اقدام‌های نظامی خود بگیرند، با تشکیل ائتلاف‌های خارج از شورای امنیت، دست به دخالت نظامی در مناطق مختلف می‌زنند تا منافع خود را تأمین کنند. نمونۀ آن دخالت نظامی آمریکا و متحدان آن در عراق، لیبی و سوریه است.»

دکتر خرازی با انتقاد از رویکرد آمریکا اظهار داشت: «آمریکا با سوءاستفاده از شرایطی که جهانی شدن و وابستگی قدرت‌های اقتصادی دنیا به آمریکا برای آن کشور فراهم آورده است و بر‌خلاف مصوبات شورای امنیت، سیستم بانکی و مالی دنیا را به گروگان گرفته با اعمال تحریم‌های اولیه و ثانویه علیه کشورها شرکت‌ها و بانک‌هایی که از آن تبعیت نکنند، آن‌ها را تنبیه مالی و به قطع ارتباط تهدید می‌کند. نمونۀ آن را در تحریم ایران و تحریم ثانویه سایر ذینفعان مشاهده می‌کنیم. آیا بر آن نام دیگری به جز امپریالیسم مالی می‌توان نهاد؟»

وی افزود: «این شواهد نشان می‌دهد که چند جانبه‌گرایی با اقدامات یک‌جانبۀ آمریکا با خطر نابودی روبروست، ولی بدون تردید باید به عنوان تنها رویکرد قابل اعتناء برای کاهش مشکلات و حل بحران‌های موجود منطقه‌ای و بین‌المللی و از طرفی جلوگیری از سوءاستفادۀ قدرت‌هایی که خود را مالک دنیا می‌پندارند از مرگ آن جلوگیری کرد.»

در ادامه، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به برخی مشکلات در نظم کنونی جهانی اظهار داشت: «بدون تردید رویکرد چند جانبه‌گرایی به شکل موجود آن که حاصل نگاه غرب‌گرایانۀ قدرت‌های بزرگ و نادیده گرفتن نقش دیگران است، قادر به حل مشکلات جهانی نیست؛ لذا لازم است با آسیب‌شناسی و بررسی علل ناکامی آن، به تلاش جمعی برای شکل‌گیری چندجانبه‌گرایی نوین     (Neo Multilateralism)   دست زد.»

وی افزود: «چند جانبه‌گرایی نوین بایستی فراگیر باشد و نه فقط خواست و منافع قدرت‌های بزرگ و به اصطلاح کشورهای شمال را در برگیرد، بلکه تضمین‌کنندۀ منافع کشورهای جنوب و قدرت‌ها و بازیگران نوظهور در سطح جهانی باشد. در این صورت است که چند جانبه‌گرایی می‌تواند به عنوان ابزاری کارآمد نقش خود را برای رفع مشکلات و حل بحران‌های موجود ایفا کند.»

وی ادامه داد: «برای شکل‌گیری چند جانبه‌گرایی نوین اولاً عدم همراهی با قدرت‌هایی که بدون اعتناء به ضوابط بین‌المللی درصدد تحمیل یکجانبۀ منافع خود بر دیگران هستند و ثانیاً رایزنی و همفکری اندیشمندان، محققان و تحلیل‌گران آزاداندیش و همچنین تعامل اتاق‌های فکر در کشورهای شمال و جنوب و مناطق جغرافیایی مختلف برای رسیدن به طرحی عادلانه ضروری است.»

منبع خبر: شبکه خبرگزاری مهر

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی: چندجانبه‌گرایی با اقدام‌های آمریکا با خطر نابودی روبروست.

49